k47.cz

Archiv novinek červenec 2009

2017
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


Jednoduché problémy mívají většinou složité řešení

29. července 2009 3:32 | sekce novinky

Dějství druhé: K. bude dlouze trousit moudra o programování, optimalizaci databází, pomalosti dibi a další zcela zásadní životní pravdy, pak zapomene, co chtěl říct dál, ale vysolí dva stripy na dřevo, aby se neřeklo a půjde spát.


Hm.

V poslední době se střídavě vracím k jednomu triviálnímu problému, který nemá žádný praktický užitek. Představte si, že mám nějaké stránky – třeba k47čku, kde je hodně povídek a já chci zjistit, jaká konkrétní slova se v nich vyskytují, kolikrát je které použito a taky si vést tyto záznamy v rámci jedné povídky (tedy jaké slovo, kolikrát ve které povídce) a všechno to uložit nějak rozumně do databáze. V tom není žádný problém. Tedy… Vlastně je a rovnou dva. Zaprvé jak to vůbec udělat (například jak získat jednotlivá slova a co to slovo vlastně je) a jak to udělat rychlé. Právě druhý problém, ačkoli je čistě akademický – tedy zbytečný, mi nedával spát a chtěl jsem ho vyřešit a dotáhnout k dokonalosti. Chtěl jsem zkrátka aby to bylo kurva rychlý.

K dispozici mám PHP a server, kde skript může běžet 60 vteřin a může alokovat si 64MB paměti. Slabota.

Naivní řešení co slovo to dotaz je pomalou a bolestivou vraždou databáze, která vám za ty stovky tisíc nebo dokonce miliony dotazů vyloženě poděkuje (FYI: na k47čku bylo podle všeho použito 400.000 slov, no-ty-vole). Je potřeba vymyslet něco malinko sofistikovanějšího. Mohli bychom si dotazem vybrat všechny texty a ty pak najednou zpracovávat, ale narazíme na nedostatek paměti. Můžeme je zpracovávat postupně: načíst jeden text, rozdělit na slova, načíst další, rozdělit, slova spojit s předchozími, atd, ale pořád je potřeba si třeba uchovávat informaci, která slova patří ke kterému článku a takže si musíme vybrat mezi variantami všechno v paměti nebo hodně SQL dotazů za sebou atd. Není to sranda. Musí se vymyslet něco víc sofistikovanějšího. Mnohem víc.

Na řešení této úplné zbytečnosti jsem (z hlediska databáze) vyzkoušel už asi šest různých přístupů, ale žádný nebyl dost rychlý. Zkoušel jsem to řešit naivně, zkoušel jsem použít prepared statements, zkoušel jsem tvořit hromadné inserty, zkoušel jsem tvořit ještě hromadnější inserty, napsal jsem si uloženou proceduru a další milion variací na podobné téma. Schválně, zkuste si podobnou věc vyřešit, naučíte se spoustu věcí, se kterými byste se nesetkali v normálních blogo-aplikacích, kde je velikost dat se kterými se pracuje tak nějak normální (fajn, neříkám, že ta moje věc je nějaký extrém, ale stejně).

Já jsem například v průběhu ladění (mimo jiné) zjisti, že databázový layer dibi je pomalý a nenažrané a táhne celý program ke dnu. Tedy takhle: dibi je samozřejmě výborná knihovna, jejíž režii v normálních situacích nepoznáte. V normálních. Ale situace, ve které ji používám já, není normální. Například generuji obrovské vícenásobné inserty a dibi nabízí možnost dotaz poskládat do pole, kdy se pak volá nějak takto: dibi::query(array('INSERT INTO [somewhere]', $data1, $data2, $data3)). Toto použití dibi je velice pohodlné, ale při velkých datech skončí hláškou o vyčerpané paměti. Bohužel. Pohybuji se v oblasti speciálních případů: od pangejtu k pangejtu a poznávám, kde jsou mantinely. No nic, musím si odpustit ten luxus, jít níž a zrychlovat. Na milisekundách totiž záleží. Když se má provést 2000 dotazů, pak je rozdíl mezi 40ms a 80ms přesně 80 vteřin. To není problém když skript/program může běžet do nevidim do nevidim a alokovat paměť až do aleluja. Ale je to problém na omezeném serveru.

