k47.cz

Archiv novinek leden 2010

2017
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


Haity, ropa, politická korektnost, genderová lingvistika a blogující papež

26. ledna 2010 5:27 | sekce obsah » dojmy & názory » úvahy
Haity, ropa, politická korektnost, genderová lingvistika a blogující papež

V poslední době se ve světě stalo několik věcí, které volají po komentáři. Tady je…


Takže předně tady bylo to strašlivé zemětřesení na Haiti. Sto tisíc mrtvých černochů. A aby jim to nebylo líto, přišlo pro sychr ještě jedno. Svůj názor na tuto tragédii jsem pře pár dny vyjádřil graficky. Přesně tak: nikoho to ani v nejmenším nezajímá. To jenom naše humanistická setrvačnost nás nutila jim posílat nějakou pomoc. Už slyším ty hlasy: přeju ti, aby se to stalo tobě. Kdyby se to stalo mě tady v Čechách, pak by to byla katastrofa. Ale to se nestane. Výhoda tektonicky klidných oblastí.

Přiznejme si jednu věc: Haiti je díra, je to zdaleka nejhorší místo, kde žít. Nekonečná chudoba, dětská úmrtnost ohromná, průměrný věk dožití je jeden z nejmenších na planetě. Takže když budete mít štěstí, neumřete při porodu a nikdo vás v průběhu dospívání neprodá na orgány nebo nezastřelí, pak se stejně dožijete maximálně čtyřiceti let. Čtyřiceti let ve slumech. Kdo by tam chtěl žít? Mám podezření, že tam všichni zůstávají jedině z toho důvodu, že nemají prachy na cestu někam pryč. A všude jinde by bylo mnohem líp. Proto si myslím, že to zemětřesení bylo k tématu, taková třešnička na dortu místního pekla.

V novinách jsem se pak dočetl, že Češi už poslali 80 mega. Proboha proč? Ta země byla v prdeli už předtím, tohle jim nijak nepomůže. Neumřou teď, ale až potom. Přiznejme si to, humanismus je přeceňovaný. My tu máme vlastní republiku, která pomalu a nenápadně klesá ke dnu v podobě státního bankrotu a lidi posílají peníze do jednoho černého rozbořeného pekla. Nepomáhejte nějakým imaginárním lidem, jenom proto, abyste se pak cítili, že jste udělali dobrou věc. Pomozte tady.

--

A pak jsem se dočetl, že Venezuela má největší ropné zásoby na světě a lehce jsem pookřál. Proč? Protože takovéhle množství ropy v rukách autokratického hovada je pořád lepší než v rukách kohokoli, byť jenom vzdáleně spřáhnutého s Islámem a to i přes to, že se paktuje s Ruskem. Víte kam mířím? Ano, přesně tam.

--

Polský prezident Kaczyński, který jinak stojí za tou fraškoidní politikou v Polsku, se kterým je špatně všechno, co může být, udělal jednu fajn věc. Ve zkratce: řekl, že Klaus je pro EU potřeba, protože on je jeden z mála, kteří se nenechávají spoutávat politickou korektností, která často přerůstá v trapnost. Nechci hodnotit, nakolik je jeho tvrzení pravdivé, ale souhlasím s tím, že politická korektnost je novodobý mor, který mám svazuje ruce. Je to snaha nikoho nenaštvat. Jednat tak, aby nikdo nebyl dotčen, nikdo nebyl uražen, aby bylo všechno vybalancováno, aby všichni měli stejnou pravdu. Na první pohled to může znít krásně, ale mě je z toho na blití. V duchu postmodernismu má každý názor stejnou váhu a nemůžeme ho nikomu upřít i když je to hovadina, nemůžeme ho nikomu vzít i když je jeho přesvědčení nebezpečné. Co-je-tohle-kurva-zač?

Protože my jsme politicky korektní, Islám s námi vyjebává. My nemůžeme říct, jak to cítíme, ale oni můžou řvát. Politická korektnost je jednak fraška a druhak naše veliká slabina díky které všichni vychcípáme.

S politickou korektností souvisí nejnovější přírůstek do kolekce pavěd jednadvacátého století: genderová lingvistika. Už jenom ten název je docela síla. Na těch našich internetech jsem narazil na článek, kterak školství chce napravit češtinu ve prospěch žen. Moje první reakce byla: What. The. Fuck. Politicky korektní emancipace začíná jebat jazyk. A přesně o to tady jde. Protože i jazyk musí být politicky korektní, aby přikládal stejnou váhu mužům i ženám. Protože je tady to postmoderní nemocné přesvědčení absolutní rovnováhy všeho se vším. Hned nato jsem si vzpomněl na jedno vystoupení George Carlina, kde mluví o podobném zjemňování jazyka, aby zakryl pravdu, aby skutečnost nějak zaobalil, aby tolik nebolela. Velice k tématu.

Jednu věc nemůžeme zpochybnit: myslíme prostřednictvím řeči. Jazykové prostředky naší rodné řeči přímo ovlivňují uvažování, protože nám dávají různé nástroje, kterými se něco dá vyjádřit snáze, něco obtížněji a něco skoro vůbec. A když něco nedokážeme vyjádřit, nemůžeme o tom konkrétně přemýšlet (viz Orwell a jeho román 1984). Stejně to platí například i v případě programovacích jazyků.

