k47.cz

Archiv novinek červenec 2012

2017
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


Drogy & alkohol 2.0

26. července 2012 4:11 | sekce obsah » dojmy & názory

Přemýšlel jsem o několika věcech týkajících se drog a znenadání na mě vyskočil tenhle článek a ono je to pravda.


jednom TED talku se řečník letmo zmínil, že se v budoucnu změní způsob produkce drog. Nebudou se vyrábět z rostlin, ale z kolonií bakterií, do nichž se implantuje gen, který bude produkovat obrovské množství morfinu, THC, derivátů kyseliny lysergové nebo jakékoli jiné látky (v odkazovaném článku zmiňují použití silami dobra pro výrobu léků). I když to řečník prezentoval jako výhled vstříc strašlivé budoucnosti, podle mě jde o skvělou zprávu. Proč?

  1. Zákony zakazující držení drog ztratí smysl.
  2. Zcela zmizí drogová kriminalita.

Jde přece o pouhé bakterie. Stačí si někde sehnat zárodek kolonie a množení se postará o zbytek. A pokud bude levně dostupná technologie domácí syntetizace genů, bude možné si stáhnout morfinový gen z internetu, syntetizovat si ho doma a retrovirem ho vpravit do obyčejných kvasinek. A to hlavní: Bude to moct dělat každý prakticky zadarmo, nejenom drogové kartely. Protože výroba bude velice levná, droga ztratí hodnotu a zmizí negativní společenské důsledky. Feťák nebude muset krást, aby sehnal prachy na další dávku. Může si skoro zadarmo vyrobit vlastní, nemusí od nikoho kupovat a veškerý drogový byznys se složí jako domeček z karet.

Jak psal Burroughs v Nahém Obědě: „Pokud chceme zničit drogovou pyramidu, musíme začít se základem pyramidy: narkomanem z ulice a přestat donkichotsky útočit na ty lepšíc nahoře.“


Další věc, která mi přišla na mysl (částečně v souvislosti s Designer drug) byl způsob návrhu nových chemikálií/lé­ků/drog, kdy vytvoříme kompletní počítačový model lidského metabolismu, a pak do něj začneme sypat vygenerované chemikálie a model nám řekne jak bude tělo reagovat. Takhle můžeme objevit vele-účinné léky nebo jiné látky s nečekanými účinky. V jedné povídce (na kterou přijde řada později) takhle objevili analog alkoholu, který je 4× silnější, ale tělo se ho 4× rychleji zbavuje.

A hele ve zmíněném článku vědci vytvořili kompletní model jedné velice jednoduché bakterie.

Inu, už se těším až si dám Martini ze syntetického alkoholu, který nemá žádné vedlejší účinky.


Future is so bright we need fucking sunglasses.Digitální absolutismus

20. července 2012 17:42 | sekce obsah » dojmy & názory

Dmytri Kleiner ve svém článku píše, že komercializace internetových služeb efektivně způsobila, že naše online práva zcela ztratila význam. S jeho postřehy souhlasím, ale v hlavě už nějakou dobu nosím pár úvah nad tím, co může následovat.


Historie má tendenci se opakovat a možná to bude pravda i v tomto případě. Něco podobného jsme zažili, když jsme se zbavovali absolutismu a bojovali za svobodu a demokracii.

Byla doba, kdy monarcha v podstatě všechno vlastnil, o všem neomezeně rozhodoval a jeho poddaní mu do toho neměli co kecat. Společnost byla takto uspořádaná většinu historie a jenom málokdo to zpochybňoval. Pak se postupně začaly prosazovat myšlenky, že všichni jsou si rovni a mají některá nezcizitelná práva a lidé si postupně vybojovali svobodu, ve které jsou si všichni před zákonem rovni.

A pak přišla doba internetová, která ze začátku vypadala jako svobodný ráj (anarchie v pravém slova smyslu), ale v důsledku dynamiky kapitálu (který nemá rád distribuované P2P sítě a služby a požaduje centralizované systémy jejichž uživatele může sledovat a monetizovat) povstali noví monarchové, kteří opět vlastní všechno – tentokrát prostředky komunikace a lidi jim do toho zase nemají co kecat, protože jim služby nepatří (a většinou ani nejsou zákazníky, ale prodávaným zbožím). Lidé je mohou používat jenom z dobré vůle vládce/vlastníka a jejich práva v digitálním světě jdou diktována vlastníkem tohoto digitálního prostoru.