Sranda byla, když jsem zjistil, že pomalost může pramenit jinde, než jsem původně myslel. Zjistil jsem, že některé dotazy byly nečekaně skoro zadarmo a některé žraly víc času, než se mi líbilo. Profilování je v tomto případě nutné a poučné. Člověk pak zjistí, jaká kvanta času ušetří jeden starý laciný trik: před vložením velkého množství dat se z tabulky odstraní indexy a primární klíče, pak se data vloží a klíče a indexy se znovu zapnou. Je to rychlejší kvůli skutečnosti, že se nemusí kontrolovat a řadit klíče při každém insertu, ale provede se to jenom jednou na konci. Pravda někdy to nejde a nedá se použít výborná MySQL vychytávka INSERT … ON DUPLICATE KEY UPDATE ….

K tomu všemu si připočtěte,že žádná optimalizace neznamenala jenom malou změnu někde v kódu, ale kompletní (v lepším případě jenom zcela zásadní) přeformulování strategie řešení problému (například naházet všechna slova do databáze a tam je pak nějak zpracovávat). Kháááááán! Na twitteru jsem se chlubil, že v jedné iteraci pokus-omyl jsem jednu část úlohy, která by běžela celý den zoptimalizoval na 3 vteřiny, ale posléze jsem zjistil, že to stejně nebude fungovat. A zase překopat a znova.

Život je pes.

Problémy se začaly vyskytovat všude možně, ať už to byly záludnosti s porovnáním řetězců (collation) nebo zjištění, jak strašlivě může všechno táhnout k zemi PHP kód, když se v něm kopírují velká pole nebo mají nevhodnou strukturu, která se pomalu prochází atd.

Ale stejně to není rychlé. Funguje to tak nějak rozumně, ale ne žádoucí rychlostí.

Poučení z toho všeho zní: Nikdy nemůžeme vyhrát.


A na závěr nějaké stripy, abych něčím přebil pachuť tohoto článku. I když jak se na to dívám, nevím jestli 669.280 něco skutečně přebije. Při výrobě toho stripu jsem nejspíš trpěl nějakou mozkovou chorobou. Zato číslo 669.281 skutečně obsahuje humor k tématu.


PS: Když by někoho napadlo nějaké geniální řešení, jak problém řešit extrémně rychle a elegantně, ať mě urychleme kontaktuje a bude mu pomazána hlava.štítky: , , , a | 4 + 2 | komentovat | #

Napětí

26. července 2009 2:44 | sekce tvorba » grafika

Yay! Přátelé, asi takhle. Jedna deviantka na ze samotného hnízda deviantů deviantArtu se kladně vyjádřila o mých kreativních pracích na poli zamlčování reality (tzn. fotomontáže). Doslova řekla „very interesting compositions on your war-field shots“ a dokonce se odvážila použít slovo „stunning“. Což mi hned dodalo odvahu a chuť udělat něco dalšího. Prohrabal jsem objemnou složku tréninky (která má asi 30GB), nastatroval oblíbený grafiký editor a vylezlo z toho další zátiší zbraní, kevlaru, balistických plátů a uniforem které jsem pro nedostatek nápadů nazval Napětí. (To víte, na názvy já nikdy nebyl. Třeba taková jména povídek Abs, Y3F, 2084 nebo 13 jasně říkají o čem to vlastně je, žejo.)

Co na to říkáte? Mě osobně se nejvíc líbí barvy: hrubé, trochu namodralé, bez saturace. Na druhou stranu možná trochu moc kontrastu. Samozřejmě má ta fotka svoje chyby: fotič ukousl kus hlavně napravo a já na sobě nemám svojí uniformu. Jak se vám to líbí. Diskutujte!

