k47.cz

Archiv novinek únor 2013

2017
květen
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


Knihy a tak podobně...

18. února 2013 3:52 | sekce novinky

Kromě všeobecné literární mizérie, která se mi line zpod prstů, jsem taky v poslední době dočetl pár knížek. Jedna z nich bylo Vzkříšení od Tolstoje. Říká se, že romány ruských realistů jsou strašlivě dlouhé bichle a proti tomu nemůžu nic namítat. Ale ono to není vůbec na škodu. Z téhle knížky jsem měl příjemný pocit úplnosti. Příběh se valil vpřed a bral s sebou všechno, co stálo v cestě. Nevěnoval se jenom tomu, co bylo potřeba, aby se děj pohnul vpřed, ale vykládal a popisoval celou ruskou společnost na konci devatenáctého století. Všechno odzdola až nahoru, od beznaděje chudiny po hýření a okázalosti horních vrstev společnosti, která ale žila prázdné a falešné životy plus všechno mezi tím. Knížka měla silný humanistický podtext, socialistické poselství, kritizovala všechny formy organizovaného náboženství, vězeňského systému a slepé byrokracie jejíž činnost se dá nejlépe popsat jako zákonné zlo. Celkově všechny tyhle věci kolem byly zajímavější než příběh Něchljudova a neprávem odsouzené Kaťuši.

Hned po tom, co jsem dočetl Vzkříšení (a pak jednu další knížku, kterou nebudu jmenovat) jsem se pustil do House of Leaves. Tenhle román jsem si zamiloval na první pohled. Stačilo abych na internetu viděl obrázky tří stránek z knihy a věděl jsem, že tuhle knížku musím mít. Bylo mi jedno o čem je a jestli bude dobrá nebo špatná. Hned jsem šel na Amazon a objednal si jednu použitou kopii ze Skotska (zajímavé, že u nás bych za ní zaplatil 800 korun, ale z Británie i s dopravou mě přišla jenom na polovinu).

Na House of Leaves je nejzajímavější jak je napsaná. Dovolte, abych to demonstroval obrazně:

Celkem má přes 650 stránek a to mi na nějakou dobu vystačí.štítky: , a | 0 | komentovat | #

Všechno probíhá podle plánu, nevím sice podle jakého, ale všechno podle něj probíhá

17. února 2013 3:30 | sekce novinky
Všechno probíhá podle plánu, nevím sice podle jakého, ale všechno podle něj probíhá

(Nepropadejte panice, jde jenom o malou aktualizaci o tom, co se děje na rozhraní mých bříšek prstů a povrchem mojí zasviněné klávesnice.)

Zase píšu. Nijak zásadně. Ale konečně se aspoň něco děje.

Tak za prvé: Horečka – výsledek loňského horečnatého NaNoWriNa – je hotová, opravená, dokončená a připravená. Zbývá ještě vyjasnit několik posledních poznámek a anotací, kterými je celý text hojně doplněn a pak přijde čas publikace. I když jde o lehkou sci-fi fikci odehrávající se v blízké budoucnosti, často zmiňuji, parafrázuji a narážím na skutečné události a fakta. Ty jsou mnohdy jenom stěží uvěřitelné v tom, jak před námi dláždí cestu k dystopickým zítřkům, ale přesto se to všechno tady a teď. Problém s Horečkou je takový, že její realita je utržená ze řetězu a všechny zmíněné neradostné vyhlídky se v ní naprosto ztrácejí. Právě proto jsem se rozhodl všechny tyhle části opatřit poznámkami a odkazy na zdroje a podrobnější informace, aby povídka vyzněla o něco naléhavěji.

Kromě Horečky se právě věnuji třem dalším povídkám: Věk Bolesti, BC a Mad World.

Jako všechno, co dělám, má i tahle trojice dlouhou a propletenou historii. BC (takhle se povídka skutečně jmenuje, ale už si nepamatuji, co název přesně znamená) jsem začal psát v roce 2008, Věk Bolesti nejspíš minulé léto a Mad World taky před dlouhou dobou.

BC je z trojice nejzajímavější a to nejenom tím, že jí táhne na pátý rok. Právě v téhle povídce se poprvé objevily tři téměř bezejmenné postavy S., U. a Kovboj. Později jsem je propojil s Terminalitou, dal jim pořádná jména (Malej Marty, Jesse a Mu) a následně z Terminality zpětně importoval některá fakta, příběhové linky a dějové pozadí do BC (viz Předmluva k Terminalitě). Když jsem zase začal na BC dělat a pročítal si všechny poznámky a vybíral, jaké fragmenty bych v mohl použít, mi došlo, že jedna z téhle trojice postav a hlavní protagonista prototypu pracovně pojmenovaného Monstrum jsou jedna a ta samá osoba – stejná minulost, podobný přístup k životu, schodný charakter. Následovalo další propojování příběhů.