Historie se bude opakovat a opět si budeme muset vybojovat záruky svobody a demokracie v digitálním světě – ať už tak, že si je vynutíme v centralizovaných službách, nebo že centralizovaný model zavrhneme ve prospěch svobodných a otevřených alternativ, které budeme sami vlastnit a provozovat (po vzoru anarcho-syndikalismu), nebo nějaké kombinací obojího.

Existující establishment se tomu bude bránit, protože půjde o omezení jejich moci, ale budou se to snažit prezentovat pravicově jako neakceptovatelný zásah do soukromého vlastnictví. Avšak ve výsledku nemůžou vzdorovat lidu, který
chce svobodu. Společnost není tvořena kapitálem a vlastnictvím, ale lidmi.

Tento boj je v té či oné podobě nevyhnutelný, protože internet je zcela zásadní nástroj komunikace a prostředník všeho, co děláme. Proto je nutné, aby byl svobodný, bez zátěže regulace, kontroly a cenzury. Přece jenom nejde o technologii, ale o nás a naše svobody a když prohrajeme internet, prohrajeme úplně všechno.


K tomuto se váže něco, čemu říkám síťový syndikalismus – tedy zřízení, ve kterém lidé budou vlastnit a provozovat vlastní mesh sítě. Taková síť by byla distribuovaná ve smyslu, že nikdo nekontroluje velké množství koncových bodů a nebylo by ji možné přinutit k poslušnosti tahem na několik málo oligopolů. Ale to samo o sobě to nebude stačit k zajištění svobodného online prostředí. Zajistí nám jenom, že se můžeme jeden s druhým spojit bez potřeby centralizovaných zprostředkovatelů. Usnadní to další nutný krok: používání distribuovaných služeb, které se spolu budou komunikovat přímo.


Vřele doporučuji tato dvě videa k tématu:Útok na vlastnictví, routery, zdravý rozum a všechno, na čem stojí naše civilizace

6. července 2012 4:07 | sekce obsah » dojmy & názory
Útok na vlastnictví, routery, zdravý rozum a všechno, na čem stojí naše civilizace

Nedávno jsem napsal mini-povídku Life as a Sevice o toasteru, který nepatří vlastníkovi, ale výrobci. „Vlastník“ si jenom pronajal licenci na toaster a bylo na libovůle výrobce, jestli mu dovolí něco opékat.

Nikdy bych nečekal, že se povídka dočká realizace tak brzy. Jenom nejde o toastery, ale o něco mnohem důležitějšího: domácí routery Cisco.

Cisco se ve své nekonečné moudrosti (čti nenasytné chamtivosti) rozhodlo, že lidem automaticky aktualizuje firmware routerů na novou verzi, která obsahuje pár novinek. Nově se majitel routeru musel registrovat na nějaké cloudové službě, aby mohl svůj router spravovat, přitom musel odsouhlasit, že Cisco může sledovat, co uživatel s routerem dělá a zjištění odesílat pryč a monetizovat + když Cisco zjistí, že uživatel údajně používá svůj router na něco nekalého: obscenity, porno nebo údajně porušuje něčí intelektuální vlastnictví, může deaktivovat jeho účet a tím mu znemožnit používat vlastní router.


Kde jenom mám začít?

Jednak jde o další do očí bijící útok na vlastnictví. Router vám nepatří, nemáte nad ním kontrolu, ta je vyhrazená jenom výrobci; je to jenom služba, zabalená do plastové krabičky, která leží pod vaším stolem.

Dále jde o útok na „general purpose computing“ o kterém už mnohokrát psal a přednášel Cory Doctorow. Router nepracuje pro vás, ale proti ván, které obsahuje oficiální spyware, který nás sleduje a šmíruje a data předává někomu jinému.