Napětí

štítky: , , , a | 3 | komentovat | #

Nejlepší filmy všech dob (část první)

17. července 2009 15:54 | sekce obsah » kultura » filmy

Když se zeptáte pozéra na nejlepší film všech dob, bez zaváhání řekně Občan Kane, aniž by film ve skutečnosti viděl. Když se zeptáte opravdového znalce, vyloví z paměti několik filmů o kterých většina lidí v životě neslyšela a když se zeptáte mě, řeknu vám následující:


Network

Network

Nemůžu jinak. Na zlatou příčku zkrátka musím umístit film Network z roku 1976. Popravdě: celý film jsem viděl jenom jednou a tak to taky asi zůstane, ale mnohokrát jsem si pouštěl pasáže, kde promlouvá šílený prorok televizních vln Howard Beale. Přestože byl film natočen před více než 30 lety, perfektně vystihuje současnou situaci okolo televize a mainstreamových médií. Pro dešního diváka vyznívá mnohem pravdivěji, než se mu to dařilo v době svého vzniku.

Network

Právě z filmu Network pochází slavné zvolání I'm as mad as hell, and I'm not going to take this anymore!, které bylo vyhlášeno devatenáctou nelepší hláškou všech dob. Poslechněte si ta nepříčetná slova duševně chorého hlasatele jedině který dokázal vyburcovat lidi k činu a připadá mi, že tak se to má i dneska, kdy se všichni nejdřív musí pekelně nasrat, aby se něco změnilo.

Slova Howarda Beala si propůjčují hudebníci do svých nahrávek (Futuro primitivo – Everyday Life is War nebo Maybeshewill – Not For Want Of Trying).

Přepis celé slavné scény mad as hell a všechny důležité momenty filmu: mad as hell, Turn off your TV, Arabs are simply buying us, There is no democracy.

Mulholland Drive

Mulholland Drive

První film Davida Lynche, který jsem viděl a který mi nedal tři noci spát. Mulholland Drive je pozoruhodné mystérium, které téměř nikdo nemůže na první shlédnutí pochopit. Zpočátku se příběh táhne tak nějak normálně, ale záhy se věci začnou komplikovat a divák zjišťuje, že nic není takové, jak to na první pohled vypadá, postavy začnou měnit svoje identity, do všeho se zapletou sny, náznaky, podivné postavy a scény (kovboj, pan Roque, obluda za restaurací, klub Silencio, modrá krabička) a celé to zneklidňující vizuálno podtrhuje hudba, kterou zkomponoval Angelo Badalamenti. To je Mulholland Drive. Geniální věc, kde si člověk ničím není jist, ale nenudí se, protože se ze všech sil snaží přijít záhadě na kloub.

Mulholland Drive

K prvnímu vydání filmu na DVD bylo přiloženo deset vodítek k rozluštění filmu. Ovšem diváka rozhodně nevodily za nos a spíš mu případné dekódování ještě ztížili. Posuďte sami:

 1. Pay particular attention in the beginning of the film: At least two clues are revealed before the credits.
 2. Notice appearances of the red lampshade.
 3. Can you hear the title of the film that Adam Kesher is auditioning actresses for? Is it mentioned again?
 4. An accident is a terrible event — notice the location of the accident.
 5. Who gives a key, and why?
 6. Notice the robe, the ashtray, the coffee cup.
 7. What is felt, realized, and gathered at the Club Silencio?
 8. Did talent alone help Camilla?
 9. Note the occurrences surrounding the man behind Winkie's.
 10. Where is Aunt Ruth?

Brazil

Brazil

Brazil, where hearts were entertaining june
We stood beneath an amber moon
And softly murmured someday soon
We kissed and clung together

Then, tomorrow was another day
Morning found me miles away
With still a million things to say
Now, when twilight dims the sky above
Recalling thrills of our love
There's one thing I'm certain of
Return I will to old brazil

Ex-člen Monty Pythonů Terry Gilliam vtiskl svému filmu Brazil nepopsatelnou atmosféru. Dalo by se říct, že jde o surreálně jásavou vizi bizarní kafkovsko-orwellovské společnosti. Ve zkratce je tu Sam Lowry – úzkostlivý úředník, který utíká z byrokratické noční můry do světa snů o svobodě a lásce. Realita je neskutečně bizarní, ale je to odlidštěné vězení. To je kostra děje, kolem které se obtáčejí různé další podivnosti: neohrožený instalatér Harry Tuttle, teroristické útoky, zásahová komanda, prapodivná technika, architektura, Ministerstvo Získávání Informací (kde se hlavně věnují mučení), dva perfektní údržbáři z Central Services a tad dále a tak dále.