Ale to není všechno. Právě fragment Monstrum a povídka Mad World jsou v podstatě identické příběhy jenom s tím rozdílem, že ten první je temný a ten druhý se nese v lehčím duchu i když také neskončí nijak vesele. (O Mad World/Monstrum se zmiňuji tady a jak je vidno, tak jsem tenhle příběh plánoval pro NaNoWriMo 2011.)

A jak do toho všeho zapadá Věk Bolesti? Na úplném konci se vyskytne jeden z protagonistů z BC (jediný z trojice, který přežije).

Jak je vidět, tak naprostá většina toho, co napíšu, se dřív nebo později stane součástí jednoho z několika příběhových superbloků. Možná proto mi všechno tak dlouho trvá.štítky: , , a | 0 | komentovat | #

Cenzurovat Bary?

3. února 2013 6:00 | sekce novinky

Situace je stejná jako předminule.

Někdy dostanu nápad na malou rychlou povídku, kterou můžu bez problémů napsat během dvou večerů. Řekněme, že ten nápad dostanu někdy uprostřed jedné zimy. Víte kdy tuhle rychlovku skutečně dokončím? Někdy během zimy následující. Už i ledovce se pohybují rychleji než moje pomyslná prózu-generující tužka.

Jednou z takových dlouho odkládaných povídek je minule odhalený Protest, nebo dnešní nešťastný exemplář: Bar Cenzura.

Bar Cenzura je taková momentka o jednom hypotetickém hi-tech baru. Popustil jsem uzdu fantazii a v mysli vytvořil speciální místo – moderní úkryt alkoholiků, od podlahy až po střechu naplněný technikou a Speciálními Efekty. Žádná myšlenka a žádný nápad nebyl dost šílený, aby se nedal realizovat slovy. Ale přesto všechno, co jsem napsal, je už teď možné a reálné. K tomu, aby někdo Bar Cenzura skutečně postavil a posunul alkoholismus na zcela novou úroveň – do světa 2.0, by stačilo jenom chtít a nenechat se brzdit ničím jiným než vlastními sny. A taky by potřeboval peníze. Hodně peněz. A právníky. Pochopitelně.

Ale technologie už existuje, jenom ji nikdo nezkombinoval tím správným způsobem. Nikoho ještě nenapadlo používat autonomní kvadrokoptéry jako naháněče, pokrýt stěny od podlahy až po strop LCD panely jako digitálními zrcadly po kterých teče realita, do dveří nainstalovat detektor kovů, hejna kamer a mikrofonů, a do každé sklenice zabudovat elektronický kompas, akcelerometr, teplotní čidlo, RFID, ZigBee a displej a několik LED diod pro opilecké hry a signalizaci a všechno korunovat licenčním ujednáním tisknutým na toaletní papír.

Nikoho to nenapadlo. Zatím.

Ale je to jenom otázka času.

Bar Cenzura je pohled do budoucnosti. Fraktální motiv přiložen.


PS: Baru Cenzura pomohlo, že jsem byl na GUG .[about](Google user group) meetupu letmo (a zcela pravdivě) zmíněném v povídce Pořád utíkat, bylo vidět použití jednoduché technologie, přesně v duchu Baru Cenzura – měření teploty piva, které se hned posílalo na Twitter a tak podobně. I když většinu věcí jsem měl v hlavě už dřív, ten meetup stvrdil, že podobné šíleství je možné.


publikováno

  • povídka Bar Cenzura
    Bar Cenzura

    Probíhali jsme bočními uličkami a průchody v srdci matičky Metropolis. Každé staré centrum každého starého města jimi bylo protkané jako kapilární mraveniště. Stará dlažba a staré domy, lepkavé přítmí tu vyčkávalo na večer. Někde v tom zmatku jsem ztratil brýle a svět se kolem mě míhal jako rozmazaná bouře. Ale cestu tam jsem znal z paměti. Doleva, tady doprava a tamhle to ještítky: | 0 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017
Russian Circles stahují kruhy
hudební článek | 7. prosince 2016

poslední komentáře

669e15
meadc | 21. dubna 2017
669.246
meadc | 21. dubna 2017
MySQL group by trik
meadc | 21. dubna 2017
669.335
meadc | 21. dubna 2017
669.264
meadc | 21. dubna 2017
669.102
meadc | 21. dubna 2017
Naivní holka
meadc | 21. dubna 2017

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47