Jde o zásah do soukromí. Pokud je vás router jenom služba, která je shodou náhod fyzicky umístěná u vás doma, není tak těžké si představit, že by si někdo stěžoval dost nahlas a vyžádal si data, která tečkou vaší domácí sítí, nebo že by nějaká státní instituce/zájmová skupina požadovala sledování a zablokování všech nežádoucích packetů tamtéž.

A nakonec je to hlavně nesmysl: proč potřebuji spravovat router, který mám pod stolem přes nějakou cloudovou službu? Proč výrobce potřebuje vědět jaká osoba provozuje jaký router? Odpověď je jednoduchá: korporátní nenažranost a touha po kontrole. Rozhodně to nedělají pro nás.


Nakonec Cisco nepatrně couvlo, ale přesto je tenhle pokus tak neuvěřitelně zvrácený, až se mi z toho dělá zle.

Je to tak šílené, jako kdybyste měli monitor, který by vám mohl výrobce trvale deaktivovat, když se díváte na něco, co nemáte.Útok na vlastnictví, část první (knihy)

6. července 2012 3:08 | sekce obsah » dojmy & názory
Útok na vlastnictví, část první (knihy)

Světem se šíří obrovský nešvar: studenti si kupují použitá skripta nebo si je dokonce mezi sebou půjčují a tím připravují vydavatele o obrovské zisky. Ti se tomu snaží zabránit. Posledním v řadě pokusů je patent profesora univerzity kdo-ví-kde, který na to jde od lesa: studenti si ke skriptům musejí koupit kód pro povinný vstup na diskuzní fóra k předmětu. Pokud nemají přístup, nemohou se zúčastnit a dostanou horší známky.

Na tom přece není nic špatného, žejo?

Právě naopak: na tom je špatně všechno, co jenom mohlo být.


Předně, všechny tyhle snahy omezit přeprodej a půjčování jsou útokem na vlastnictví. Když něco vlastním, je to moje, můžu to někomu půjčit, můžu to prodat a pak už to není moje, ale patří to někomu jinému. Jednoduché. Ale vydavatelé nechtějí, abychom něco vlastnili, chtějí jenom abychom měli právo si danou věc koupit. Jednou z jejich strategií je tvrzení, že si nekupujeme věc samotnou, ale jenom licenci na její využívání (nikoli předmět, ale službu); další pak, že vlastnictví je nepřenosně svázané s identitou. DRM a všemožné App Story jsou názorným příkladem těchto snah: DRM nedává příliš práv vlastníkovi, ale tomu, kdo vlastní DRM. V případě App Storů můžu nějakou věc vlastnit jenom uvnitř systému a nejsem vázaný vlastnickým právem, ale libovůlí pravidel daného systému.

Navrhovaný patent má ještě jednu stránku, která není na první pohled tak zřejmá, protože je chytře přilepená k pořizování skript: abych se mohl podílet na interakci během studia, musím zaplatit. Když se nad tím zamyslíme, je spojitost se skripty celkem nahodilá: abyste dostali lepší známky musíte být na povinné diskuzi, abyste se tam dostali, musíte zaplatit za přístupový kód. Ani jedno z toho nepotřebujete. Jediné, co by po vás měli chtít jsou znalosti, ne nějaký zbytečný kód, který je do systému uveden jenom proto, aby vydavatelé skript dostali o něco málo víc. Ve finále to jenom zbytečně zvýší náklady na studium a přitom způsob, jak prosperovat v nelehkých časech, je právě větší dostupnost vzdělání.

(Ale možná se blýská na lepší časy).


štítky: , , a | 1 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Halwa/Tengri/Terraformer
hudební článek | 31. května 2017
669.352
| 28. května 2017
Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017

poslední komentáře

Prezidenti nejsou tím, čím se zdají být
BEST SERVIC | 22. června 2017
It's over 9000!
BEST SERVIC | 22. června 2017
Takhle nějak to vždycky skončí
BEST SERVIC | 22. června 2017
Obey
BEST SERVIC | 22. června 2017
Kaplicky versus chobotnice
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.chromekcd
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.350
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.335
BEST SERVIC | 22. června 2017

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47