štítky: a | 7 | komentovat | #

Nad dopisy mrtvých čtenářů

14. července 2009 14:15 | sekce novinky

Nestává se často, že by mi někdo napsal mail ohledně K47čky, ale v poslední době se to stalo (ok, kdysi dávno na mě plival špínu nějaký náboženský fanatik).

Přišel mi mail od člověka, který říkal, že četl povídky na K47čce a že jsem prý supr. Kryptické a trochu děsivé sdělení, ale přesto děkuji pěkně.

Krátce potom, mi začal psát na facebooku, vyjadřoval se podobně záhadně a cosi naznačoval o tom, že mám pravdu a že plánuje velkou věc. Pak psal o pohřbu Michaela Jacksona a o tom, jak je pěkné důstojně odejít. Ve středu napsal

… už v pátek chci udělat to podle tvých slov..jsi můj vzor..chápu,že mé bytí už nemá vůbec smysl..nic už nemá význam..

Další den napsal jenom slovo:

sbohem.

V další zprávě sdělil:

měj se v tomhle světě…já se smrti nebojim..

Pak se odmlčel, ale já mu odpověděl:

Ty se chceš zabít? Je mi z tebe na nic. Proč to říkáš zrovna mě? Proč mi celej tejden píšeš? Myslíš, že tě budu litovat? Myslíš, že ti vůbec uvěřím? Když to chceš udělat, udělej to. Nebudu ti to rozmlouvat, ani nebudu truchlit. Vůbec tě neznám a tudíž je mi to jedno. Takže, pokud máš sebevražedný sklony kvůli depresi nebo čemu, zajdi za psychiatrem nebo to prostě udělej a neotravuj.

Všechno jsem to myslím docela pěkně shrnul předmětem mailu: DO IT FAGGOT. Bohužel se mi mail vrátil jako nedoručený. Mailová schránka už asi neexistovala, stejně tak jeho účet na Facebooku. Smutné.

Takže rekapitulace přátelé: K47čka (pravděpodobně) inspirovala jednoho člověka k sebevraždě. Jaké stránky tohle o sobě můžou říct? Stavím se k tomu takhle cynicky, protože jeho sebevražda není můj problém. Asi tak.

PS: Vtip je v tom, že jsem si z toho nic nevymyslel. Všechno je do posledního slova pravda.

PS2: A co na to hrana vkusu?štítky: , a | 4 | komentovat | #

Miluju Half life 2

12. července 2009 15:39 | sekce novinky

Já prostě miluju všechny hry patřící do nad kterými se klene dějový oblouk Half life. Stejně tak mám rád různé anglické přízvuky. Jak spolu tahle podivná kombinace souvisí, hned vysvětlím.

Half life 2: Episode 2

Tak zaprvé, já už počítačové hry moc nehraju. Naposledy jsem dohrál System shock 2, před ním Mirror's Edge a další hry si už nepamatuji. Na hraní nemám čas, chuť, náladu atakdále. Na druhou stranu jsem na Youtube objevil videa průchodů všech možných her. Prostě nějaký člověk hraje hru a občas to komentuje. Na první pohled to nevypadá ani trohu zábavně, ale ve skutečnosti to není špatné. Člověk si hru prožije a navíc ušetří spoustu času, protože nemusí všechno procházet, zkoušet, postupovat metodou save/load atakdále. Třeba vidět bezchybný průchod super-těžkou Another World je nevšední podívaná, když si uvědomíte, že hráč si musel nazpaměť zapamatovat, kdy skočit, kam jít, co udělat a všechno to dokonale zvládat. Na druhou stranu takový Metal Gear Solid (a hlavně tedy čtvrtý díl) je film prokládaný hrou. A to myslím naprosto vážně. Vyházejte z MGS4 rušivé herní vsuvky a máte parádní sedmihodinový film. (BTW: MGS4 bych popsal jako mixture of awesomness and faggotry – na jednu stranu vynikající vizualizace vojáků, na druhou stranu je to hra z Japonska, takže nemůže být po všech stránkách normální).

