k47.cz

Archiv novinek září 2010

2017
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


Je třeba vykydat chlív #3

29. září 2010 22:42 | sekce novinky

Bylo na čase zase vykydat chlív.

Asi takhle: Můj TODO list už dávno přesáhl únosnou mez. Teď má velikost lehce přes 100 kB, což je přibližně o 100 kB víc, než by se mi líbilo, takže v zájmu zachování duševního zdraví musím kydat.

Mrvou na vykydání je druhý update absurdní povídky Abs, která se točí kolem naší skupiny čtyř dočasně nepříčetných mladých mužů. Nejde o žádný nový materiál, jsou to jenom odřezky, které zbyly z minulého updatu a já je poslepoval několika novými větami nevalné kvality. Takže asi tak.


publikováno


štítky: a | 0 + 1 | komentovat | #

Wyhledawacz - elektronické knihy a audioknihy

24. září 2010 12:55 | sekce obsah » internal » projekty
Wyhledawacz - elektronické knihy a audioknihy

Řeknu to stručně: S Wyhledawaczem se pořád něco děje.


Největší novinkou posledních dnů je specializované hledání elektronických knih a audio-knih v češtině i cizích jazycích a to ze stoprocentně legálních zdrojů. Wyhledawacz prohledává největší zdroje českých knih zdarma jako jsou například palmknihy.cz nebo xbook.cz + mnoho zahraničních jako je projekt Gutenberg nebo Google Books. V budoucnu bych chtěl ještě přidat obsah projektu LibriVox – tisíce audioknih vytvářených komunitou.

Další malou, ale příjemnou novinkou je slučování jednotlivých částí archivu pěkně k sobě.

Ale kromě toho pracuji na několika dalších funkcích, z nichž většina zatím není aktivní. Hodně jsem experimentoval se sémantickým hledáním, tedy rozpoznáním toho, co uživatel hledá, abych mu mohl nabídnout relevantní výsledky

V současnosti Wyhledawacz umí hledat na 40 serverech, ale jenom několik se skutečně používá. Mohl bych všechny aktivovat, ale jednak by to zvedlo dobu odezvy stránek a pak by to taky značně snížilo přehlednost. Pokud by se nějak chytře podařilo vyřešit tyhle problémy, pár dalších bych klidně přidal.


Před nějakou dobou Wyhledawacz zažil dvoudenní výpadek, za který mohla částečně jeho obrovská oblíbenost (ehm, ehm) a pak hlavně Google.

Problém byl v kešování. Aby byly opakované dotazy rychlejší, Wyhledawacz si dočasně ukládá výsledky hledání. A právě v době výpadku Google dostal nápad, že by bylo skvělé Wyhledawacz zasypávat tisícovkami dotazů denně. Každý výsledek se uložil na později. Všechno fungovalo až do chvíle, kdy disk webserveru explodoval. Chtěl jsem říct přeplnil. Náprava zabrala 16 vteřin čistého času, kdy jsem Googlu vysvětlil, kam nemá lézt. Takže asi tak.


A ještě: pokud z jakéhokoli důvodu chcete vyjádřit nehynoucí díky Wyhledawaczi, existuje mnoho způsobů jak tak učinit: hlaste chyby, hlaste, když se něco rozbije, pište nápady, co by se dalo vylepšit a hlavně šiřte povědomí o Wyhledawaczi. Když se o něm bude vědět a bude se používat, můj život bude mít aspoň nějaký smysl. Děkuji.


štítky: , a | 6 | komentovat | #

Sny o mechanických ovečkách

16. září 2010 6:00 | sekce novinky
Sny o mechanických ovečkách

Je čas na rychlý brain dump.

Mimochodem, kdyby se někdo pozastavil nad tím, co vlastně pojmem braindump myslím, tak vězte, že většinou jde o rekapitulaci různých věcí, které se mi poslední dobou prohnaly hlavou, Twitterem, falešnými Twittery a tak podobně.)

