k47.cz

Archiv novinek červenec 2010

2017
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


Our Ceasing Voice - Passenger Killed in Hit and Run

27. července 2010 22:27 | sekce obsah » kultura » hudba
Our Ceasing Voice - Passenger Killed in Hit and Run

Post-rockovému kvartetu z nitra rakouských alp Our Ceasing Voice vyšel nový singl Passenger Killed in Hit and Run a je fantastický! Opět!

Stejně jako z minulé nahrávky Steadied Stars In The Morphium Sky, na mě dýchla skličující, ale přesto nepochopitelně krásná hudba, která je pro Our Ceasing Voice tak typická. Perfektní kombinace hypnotizujícího ambientu a epických vzplanutí protkaných melancholií.

Poslechněte si Passenger Killed in Hit and Run (Magasit remix). Je to zatraceně intenzivní věc, který mi v mnohém připomíná East Hastings od Godspeed You! Black Emperor. Obě skladby mají klidnější první polovinu, ale v jednom bodě se odrazí a pak neustále gradují, až si říkám, že už není kam, ale přesto to tlačí ještě výš a výš až k naprostému šílenství, katarznímu post-rockovému bordelu. Pak nastane finále, hudba se zlomí, skladba končí v tichu a já se z toho tak nějak nemůžu vzpamatovat.

A obě skladby se mi v hlavě sami vizualizují, představuju si apokalyptické výjevy, konec světa, šílenství a osamoceného člověka, který prchá i když už není kam. Závěrečný zlom ticha je jako pád z útesu vstříc záhubě, svištění chladným vzduchem, poslední tiché myšlenky.

Takže asi tak.

Další věci k poslechu jsou na MySpace stránkách skupiny. Jinak můžete hledat tady.


štítky: a | 0 | komentovat | #

Blogerská řetěžovka #7linkscz

26. července 2010 23:32 | sekce obsah » internal
Blogerská řetěžovka #7linkscz

Tak jsem se na stará kolena dal na tuhletu blogerskou todlencto – řetězovku.

Všechno to začalo tady, respektive na tomhle místě celá iniciativa zmutovala do české jazykové varianty. To jenom, aby bylo mezi námi jasno.

Můj první post

Do archivu se snad umíte podívat sami, to vám přece nemusím ukazovat.

Ale radši: První online věcí byl post #15 z 23. června 2003 12:57. To bylo už zatraceně dávno, kdy všechny ty internety byly ještě mladý, vesele jsme si užívali webu 1.0 a já byl ještě v larválním stádiu vývoje. V tomto prvním postu jsem se mimo jiné zmínil o airsoftu, který se mnou vydržel až doteď, ale metamorfoval do podivné formy fetišismu/sbě­ratelství, a pak taky o Quake 3, kterou nahradil Quake Live – stejný engine, stejné mapy. Sedm let a nic se nezměnilo, hmm-hmm-hmm.

Článek, který mě nejvíc bavilo psát

Vždycky mi přijde, že dřív jsem psal mnohem líp a když ne líp, tak určitě s větší elegancí. Prostě jsem sedl k počítači, prsty zatančil po klávesnici a bylo to. Text převeden jedna ku jedné ze surreálného trezoru podvědomí. Taky jsem se vyjadřoval tak nějak rafinovaněji.

A jelikož jsem taky tak trochu spisovatel-diverzant a mezi články započítám i povídky a podobné prozaické smetí, nejvíc mě bavilo psát první Arytmii. Bez diskuzí.

Článek, který měl skvělou diskusi

Každý článek, který má aspoň nějakou diskuzi, se dá do téhle kategorie počítat. Jsem hold skromnější. Další kritérium docela fajn diskuze je, když délka komentářů výrazně přesáhne délku článku, což se na k47čce párkrát povedlo. Takže asi tak.

Cizí článek, který bych si přál napsat sám

Popravdě řečeno, nevím, žádný mi nikdy neutkvěl v paměti natolik silně, abych na něj i po týdnech/měsících vzpomínal. Články (a hlavně tedy ty cizí, pochopitelně) čtu v takovém množství, že se není ani čemu divit. Jde o průtokovou komoditu – text proteče neuronovým sítem a zůstanou jenom koncepty, slova zapomenu.

Jediné, čím mohu sloužit, je oblast tištěné prózy. Tam bych si přál napsat téměř cokoli z toho, co kdy stvořil Ray Bradbury – skutečný kouzelník se slovy.

Můj nejužitečnější článek

Žádný. Vážně. Máte snad jiný názor?