A právě když jsem proplouval herními videi, uvázl jsem také u Half-Life 2: Commentary od GammyGoose a tam se linky mého příběhu spojují. GammyGoose je malíř, který mluví zajímavým akcentem a vytvořil úžasná komentovaná videa k Half Life 2 a Half Life 2: Episode 2, plná zajímavých postřehů a vtipu.

Half life 2: Episode 2

Na základě toho jsem dostal strašnou chuť si znovu zahrát Epizodu 2, o které jsem už něco málo napsal a hodně nafotil a při hraní mi opět docházelo, jak je ta hra zatraceně dobře udělaná ve všech aspektech zahrnující vyprávění, vizualizaci a všechno vostatní (zvuk, hudba, kooperace, atd).

Samozřejmě nesmím zapomenout vyzdvihnout všechny epické souboje, které hra nabízí: Vortal Combat, první souboj s Huntery u vysílací stanice, přestřelka ve White Forrest Inn a závěrečný souboj se Stridery, který na mě byl trochu moc dlouhý a trochu moc roztahaný. A nejlepší postava celé Epizody 2? Jednoznačně Cecil. Nevíte, kdo to sakra je Cecil? Pak se podívejte na už zmíněné video.


Aby toho nebylo málo, udělal jsem tématický strip 669.331. Přečtěte si ho a nesnažte se mi tvrdit, že to nikoho z vás nenapadlo. Ale no tak. Všichni jsme to aspoň jednou zkusili. (Jinak číslování, změny vzhledu a špatného data si nevšímejte, nic z toho se ještě nestalo).štítky: , , a | 0 | komentovat | #

Typografické udělátko

9. července 2009 17:06 | sekce obsah » programování

Všechny vtipy, které teď na stránkách vtipy.k47.cz vydávám za své jsem ukradl. Pochopitelně. Přece bych sám nedokázal vyprodukovat 26 tisíc vtipů. To není v silách jednotlivce. Krádež byla vcelku rychlou a pohodlnou cestou, jak vybudovat největší databázi vtipů na českých interwebech. Ale má to svou stinnou stránku – kvalitu. Teď nenarážím na to, že některé vtipy jsou špatné nebo bůh ví co (každému se navíc líbí něco jiného, žejo), ale na úroveň textu, gramatiku a zásady typografie. Jelikož byl zdrojem lid – a lid vůbec neumí psát správně česky – pak je jasné, že to místy stojí za hovno.


Lidi z nepochopitelných důvodů rádi píšou bez háčků a bez čárek, někdy si vystačí jenom s velkými písmeny, vyprodukují spoustu chyb v y/i, mě/mně a hlavně ta typografie. Za čárkou, tečkou, vykřičníkem, otazníkem, dvojtečkou a středníkem se píše mezera, nikdy ne před ním. Interpunkční znaménko stačí jedno, nejsou potřeba tři vykřičníky. Ale v případě takové trojtečky, jsou třeba přesně tři tečky ne dvě, ne deset. Panebože, je to tak těžký? Není. Navíc nejde o nějaké vymyšlenosti, protože text, kde se dodržují tyto (a další) pravidla se čte mnohem lépe, než nějaká samo-domo zmršenina.

Navíc vtipy jsou už z podstaty věci vtipné a proto tam není třeba cpát smajlíky. To člověk pochopí, že je to vtip. Boha jeho.

A protože mě tyhle věci štvaly a chtěl jsem trochu pozvednout úroveň vtipů, napsal jsem si malou PHP třídu TypographCorrec­tor, která přesně tyhle věci řeší.

Jednoduše stačí zavolat TypographCorrector::correct('To,co chci zkorektůrovat ? :D olol') a výsledkem je krásný opravený text. Dokonce se metoda snaží detekovat případ, kdy je celý text napsaný velkými písmeny. V tom případě text převede na malé písmo s výjimkami začátků vět (má to nějaké chyby, jako třeba, že zvětší písmeno i za pořadovým číslem, ale je to pořád lepší než zlo SE ZAPNUTÝM CAPSLOCKEM).