Bohužel snaha genderových lingvistů mi přijde zcestná. To, že používáme běžně slova v mužském rodě z nich udělalo zástupné symboly za celou danou skupinu. Když někdo řekne učitelé, představím si učitele i učitelky. Ale když uslyším slovo učitelky, v žádném případě si nevybavím jediného muže-učitele. Když uvážíme tenhle pohled, pak mají ženy v jazyce výhodu exkluzivity. Tak sakra, kde je problém?

To bude ta politická korektnost, která zdeformuje češtinu do groteskní bezzubé podoby a místo učitelé budeme muset říkat vyučující i když v tom žádný rozdíl není.

--

A nakonec: Papež vzkázal svým kněžím, aby blogovali. Což dává smysl. Když chcete oslovit lidi téhle doby, musíte na ně mluvit jazykem téhle doby a používat k tomu její prostředky. Kdo to nepochopí, umře opuštěný. I když v případě papeže a jeho smečky bych byl radši pro druhou možnost.Povídka P14

21. ledna 2010 5:53 | sekce novinky

Už zatraceně dlouho jsem nevypustil žádnou prózu. Já vím, já vím. Nic po mě neházejte. Před měsícem jsem dorazil Corporal Cortex a od té doby bylo ticho po pěšině. Důvodem nebylo to, že bych nic nepsal, to ne. Psal jsem a to dalo by se říct, že i celkem dost, ale v žádném z rozjetých příběhů jsem nevytvořil nějaký celistvý kus, který by se dal publikovat (teď zapomínám na Terminalitu, ale to je trochu jiný případ). Až doteď!

Ve svém rozsáhlém archivu nikdy nedokončených povídek jsem našel a dopsal kousek s názvem P14

P14 těsně navazuje na Neděli třináctého (jejíž název běžně zkracuji na N13 – odtud tedy P14) a odehrává se tak později toho samého dne v dubnu 2007.

N13 a P14 jsou součástí úvodu do delšího příběhového celku s názvem Deníky mrtvého muže (DMM), z nějž jsem napsal jenom pár příběhů převážně z konce DMM, který se časově klene až do konce roku 2007. Deníky pak přecházejí do jakéhosi turbulentního mezičasí, aby posléze přešli rovnou do Terminality. Jak je vidno, všechno je se vším propojené a tím, že jsem dopsal příběh odehrávající se skoro tři roky v minulosti, jsem vlastně načrtl nejhlubší základy na kterých staví příběhy mnohem pozdější.

A jenom aby bylo jasno, P14 jsem psát na sklonku roku 2007. Ale když se na to zpětně dívám, napadá mě, že to čekání bylo důležité, protože jenom čas dokázal vyplnit celé ty roky různými příběhy. Kdybych P14 dolámal už kdysi dávno, byla by to zcela jiná povídka. V té době jsem neznal důvody, motivace hrdinů a celé pozadí vypravování. To mi poskytlo až ohlédnutí ze vzdálenosti dvou roků.

Suma sumárum: prostě si to přečtěte.


publikováno

  • povídka P14
    P14

    Včera se něco muselo stát, tím jsem si byl jistý. Ale ani já, ani Peo jsme si nic nepamatovali.

    Probudili jsme se v Peově pokoji, oba v jedné posteli s děsivou bolestí hlavy a svalů, tělesně zesláblí, morálně na dně, na hranici kolapsu a s vymazanou pamětí. Předchozí den neexistoval. Přesto nám hlavami slabě rezonovaly nejasné vzpomínky jakoby vytvarované z mlhy, téměř jsme je viděli a měli pocit, že se jich můžeme i dotknout, ale vzápětí se rozplynuly. Nesly se nám hlavou, stejně jako se krajinou nese ozvěna výstřelu z pušky, ale hrob vzpomínek v našich lebkách byl zakryt těžkou mramorovou deskou.

    Nic nedávalo smysl. číst dál…štítky: a | 0 + 3 | komentovat | #

Google je Zlo

16. ledna 2010 5:29 | sekce obsah » dojmy & názory
Google je Zlo

Prohlásil jsem Google za svého nepřítele.

Podívejte se na to takhle: Google má vlastní vyhledávač, má vlastní prohlížeč Chrome, něco jako operační systém Chrome OS, operační systém na mobily Android, free mailovou schránku Gmail, reklamní systém AdSense, RSS službu FeedBurner, online kancelářský balík Google Docs, online kalendář/diář/plá­novač, video server YouTube, mapy, video-hosting Picasa, IM Google Talk, blogo-server Blogger, RSS čtečku Google Reader, službu pro prozrazení aktuální polohy Latitude, sociální něco Friend Connect, wiki/encyklopedii Knol, soc-net Orkut, Wave, měření návštěvnosti Analytics a nedávno spustil vlastní DNS server. Co je na tom špatně? Nic. Pokud chcete, můžete žít v krásném Google světě, je to vaše volba. Ale uvědomte si, co o vás google ví: zná vaše maily, ví co na síti hledáte, na jaká se díváte videa, jaké píšete dokumenty, jaké odebíráte RSS kanály, jaké fotky si ukládáte do jeho galerií a pomocí Latitude doslova zná vaši polohu. Služba Analytics je nasazená na mnoha stránkách a na každé z nich si ukládá sledovací cookie, takže může sledovat pohyb vaší IP adresy napříč internetem a pokud se svěříte do péče jeho DNS, bude znát každý server, který jste navštívili. Není toho trochu moc?

