k47.cz

Archiv novinek duben 2011

2017
květen
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


Neberte mi mojí depresi!

27. dubna 2011 5:06 | sekce obsah » dojmy & názory

Když někdo začne mluvit o tom, že má depresi nebo dokonce „depku“, vždycky zbystřím. Něco málo o tom vím z vlastní zkušenosti a skutečná klinická deprese není nic, co by kdokoli chtěl zažít, nedej bože dobrovolně.

Nicméně mě zaujalo, jak Rop Gonggrijp v úvodu 27. CCC (Chaos Communication Congres) mluvil o depresi a nasranosti jako síle, která žene dějiny vpřed.


(přeskočte na 8:30)

Allow me to delve a little bit into my own psychology and that of our species.

I am probably blessed with a mild form of bipolarism. I don’t really get clinically depressed. I don’t stay in bed for weeks, nor do I contemplate suicide. But I do have my ups and downs and around 2005 this came together with my mid-life crisis and I was mighty grumpy and pissed off. Sure there were personal factors, but the situation in the Netherlands and the world was part of the problem. This did get to a point where more and more people were telling me to see a doctor. They told me: „There are pills to make you happy again you know…“.

Now the role of depression in the individual is understood to be to force change that is painful or expensive in the short term but much needed in the long term. Reading up on the truly insane numbers of people on anti-depressants and other psychoactive pharmaceuticals in our society, I cannot help but wonder whether this „unhappiness forces change“ principles stops at the individual. Could it be that we’re prescribing anti-depressants to so many people that we are now below the threshold of relatively smart, relatively resourceful but unhappy people needed to bring change?

My sense is that this is a huge story. The story of a civilization destroying its capability to fix itself by making everyone artificially happy. This may not be our field per se, but I feel this is at least as big a story as many of the issues that this community is working on. I think in future we will see a scientific field called „pharmacological political science“. I have a feeling that people of the future cannot really understand our time without it.

One of the positive suggestions we did offer in „We lost the war“ was to focus on battles that could be won. If I had I listened to all these other people around me, I would have been taking Prozac or Zoloft in 2005. My life would have been different and possibly much happier, especially in the short term. But a lot of things that happened to me since then would probably not have happened, because they involve me being angry and attempting to do something about it.

Text převzatý ze stránek Rop Gonggrijpa.


Při těch slovech jsem si mimoděk vzpomněl na film Network, scénu Mad as hell:

I don't have to tell you things are bad. Everybody knows things are bad. It’s a depression. Everybody’s out of work, or scared of losing their job. The dollar buys a nickel’s worth. Banks are going bust. Shopkeepers keep a gun under the counter. Punks are running wild in the street, and nobody knows what to do. And there’s no end to it.

We know the air is unfit to breathe and our food is unfit to eat. We sit watching our TVs while some local newscaster tells us that today we had 14 homicides and 63 violent crimes, as if that’s the way it supposed to be.

We know things are bad. Worse than bad. They’re crazy.

It's like everything everywhere is going crazy, so we don't go out any more. We sit in the house, and slowly the worid we're lining in is getting smaller. All we say is „Please, at least leave us alone in our living rooms. Let me have my toaster and my TV and my steel-belted radials, and I won’t say anything. Just leave us alone.“

Well, I’m not going to leave you alone.

I want you to get mad!

I don’t want you to protest, I don’t want you to riot. I don't want you to write to your congressman, because I wouldn't know what to tell you to write. I don’t know what to do about the depression and the inflation and the Russinans and the crime in the street.

