k47.cz

Archiv novinek únor 2010

2017
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


Nepochopení problému

25. února 2010 22:29 | sekce obsah » dojmy & názory
Nepochopení problému

Když někdo nepochopí problém, je to vždycky blbý. Když ho nepochopí soud, je zaděláno na problém.


Z poslední doby na nás přímo křičí dva rozsudky vynesené soudci, kteří nepochopili. Prvním případem je Italský soudce, který rozhodl, že dva hlavouni z Googlu půjdou za katr proto, že nezabránili, aby na Google Video bylo nahrán záznam šikany dítěte postiženého autismem. Samotnému se mi nechce věřit, co vlastně píšu, takže znova-a-pomalu: Provozovatel služby je podle italského soudu zcela zodpovědný za veškerý obsah vložený uživateli této služby a to dokonce natolik, že musí preventivně zabránit vložení jakkoli škodlivého obsahu. Je snad pošta zodpovědná za všechny doručené dopisy? Je spedice zodpovědná za všechen převážený náklad? Je Ředitelství silnic a dálnic zodpovědné za auta, která jezdí na jejich komunikacích? Ne. Tři zmíněné příklady se týkají infrastruktury, která není zodpovědná za případné nelegálno, které přes ni protéká. Všechny video-servery a mezi nimi i zmíněný Google Video patří mezi infrastrukturu internetu, jsou to jenom dráty kterými proudí naše videa. Infrastruktura nemůže být zodpovědná.

Zabránit podobným incidentům je možno jenom jediným způsobem: zavést plošnou preventivní kontrolu. Jinak to není možné. Každé video musí být před zveřejněním zkontrolováno, jestli neobsahuje něco závadného. A když ne, teprve pak může být zveřejněno v našem bezpečném a útulném internetu.

Proč? Je tohle skutečně to, co chceme? Koho a před čím vlastně italské soudy chrání? Co získáme a co ztratíme?

Rozsudek a jeho implikace nedávají smysl. Obětujeme mnoho a získáme neskutečně málo. Mnohem lepší je nabídnout více svobod s tím, že svět není dokonalý a občas budeme řešit problémy. Je to lepší, než trvat na násilném vytvoření ideálního světa a všechny možné prohřešky principiálně znemožnit. Internet nikdy nebude zcela bezpečné místo. To se nestane. Musíme jenom vytvořit rozumný kompromis, mezi tím, co obětujeme a co získáme.

Zmíněný soudce zcela nepochopil živelnou a těžko kontrolovatelnou povahu internetu.

Další věc: mě na celé příhodě mi vadí, že jde právě o kripla postiženého autismem nebo Downovým syndromem (zdroje se rozcházejí). Tohle je pěkná ukázka zneužívání jeho neblahého postavení. S šikanovaným kriplem lidi vždycky více soucítí.

--

Další kauzou je rozhodnutí soudu, že Rapidshare musí filtrovat knižní tituly. Několika knižním vydavatelům se podařilo získat předběžné opatření, že Rapid musí monitorovat, co se nahrává a zamezit uploadu každé ze 148 knih citovaných v žalobě. Knihy se vůbec nesmějí na jeho servery dostat. V podstatě jde o to samé v bledě modrém. Aby byly naplněny představy soudů, musí se zavést plošná kontrola a sledování a ani pak není výhra zaručena. Stačí jenom zaheslovaný archiv, co když obsahuje nějakou knihu? To nelze zjistit a Rapid si těžko může dovolit riskovat pokutu 250.000 euro. Má smazat všechny zaheslované archivy?

A zase: kdo co získá a kdo co ztratí? Několik knižních vydavatelů bude mít teoreticky o něco vyšší zisky, miliony uživatelů Rapidu a internetu vůbec budou mít na krku další problém a další omezení.

Za zmínku ještě stojí vyjádření lidí z Rapidu: „Autorské zákony byly vytvořeny pro svět fyzických produktů, kde ochrana nekoliduje s právem na soukromí miliónů lidí. Ve světě internetu takováto preventivní kontrola nahrávaných souborů vede k porušování ochrany osobních dat monitorováním soukromé komunikace lidí, kteří nebyli obviněni z provádění něčeho špatného. Je potřeba diskutovat o rovnováze mezi ochranou autorských práv a ochranou osobních dat.“

--

Nakonec ještě jedno nepochopení problému anonymita internetu. Autor článku vůbec netuší v čem je jádro pudla a stěžuje si na minoritní (ale otravný jev) anonymního komentování, které diskutérům dodává sílu. I když se uplatní citovaná vize Webu 3.0 a jakési elektronické občanky, internet bude pořád anonymní.Pozáruční servis

23. února 2010 23:51 | sekce novinky

K47čka poslední dobou nějak zahnívá. Inu, stane se. Pár minulých večerů jsem vylepšoval kód stránek, aby asymptoticky směřoval ke světlým zítřkům a mému zatraceně velkému projektu. Všechny změny pravidelně dávkuji v malých balíčcích. Agilní vývoj musí iterovat. Víme? Moje metodika vývoje by se dala nejlépe popsat jako fail driven development – cesta dílčích neúspěchů a chybových verzí, která občas vyústí v něco použitelného. Kdykoli se může cokoli rozbít, kdykoli se může všechno předělat, testování je jenom pro ty, kteří si nevěří. Hlavně když se nepoškodí data. To potom vidím rudě.