Možná jsem staromilec, ale možná taky člověk, který má ještě funkční mozek a nenechá se unášet trendy (a dneska frčí cloud, ať už to znamená cokoli). Pro mě je zkrátka soukromí něco velice důležitého a v sousloví moje data dávám důraz na slovo moje. Nesouhlasím s výrokem Erica Schmidta – CEO googlu, který prohlásil něco ve stylu: Ten, kdo se nemá za co stydět, nemá co skrývat (viz The Register). Dává to smysl jenom do chvíle, něž se nad tím zamyslíte podruhé: pan CEO implikuje, že pokud chcete něco skrývat, musí to být něco špatného, nelegálního nebo nemorálního. Kurva, jsem sám, kdo se nestačí divit? Co když chci skrýt svoje soukromí jednoduše protože můžu, protože do toho nikomu nic není. Je snad tohle racionální myšlení považováno za staromódní? Byla snad zavedena společenská norma, která diktuje presumpci viny?

**

Abych jenom nemluvil do větru a něco udělal, nechal jsem ve své Opeře blokovat naprostou většinu reklam, javascripty vlezlých služeb ve style Analytics, sledovací cookie a všechno tohle smetí (což má navíc ten pozitivní efekt, že se stránky načítají rychleji). Místo Googlu vyhledávám na Yahoo, Bingu nebo na Seznamu, používám OpenDNS, na Youtube nejsem skoro nikdy přihlášen, po ruce mám neustále nějakou webovou Proxy. Zkrátka jsem udělal pár kroků, abych za sebou zanechával méně virtuálních stop. Zajímavé na tom je, že jde skutečně o drobnosti, které mě nijak neomezují, nechovám se výrazně jinak než předtím, nemusím něco pořád řešit. Jenom jsem více anonymní. Vím, že i přesto za sebou zanechám spoustu stop, ale teď už nepatří jedné jediné firmě.

**

Další úrovní zahlazování stop je TOR nebo VPN.

**

Logo zapůjčeno odsud (licencováno pod CC by-nc).


štítky: , a | 11 | komentovat | #

20009 - léta nultá, konec

13. ledna 2010 21:03 | sekce novinky

Rok 2009 byl zatím zcela nejhorší, žádné známky zlepšení.

20009 - léta nultá, konec

Neuvěřitelné, k47čka už sedm let proplouvá vody internetů. Letos nemám na nějakou rozsáhlejší rekapitulaci náladu, takže statisticky:

Anebo jestli to chcete přesně, pak to vychází na 543573 publiko­vaných znaků (tedy 1489 znaků denně), 76543 publikovaných slov (tedy 210 slov denně). Jinými slovy nic moc. Bejvávaly lepší roky.

**

PS: Letošní vánoce a silvestra nejspíš nezapomenu. Přesně na štědrý večer jsem měl v ruce sekyru, křičel „Ať svět hoří“, ničil všechno kolem sebe. Nádhera. Šílenství. Ještě štěstí, že jsem byl úplně sám. Potom na Silvestra jsem byl napěchovaný ibuprofenem, abych přebil tu strašlivou bolest v zádech a přesně o půlnoci jsem hrál Quake live.

**

PS2: Jestli se toho dožiju, pak se u další bilance uvidíme někdy začátkem roku 2011 a doufám, že bude o něco veselejší.

**

PS3: Wear some golf shoes, otherwise we'll never get out of this place alive.


štítky: a | 0 | komentovat | #

Tři nejhorší stripy všech dob

10. ledna 2010 5:21 | sekce novinky

Musí to bejt, frendíci. Pokoušel jsem se napodobit stripy s kuřetem a kdysi dávno jsem vyrobil tři stripy s mluvícím pixelem (669.301, 669.302, 669.303). Jestliže jsem někdy o jiných šest-šest-devítkách říkal, že jsou doopravdy špatné, tak tahle nová trojice, ukazuje novou hloubku, kam lze klesnout. Kdo podá důkaz, že se jim skutečně zasmál, dostane dort.

Něco hodnotnějšího předhodím příště.štítky: | 8 + 6 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Halwa/Tengri/Terraformer
hudební článek | 31. května 2017
669.352
| 28. května 2017
Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017

poslední komentáře

Prezidenti nejsou tím, čím se zdají být
BEST SERVIC | 22. června 2017
It's over 9000!
BEST SERVIC | 22. června 2017
Takhle nějak to vždycky skončí
BEST SERVIC | 22. června 2017
Obey
BEST SERVIC | 22. června 2017
Kaplicky versus chobotnice
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.chromekcd
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.350
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.335
BEST SERVIC | 22. června 2017

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47