All I know is that first you’ve got to get mad! You’ve gotta say „I’m a human being, goddammit! My life has value!“

So… I want you to get up now. I want all of you to get up out of your chairs. I want you to get up right now and go to the window, open it and stick your head out and yell „I’m as mad as hell and I’m not going to take this any more!“

I want you to get up right now and stick your head out and yell „I’m as mad as hell and I’m not going to take this any more!“ Then we’ll figure out what to do about the depression, inflation and the oil crisis. But first get up out of your chairs, open the window, stick your head out and yell „I'm as mad as hell and I'm not going to take this any more!“ But first you’ve gotta get mad! You’ve gotta say: „I’m as mad as hell and I’m not going to take this any more!“


štítky: a | 0 | komentovat | #

Kopírovací monopol je omezením vlastnického práva

21. dubna 2011 20:00 | sekce obsah » od jinud
Kopírovací monopol je omezením vlastnického práva

Kopírovací monopol (copyright monopoly) není vlastnickým právem. Naopak vlastnické právo limituje. Copyright je státem schválený monopol, který omezuje, co lidé mohou dělat s věcmi, které si legitimně pořídili.


Překlad článku The Copyright Monopoly Is a Limitation of Property Rights publikovaného pod licencí Creative Commons BY, jehož autorem je Rick Falkvinge – zakladatel Švéské pirátské strany.


Až příliš často od copyrightové lobby slýcháme o krádeži, o vlastnictví a o tom, jak jsou okrádáni, když někdo vyrobí kopii. Tato tvrzení jsou fakticky nesprávná. Jde o slova pečlivě vybraná, tak aby z nich vyznívalo, že kopírovací monopol je vlastnictvím, nebo aspoň s vlastnictvím srovnatelný.

Jde jen o rétoriku copyrightové lobby, která se snaží ospravedlňovat monopol spojením „kopírovacího monopolu“ s pozitivními slovy jako je „vlastnictví“. Nicméně, když se na monopol podíváme ve skutečnosti, jde o omezení vlastnického práva.

Porovnejme dva příklady vlastnictví: židle a DVD.

Když si koupím židli, předám peníze, za které dostanu židli a účtenku. Tato židle byla jedna z mnoha – hromadně vyrobena podle originálu v nějaké továrně. Potom, co jsem zaplatil, je tato konkrétní židle moje. Na světe je mnoho podobných, ale právě tato je moje. Koupil jsme jednu z mnoha identických kopií a účtenka to dokazuje.

Vzhledem k tomu, že tato kopie židle je moje a výhradně moje, existuje celá řada věcí, které s ní můžu dělat. Můžu ji rozložit a jednotlivé díly použít pro svůj hobby projekt, výsledek můžu prodat, darovat, vystavit nebo zahodit. Můžu ji dát na verandu a účtovat za použití. Můžu zkoumat, jak je sestavená a podle pozorování vyrobit novou židli z materiálu, který mi také patří. S výslednou novou židlí můžu dělat naprosto cokoli, včetně jejího prodeje.

Všechno tohle je pro vlastnictví běžné. Je to moje a já si s tím můžu dělat, co se mi zlíbí. Vyrábět kopie, prodávat, vystavovat, cokoli.

Malá odbočka: předpokládám, že se na židli nevztahují žádné patenty. Nicméně za předpokladu, že od vynálezu židle uplynulo víc jak 20 let, všechny původní patenty na tento konkrétní vynález už vypršely. Tudíž patenty nejsou v tomto případě relevantní.

A teď se podívejme, co se stane, když si koupím film.

Když si koupím film, předám peníze, za které dostanu DVD a účtenku. Tento film byl hromadně vyroben podle jednoho originálu v nějaké továrně. Poté, co jsem zaplatil, je tento konkrétní film můj. Na světě je mnoho podobných, ale právě tenhle je můj. Koupil jsme jednu z mnoha identických kopií a účtenka to dokazuje.

Navzdory skutečnosti, že tato kopie filmu patří mě a výhradně mě, existuje řada věcí, které s ní nemohu dělat, jsou zakázané kopírovacím monopolem, který drží nějaká třetí osoba. Nesmím použít kusy filmu pro svůj nový hobby projekt, který bych pak prodával, daroval nebo vystavil. Nesmím účtovat sousedům za jeho použití na mé verandě. Nesmím zkoumat jeho konstrukci a produkovat nové kopie. Všechny tato práva by byla běžná pro vlastnictví, ale kopírovací monopol závažně omezuje vlastnické právo na věcí, které jsem legálně nabyl.