 1. Nedávno jsem na internetech zakopl o dokument věnovaný Philipu K. Dickovi a upřímně jsem dostal strach začíst se do jeho knih. Nebo spíš strach i chuť zároveň. Z ukázek a rozhovorů ve zmíněném pořadu bylo jasně patrné, že světy jeho knih jsou skličující, ale zároveň zvláštním způsobem přitažlivé a vynalézavé. A to říkám i když jsem do jeho díla mohl nahlédnout jenom skrz film A Scanner Darkly (Temný obraz), který byl natočený podle jeho knihy.
  On byl skutečně zbité zvíře – paranoidní schizofrenik a navíc feťák.
  Následující noci se mi pak zdál sen o mechanických ovečkách, neuvěřitelně komplikovaný a takovou tou snovou děsivostí protkaný sen, který měl mnoho různých úrovní, které se všelijak prolínaly. Byl jsem rád, když jsem se z něho mohl probudit. A to všechno vyvolala jenom zmínka jeho knihy Sní androidi o elektrických ovečkách?
  PS: Za zmínku stojí ještě rozhovor s PKD z roku 1977.
  PPS: A nějaká Dickova díla se dají najít na gutenberg.org. Hmmm, hmmm.
 2. Na světlo světa vypluly nějaké další skutečnosti o nechvalně známé a utajované mezinárodní dohodě ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), která má být už za týden podepsaná.
  Z názvu je patrné, že má mít v hledáčku padělání zboží. Ve skutečnosti její tvůrci rezignovali na zastavení skutečného masového padělání, které má dopad na ekonomiku a může ohrozit i životy lidí (např. padělané léky). Místo toho se zaměřili na drobné pirátství a z toho vyplývající kontrolu davu.
 3. Už dlouho mám v hlavě tohle: Všichni, kteří věří v globální oteplování a všechen ten humbuk kolem skleníkového efektu, jsou v podstatě optimisté. Podle nich za klimatické změny můžeme my a tím pádem je my taky dokážeme zvrátit. Podle nich za to nemůže Slunce, v němž se každou vteřinu spálí 600 milionů tun vodíku. Proti Slunci jsme naprosto bezmocní.
 4. Konečně jsem viděl (nebo spíš protrpěl) film Nahý oběd a musím říct, že je to bída. Film má s knihou jenom pramálo společného. – a všechno sdrátovat k sobě jakýmsi dějem, který s knihou nemá vůbec nic společného.
  Pro představu: z téhle ukázky vytrhejte všechny osoby, místa a věci psané s velkým písmenem (jako např. Dr. Benway, Interzóna), přidejte některá fakta o Burroughsovi, odmyslete si všechnu autorovu genialitu a přilnavý rukopis, sdrátujte to úplně náhodným dějem a přidejte několik brouků a psacích strojů a máte to. Právě jste natočili Nahý Oběd.
 5. Už před nějakou dobou jsem začal číst Pirátské noviny (v podstatě nedlouho po jejich startu), které sympatizují s Českou pirátskou stranou a občas přinášejí zajímavé informace. Občas odkazuji na jejich články ze stalkra. Tak například překlad publikace Je copyright pro vědu pomocí nebo překážkou? Britská národní knihovna se ptá vědců a pedagogů.
 6. Bod číslo šest neexistuje.
 7. To jsme snad z 11. září všichni zešíleli?.


štítky: , , , a | 0 | komentovat | #

Dara O'Briain

7. září 2010 19:46 | sekce obsah » kultura
Dara O'Briain

Nedávno jsem psal o třech stand-up velikánech britských ostrovů: Billu Baileym, Eddie Izzardovi a Dylanu Moranovi. K téhle trojici by se slušelo přidat dalšího vynikajícího komika tentokrát z Irska: Daru Ó Briaina. Velice pohotového chlapíka, který proslul zapojením přední řady publika do svých představení.


Na Youtube se dají najít videa z obou jeho DVD Dara Ó Briain: Live At The Apollo (části: #1, #2, #3 a #4) a Dara Ó Briain Talks Funny #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9.

Vřele doporučuji.


štítky: , a | 1 | komentovat | #

13:29

3. září 2010 3:59 | sekce novinky

„Tak jsem napsal novou povídku.“ „Kterou povídku, paní Müllerová?“


Skutečně, po měsících sucha jsem zase vyrobil nějakou tu prózu. To je rána, co?

Povídka se jmenuje 13:30, pár let před technologickou singularitou a název je tak trochu narážkou na úvodní titulky filmu Brazil, ve nichž se píše: 8:49 PM, somewhere in the 20th century. Nicméně s Brazilem nemá povídka vůbec nic společného. Je to příběh o technologii a technologické singularitě napsaný stylem fast-forward. Ale na rozdíl od všech Arytmií nejde o řetězec víceméně náhodných slov, ale tak nějak nahrubo v ní rekapituluji svůj současný pohled vývoj civilizace od současnosti po technologickou singularitu a dál.

Samozřejmě nic z toho mě nenapadlo jako zjevení, ale všechny ty nápady jsem postupně vysyntetizoval z mnoha různých zdrojů (např). Aniž bych znal Raye Kurzweila, přišel jsem rámcově na většinu toho, co říká v tomto rozhovoru. Mimochodem: ten rozhovor si rozhodně poslechněte, Kurzweil má přehled a všechno umí zatraceně dobře vysvětlit + nastiňuje některé zajímavé (filosofické) otázky, například problém vědomí. Je to docela zneklidňující materiál, ale na druhou stranu optimistický.

Samozřejmě, že netvrdím, že se to stane přesně takhle, ale jsem si jistý, že v určitém momentu vývoj technologie nabere nebývalé tempo. Pro některé bude veliký problém tohle tempo stíhat a někteří ani nebudou chtít a jednoduše zastarají. Změny společnosti budou zásadní a nejhorší na tom je, že my všichni se toho dožijeme.

A teď už čtete, není to zas tak dlouhé.


publikováno

 • 13:30, pár let před technologickou singularitou

  Seděl jsem na zahrádce restaurace a seděli tam také ti dva identičtí bratři, kteří za sebe dokončovali věty. V té době jsem pracoval jako soukromý detektiv a je dva jsem měl sledovat. Ale to všechno se stalo už dávno, někdy na začátku jednadvacátého století, kdy svět žil pomalu a aniž by to kdokoli věděl, pomaličku se blížil finální destinaci technologické singularity. číst dál…štítky: , a | 1 + 1 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Halwa/Tengri/Terraformer
hudební článek | 31. května 2017
669.352
| 28. května 2017
Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017

poslední komentáře

Prezidenti nejsou tím, čím se zdají být
BEST SERVIC | 22. června 2017
It's over 9000!
BEST SERVIC | 22. června 2017
Takhle nějak to vždycky skončí
BEST SERVIC | 22. června 2017
Obey
BEST SERVIC | 22. června 2017
Kaplicky versus chobotnice
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.chromekcd
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.350
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.335
BEST SERVIC | 22. června 2017

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47