k47.cz

Archiv novinek září 2012

2017
květen
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


Je na čase si posvítit na síťový Post-humanismus

28. září 2012 6:41 | sekce novinky

Je čas na Pojídače snů – divoké úvahy na téma post-humanismu a externí/interní inteligence.

Post-humanismus, konkrétně jeho trans-humanistická odnož – je filosofický směr, který se věnuje nevyhnutelné eventualitě, že technologie výrazně změní člověka k lepšímu: odstraní stárnutí a k nepoznání vylepší intelektuální a fyzické možnosti jedince. Myšlenková cesta trans-humanistickými kraji vždycky vede k více či méně odvážným myšlenkám do světa, který si umíme jenom stěží představit a ani v nejmenším ho nedokážeme předvídat.

A co když dosáhneme určité formy trans-humanismu prostřednictvím Internetu a Sítě, která nás všechny intimně propojí? Už teď jsme všichni komunikujeme prostřednictvím jediné super-sítě. Kam až trend sloučení může zajít a jaký to může mít vliv? O tom jsou Pojídači snů.


V mém uvažování jsou zcela zásadní pojmy externí inteligence a interní inteligence. Externí inteligence je tvořena externími službami (představte si Google), které existují mimo náš mozek; interní inteligence je vestavěná přímo do našeho nervového soustrojí nebo existuje mimo, ale máme ji zcela pod kontrolou. Hlavní rozdíl je v tom, že externí inteligence se ptáme a ona nám odpoví, aniž by vyzradila způsob a logický proces, kterým se dobrala k výsledku a není vyloučeno, že nám může z jakéhokoli důvodu lhát. Kdežto interní inteligence sídlí v expandované nervové soustavě jedince a jsou jí známy všechny informace i procesy odvozování, úsudku a uvažování. Když se zeptáme externí inteligence: „jaké jsou nejlepší restaurace na cestě odsud do Berlína,“ ona nám může poskytnout seznam, k jehož sestavování použije všechna dostupná fakta (včetně skutečností o tazateli) a tady skončí. Kdežto interní inteligence (vestavěné do augmentovaného nervového sytému tazatele) nám vyjeví nejenom výsledek, ale i všechny procesy a odvození, které k němu vedli.

Rozdíl mezi oběma pojmy je zdali nám ona inteligence patří nebo jestli si ji jenom pronajímáme. Externí inteligence je outsourcing do míst, která nemáme pod kontrolou a nemůžeme ověřit, že nám nelže.

S dvojicí externí/interní souvisí P2P inteligence, která se (hlavně svým umístěním) podobá té externí, ale má překvapivě mnoho rysů interní. P2P inteligence je distribuovaná a neptáme se na odpověď jednoho mocného prostředníka, ale na shodu v názorech mnoha mě rovných. Aby někdo změnil názor P2P sítě, musí (pokud je dobře navržená) ovlivnit většinu zúčastněných. To se podobá přístupu BitCoinu: v internetu nemůžeme převádět peníze bez nějaké důvěryhodné třetí strany (pokud neuvažujeme kvantovou mechaniku). Obvykle je takovou třetí stranou banka a i v prostředí BitCoinu takové entita existuje, ale je distribuovaná mezi všechny zúčastněné strany – pravda je distribuovaná a pravda je založena na shodě.

Dále je velice důležitý rozdíl mezi: vlastnictvím a kontrolou, ale o tom se rozepíšu až někdy příště.

publikováno

 • povídka Pojídači snů
  Pojídači snů

  Když jsem se stal Nositelem, dělalo se mi zle z přívalu nových podnětů, na které nebyl stavěný mozek žádného živočišného druhu na Bledě Modré Tečce. Každý Nositel mohl obývat 2 těla současně. Zároveň jsem seděl doma za počítačem a zároveň prožíval chladné svítání v Paříži. Postupně jsem si zvykl – neuronová plasticita zatekla do nových spár – ale pořád jsem jasně cítil synchronizační zpoždění mezi dvěma polovinami vědomí. číst dál…
Útok /prog/

24. září 2012 6:23 | sekce novinky

Článkům o programování, skriptům a jiným /prog/ věcem obvykle nedávám vlastní novinku na hlavní stránce. Místo toho je zveřejňuji nai svém Twitteru a teprve až se jich nahromadí několik, uvedu je v jedné várce (a právě tohle je jedna z těch várek).

Důsledek tohohle trestuhodného chování jsou jasné:

Pokud se zajímáte jenom o /prog/ a nechcete prohrabovat bahnem hlavní stránky, pak můžete sledovat jenom sekci programování nebo její RSS kanál. Už nějakou dobu přemýšlím o tom, jestli bych neměl /prog/ a podobné velice-odborné-věci odtrhnout z k47čky na samostatný blog/stránky. Už mám vyhlídnutou doménu a jméno blogu, tak uvidíme.

A tedy jako co jinak? Tak různě, však to znáte…


publikováno

 • programování Kosinová podobnost

  Kosinová podobnost (cosine similarity) je míra podobnosti dvou vektorů, která se získá výpočtem kosinu úhlu těchto vektorů.

  Toho se dá využít pro zjištění podobnosti dvou dokumentů. V takovém případě budou vektory reprezentovat četnost jednotlivých slov (popřípadě n-gramů, tagů nebo jakékoli jiné feature).


 • Scala - líné parametry, líné závislosti a líné proxy

  Scala obsahuje šikovný modifikátor lazy který z obyčejné val proměnné nebo členské proměnné udělá její línou variantu. Ta se vyhodnotí na prvním místě, kde je zmíněna a pak takto vypočtenou hodnotu jenom recykluje. číst dál…


 • Jednou ráno jsem někomu chtěl napsat, ale nevěděl jsem jestli bude vzhůru. Hned mě napadlo, že z jeho tweetů můžu snadno zjistit, kdy obvykle chodí spát a kdy obvykle vstává. Tak jsem napsal tenhle malý & jednoduchý skript a hned nato ho publikoval na githubu. číst dál…0 + 9 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017
Russian Circles stahují kruhy
hudební článek | 7. prosince 2016

poslední komentáře

Rumové deníky
sdf | 20. května 2017
ASCII blog
Severák | 13. února 2017
Post-rocková věda
Severák | 28. ledna 2017
Sedm let post-rocku
kaja47 | 5. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Roman Štec | 1. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Anonym | 1. listopadu 2016

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47