Není možné tvrdit, že vlastním DVD z jednoho úhlu pohledu, ale ne z jiného. Existuje jasná definice vlastnictví a účtenka dokládá, že vlastním DVD ve všech jeho interpretacích a aspektech. Každá část mozaiky, která tvoří DVD je moje. Nicméně kopírovací monopol omezuje, jak smím používat vlastní majetek.

Tohle však nutně nemusí znamenat, že kopírovací monopol je z podstaty špatný. Nicméně to znamená, že tento monopol nemůže být hájen z pozice, že vlastnická práva jsou dobrá. Když budete stát na této straně, dojdete k závěru, že kopírovací monopol je špatný, protože je omezením vlastnických práv.

Obhajovat kopírovací monopol s odůvodněním, že vlastnické právo je posvátné, je jako obhajovat trest smrti s odůvodněním, že život je posvátný. Můžou existovat jiné a validní ospravedlnění kopírovacího monopolu a omezení vlastnického práva, ale tato konkrétní myšlenková linie si vnitřně odporuje.


Poznámka překladatele:

S příchodem 3D tiskáren bude relativně snadné vyrábět kopie i hmotných předmětů. Dočkáme se v budoucnosti snah uvalit kopírovací monopol i na fyzické objekty?


štítky: , a | 1 | komentovat | #

Rick Falkvinge FTW!

17. dubna 2011 2:22 | sekce novinky

Rick Falkvinge je zakladatel Švédské Pirátské Strany – první „PP .[about](Pirate Party nebo Švédsky Piratpartiet)“ na světě, která nastartovala vznik desítek jejích klonů v dalších zemích. Rick je pravidelným sloupkařem na serveru TorrentFreak, kde píše o věcech z pirátské agendy: copyrightové hydře, která si žádá další a další nesmyslné oběti v podobě našich svobod, neustálém sledování, jemuž jsme vystaveni, našich mizejícím internetovým právům, kultuře sdílení atd. atd. Všechno jsou to zásadní věci se kterými do posledního souhlasím. Tak zásadními, že jsem se rozhodl, začít překládat všechny Rickovi sloupky a šířit tak dál jeho slova.

Dneska dva překlady: Dáváte přednost copyrightu nebo právu mluvit v soukromí? a Revoluce nebude náležitě licencována (který dokonce převzaly Pirátské noviny) + dva další na cestě.


A Rick Falkvinge ještě jednou. V závěru mezinárodní konference Pirate Parties International měl proslov „Why are you here?“ Další zajímavá potrava pro mozek. Když někdo bude Pirátům říkat: „Zbláznili jste se? Jste jen rozmazlení spratkové, kteří chtějí všechno zadarmo!“ můžete je nasměrovat rovnou sem.


publikováno

  • Dáváte přednost copyrightu nebo právu mluvit v soukromí?

    Před pěti lety, když jsem zakládal švédskou Pirátskou stranu, jsme stanovili tři pilíře naší politiky: kultura sdílení, svobodné vzdělávání a fundamentální soukromí. Tato témata zaznívala jako ideály v kruzích respektovaných aktivistů. Měl jsem pocit, že spolu nějak souvisely, ale trvalo mi ještě několik měsíců, než jsem objevil spojení mezi právem na soukromí a právem sdílet kulturu. číst dál…


  • Revoluce nebude náležitě licencována

    Je to vidět všude. Velké společnosti se snaží převzít kontrolu nad našimi komunikačními nástroji a ohánějí se při tom strachem z porušování copyrightu. Často jim při tom pomáhají politici, kteří touží po stejné kontrole a odkazují při tom na hrozbu terorismu nebo jiné McCarthystické strašáky současnosti. My bychom se na tyto snahy měli dívat v perspektivě revolucí, které právě teď probíhají v Arabském světě. číst dál…štítky: a | 0 | komentovat | #

#posob

12. dubna 2011 1:28 | sekce novinky

Konečně jsem to našel. Našel a přepsal a publikoval.