Ale na tom nesejde, nic z toho není teď důležité. Teď jsou podstatné následující věci:

  1. Zase jsem rozjel svoje dva staré a víc jak měsíc neaktivní twitter-roboty: stripbota a twitt_vtipy. Stripbot pravidelně twitoval o nejčerstvějších stripech, které se objevily na internetech a robot twitt_vtipy denně vybral několik vtipů ze své rozsáhlé databáze.
  2. Znáte konferenci TED? Já taky dlouho nevěděl, o čem je řeč. V podstatě je to událost, kdy se jednou za čas sejdou významní lidé a představují svoje vize, jak se světa udělat o trochu lepší místo. Viz podtitul Ideas worth spreading. Zajímavé na celé věci je, že se to všechno nahrává a je dostupné na stránce ted.com a za těch pár let, co se TED koná (od roku 1984) se tam nashromáždila veliká spousta zajímavého/in­spirativního materiálu na dlouhé zimní večery. Namátkou vybírám z poslední doby třeba The paradox of choice, Surviving a nuclear attack nebo Michael Shermer on strange beliefs.
  3. Nedávno jsem si uvědomil, že jsem se díky pirátství dozvěděl o neuvěřitelné skupině kapel, o které bych jinak ani nezavadil. Tak třeba nedávno jsem na Youtube slyšel (ano Youtube používám jako rádio) nahrávku Medusa od španělské post-něco skupiny Toundra, která zněla zcela neuvěřitelně. Kdyby ji nějaký pirát nenahrál, nikdy by se o ní nedozvěděla celá řádka lidí. Je to docela morálně ambivalentní situce: pirátství je na jedné straně (v principu) špatné, ale na druhé straně je to vlastně reklama. Na jedné straně neztrácet tržby na pirátech, na druhé straně vyvolat zájem, který může později přinést mnohem větší hodnotu. Ani jeden přístup není absolutně správný. Vezměte si třeba moje milované SID-metalové mágy Machinae Supremacy. Dozvěděl jsem se o nich prostřednictvím hry Jets'n'guns, kde se postarali o soundtrack, ale opravdu jsem si je zamiloval až díky třiceti trackům, které od roku 2000 zveřejnili na svých stránkách zcela zdarma. Kdyby se členové MaSu nerozhodli k tomuto kroku, nepodařilo by se jim získat tolik pozornosti.

Cory Doctorow říkal něco ve smyslu, že pro spisovatele není největší hrozbou pirátství, ale to, že ho nikdo nezná. Asi to tak bude.

  1. Zase nějaké ty stripy. A rovnou čtyři, ať nežeru: 669.305, 669.306, 669.307 a 669.308.


štítky: , , , a | 0 + 7 | komentovat | #

Dneska nepromítáme, jděte domů

4. února 2010 5:31 | sekce novinky

Nic závažného, jenom drobnosti, které letěly kolem.

  • Každý článek, jehož diskuze ho rozsahem přesáhne, je dobrý článek. V poslední době se to podařilo u těchto kousků: Život a smrt (tady jsou komentáře dokonce 4× delší), Rasismus, xenofobie a náboženství (3× delší), Geometry wars: retro evolved, Google je Zlo a It was my final mission, nothing can save me. Zajímavé, že se dlouze debatuje pod články popírajícími Boha, ale pod jinými, kde by se mi to líbilo více, se neukáže ani noha. Smutné.
  • Dál: Apple představil svoje nové iZařízení iPad, jedna část světa začala jásat, druhá si z nich začala dělat srandu. Hej lidi, je to jenom počítač, nic víc. Žádná technologie nikdy nikoho neudělala šťastným. Nikdy.
  • Kód K47čky v poslední době doznal některých zlepšení. Sice rozdíl nevidíte, ale věřte, že srdce tohoto webu je teď 24 karátová bestie posázená diamanty. Hotový klenot.
  • A nakonec dva stripy, abysme už dorazili třetí stovku – čísla 669.299 a 669.300, která naznačují, že nás technologie nejenom neudělá šťastnějšími, ale taky se nás pravděpodobně bude snažit zabít + otázka pro znalce? Shodan nebo GLaDOS?


štítky: , a | 4 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Halwa/Tengri/Terraformer
hudební článek | 31. května 2017
669.352
| 28. května 2017
Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017

poslední komentáře

Prezidenti nejsou tím, čím se zdají být
BEST SERVIC | 22. června 2017
It's over 9000!
BEST SERVIC | 22. června 2017
Takhle nějak to vždycky skončí
BEST SERVIC | 22. června 2017
Obey
BEST SERVIC | 22. června 2017
Kaplicky versus chobotnice
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.chromekcd
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.350
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.335
BEST SERVIC | 22. června 2017

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47