Článek s nejlepším titulkem

Ovšem titulky a názvy to je jiná. V tom horším smyslu. Málokdy ze mě totiž vyleze nějaký smysluplný. Posuďte sami: Terminalita, Corporal Cortex, Anomalocaris detrimentum, P14, Abs, 2084, Y3F. Stačí bouchnout do klávesnice a máte cokoli, co si račte přát.

Jinak Na každou svini se vaří voda je můj oblíbenec.

Článek, který by si mělo přečíst víc lidí

Rozhodně Nad dopisy mrtvých čtenářů, kde píšu o tom, jak k47čka inspirovala jednoho člověka k sebevraždě.


štítky: | 0 | komentovat | #

Příliš mnoho informací

16. července 2010 6:30 | sekce novinky
Příliš mnoho informací

Poslední dobou plavu v moři sémantického webu. A ztrácím se v něm.

(Telegraficky: sémantický web je jakýsi další level těch našich internetů. V současnosti je to jenom hromada stránek s textem, sémantický web má za cíl do toho všeho nějak zakomponovat význam informací, aby se daly snadno strojově zpracovávat).

Ze začátku mi připadalo, že je zdrojů informací málo a nedá se tam nic najít, ale postupem času jsem zjišťoval, že síť zdrojů sémantických dat, je velice masivní. A najednou se na mě vysypalo příliš mnoho informací rozesetých na příliš mnoha místech. A k tomu si připočtěte všechny ty technologie jako RDF, SPARQL, ontologie, FOAF, OWL, SKOS, YAGO atakdále, atakdále. O zábavu na dlouhé zimní večery je postaráno.

Když to tady takhle napíšu, řeknete si „nějaký informace někde na internetech, no a co?“ Teprve, když člověk vidí všechna ta data, mu docházejí neskutečné možnosti. Jenom si vezměte, že spousta webů poskytuje veřejný SPARQL endpoint a umožňuje se tak na tato sémantická data dozatovat podobně jako na relační databázi. Takže když víte kde a jak, není problém zodpovědět na libovolnou bizarní otázku jako třeba: jaké hudební skupiny pocházejí z měst z méně než třiceti tisíci obyvateli, vydali aspoň tři alba a na nějakém festivalu hráli spolu s jinou skupinou která někdy vystoupila na Rock for people. Sice bych tenhle dotaz ve SPARQLu nechtěl psát, ale šlo by to zjistit. Spolu se všemi užitečnými věcmi.

Mě samozřejmě jde o to, jak tahle data zneužít ve wyhledawaczi Ještě se nechte překvapit.


Mimochodem, během plavby v sémantických vodách jsem objevil několik zajímavých věciček. Pár příkladů:

  • Project Gutenberg je relativně běžná online knihovna elektronických knih, které dobrovolníci skenují a archivují. V současné době obsahuje stále rostoucí kolekci více než 32000 dokumentů. Většina děl je sice anglicky, ale co nadělám, dětma nezatopím.
  • Projekt LibriVox mi doslova vyrazil dech. Nikdy bych nepomylslel, že je něco takového možné. LibriVox je totiž archiv audio-knih vytvářených komunitou. Zkrátka sis někdo řekne: „dneska je hezky, dneska by to šlo“, sedne k mikrofonu a začne číst svojí oblíbenou knížku. Kvalita výsledných audiobooků je velice dobrá. Zase, naprostá většina věcí je anglicky, ale LibriVox se nebrání jiným jazykům.
  • DBPedia a DBTune je projekty, který extrahují sémantické (tedy strojově čitelné) informace. Ten první z wikipedie, ten druhý z mnoha zdrojů o hudbě a mimojiné i Jamenda. Všechno volně přístupné našim nenechavým prackám.

PS: myšlenka ke stavu obchodních modelů zábavního průmyslu, DRM a války proti pirátství: lidé chtějí konzumovat obsah neboli informace. Nejlepší by tedy bylo, jim do cesty neklást překážky a zavést takové podmínky, aby mohli zkonzumovat všechno, co chtějí.štítky: , , a | 19 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Halwa/Tengri/Terraformer
hudební článek | 31. května 2017
669.352
| 28. května 2017
Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017

poslední komentáře

Prezidenti nejsou tím, čím se zdají být
BEST SERVIC | 22. června 2017
It's over 9000!
BEST SERVIC | 22. června 2017
Takhle nějak to vždycky skončí
BEST SERVIC | 22. června 2017
Obey
BEST SERVIC | 22. června 2017
Kaplicky versus chobotnice
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.chromekcd
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.350
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.335
BEST SERVIC | 22. června 2017

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47