„O co sakra 'de?“ ptá se člověk, který na k47čku zabloudil omylem.

Jde o Poslední Sobotu.

Když jsem se vracel ze stejnojmenné akce, respektive když jsem se vracel z toho, co následovalo stejnojmenné akci, na kus papíru jsem narychlo načmáral mikro-povídku Poslední sobota. A to je všechno. Jenom by bylo mnohem lepší, kdyby většina z té povídky nebyla pravda.

„Vocaď já radši mizim,“ říká si člověk, který na k47čku zabloudil omylem, zavírá prohlížeč, vypíná počítač a pro jistotu ho vytahuje ze zásuvky a ujišťuje se, že revolver je na svém místě. Pro jistotu.


Update: oblouk navazujících úvah: #1#2 ⇒ #3

publikováno


1 + 1 | komentovat | #

Další várka článků převážně o Scale

4. dubna 2011 6:20 | sekce novinky
Další várka článků převážně o Scale

Tak dneska to bude jeden stručný seznam hejtu na C# a čtyři články o Scale. Z nichž dva jdou dál za typický formát jednoduchého hacku nebo postřehu, co je ve Scale možné a dalo ny se říct, že jsou skoro-až-zásadní. Jeden popisuje způsob, jak dosáhnout tranzitivity implicitních konverzí. Druhý srovnává for expression ze Scaly s LINQ (Language Integrated Query) z C#. Porovnávat tyhle dvě technologie se může na první pohled jevit jako jasný přešlap a spolehlivý způsob, jak si vyseknout ostudu. Na jedné straně trochu vylepšená smyčka a na druhé mocný LINQ. Zdání klame a obě zmíněné technologie jsou si velice podobné.

Tady to je všechno pěkně pohromadě, kdyby se někdo ptal:


Dneska mi načasování vyšlo téměř perfektně, protože před nějakou dobou byla vydána RC1 verze Scaly 2.9. Hlavní novinkou v 2.9 jsou zbrusu nové paralelní kolekce na kterých se hromadné operace jako např. map nebo filter provádějí paralelně.


A jinak?

V poslední době vytvářím programovací jazyk provizorně označovaný Atrox.PHP.

Po vzoru CoffeeScriptu a Kaffeine, které se překládají do JavaScriptu, se Atrox bude překládat do PHP. Je silně inspirovaný Scalou, takže má zatraceně stručnou syntaxi a je (resp. bude) velice expresivní. Bude obsahovat traity, mixin composition, pattern matching a mnoho dalších syntaktických cukrlátek, které by měly programátorovi co nejvíce ulehčit život. Například dolary před jmény proměnných nebudou povinné, operátory ->, :: a \ budou nahrazeny tečkou, středníky nebudou povinné, spousta věcí se stane implicitními atd. atd. atd.

Více informací bude na-sto-procent následovat.


PS1: Psát kód v jazyku, který zatím neexistuje, je docela zvláštní.

PS2: A taky jsem zase začal psát ve Vimu. Jde to se mnou z kopce. Už místo Ctrl-S používám :w.

PS3: Jedno proroctví na závěr úplně zdarma speciálně pro programátorské publikum: zapamatujte si slovo monáda v budoucnosti o nich ještě uslyšíme. Bude to součást nevyhnutelné reality, stejně jako znovuobjevení funkcionálního programování. A nepůjde o pouhou módní vlnu, ale nezbytnost k přežití v silně paralelním světě.

PS4: Zase jsem trochu dělal na Wyhledawaci, konkrétně na automaticky generovanému seznamu seriálů, který momentálně obsahuje 1350 seriálů a 50600 epizod.štítky: , , a | 0 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017
Russian Circles stahují kruhy
hudební článek | 7. prosince 2016

poslední komentáře

Rumové deníky
sdf | 20. května 2017
ASCII blog
Severák | 13. února 2017
Post-rocková věda
Severák | 28. ledna 2017
Sedm let post-rocku
kaja47 | 5. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Roman Štec | 1. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Anonym | 1. listopadu 2016

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47