A teď kód:

<?php
/**
 * Třída, která se snaží napravit aspoň nějaké prohřešky proti typografickým pravidlům.
 *
 * Něco málo o typografii: http://www.pixy.cz/pixylophone/2003_02_archiv.html#1046432237
 *
 * ----------------------------------------------------------------------------
 * "BEER-WARE LICENSE"
 * Karel 'kaja47' Čížek (k47.cz) stvořil tento soubor.
 * Dokud ponecháte tuto hlavičku s licencí beze změna, můžete si s kusem kódu
 * pod ní dělat, co se vám zlíbí. Když se někdy potkáme a vy si budete myslet,
 * že za to tahle věc stojí, můžete mi na oplátku koupit pivo.
 * ----------------------------------------------------------------------------
 *
 */
class TypographCorrector {

    /**
     * @param string $text
     */
    public static function correct($text, $removeSmiles = TRUE) {
        //odstraní opakované vykřičníky nebo otazníky
        $text = preg_replace('#\!{2,}#', '!', $text);
        $text = preg_replace('#\?{2,}#', '?', $text);

        //odstraní smajlíky
        if( $removeSmiles === TRUE ) {
            $text = preg_replace(array('#\:\)+(?! )#', '#\:D+(?= )#'), '', $text);
        }

        //více mezer za sebou zredukuje na jednu
        $text = preg_replace('# +#', ' ', $text);

        //více než tři tečky za sebou zredukuje na tři
        $text = preg_replace('#\.{4,}#', '...', $text);

        //dvě tečky za sebou zredukuje na jednu (předpokládá, že to neměla být trojtečka)
        $text = preg_replace('#([^\.])\.\.([^\.])#', '\\1.\\2', $text);

        //mezera po interpunkčním znaménku
        //když po ,.;:?! rovnou následuje písmeno, pak za ní udělá mezeru
        $text = preg_replace('#([,\.;\:\?\!])([a-zA-Záčďéíňóřšťúůýž])#', '\\1 \\2', $text);

        //odstraní mezery před interpunkčními znaménky
        $text = preg_replace('# ([,\.;\:\?\!])#', '\\1', $text);

        if( self::isMostlyUpperCase($text) ) {
            $text = self::guessUpperCaseLetters($text);
        }

        return trim($text);
    }

    private static function isMostlyUpperCase($text, $limit = 0.45) {
        $upperCaseLetters = preg_match_all('#[A-ZÁČĎÉÍŇÓŘŠŤÚŮÝŽ]#', $text, $m);
        $allLetters = mb_strlen($text);
        return ( $upperCaseLetters / $allLetters ) > $limit;
    }

    private static function guessUpperCaseLetters($text) {
        $text = mb_strtolower($text, 'utf8');
        $s = preg_split('#([\.\?\!] )#', $text, -1, PREG_SPLIT_DELIM_CAPTURE);
        for ($i = 0 ; $i < count($s) ; $i+=2) {
            $sentences[] = $s[$i] . ( isset($s[$i+1]) ? $s[$i+1] : '' ) ;
        }

        foreach ($sentences as $key => $sentence) {
            $sentences[$key] = ucfirst($sentence);
        }
        $text = implode('', $sentences);
        return $text;
    }

}

Když už se rozhodnete pro dvojtakt copy-paste (což schvaluji a budu moc rád, když to použijete a dosáhnu nirvány, když do komentářů napíšete, že jste to skutečně použili), věnujte pozornost hlavně licenci. Jde o beerware!


štítky: , , a | 3 | komentovat | #

669.279

9. července 2009 15:35 | strip » 669

štítky: | 1 | komentovat | #

669.278

5. července 2009 14:46 | strip » 669

štítky: | 2 | komentovat | #

Post-rock začátku roku 2009

3. července 2009 2:28 | sekce obsah » kultura » hudba

Tento článek jsem začal plánovat někdy začátkem tohoto roku, ale nikdy jsem se nedokopal k jeho dopsání. Časem úplně ztratil smysl, protože jsem se posunul k jiné hudbě a už nemám ty čerstvé dojmy a slova nadšení, kterými jsem chtěl popsat všechen ten pozoruhodný post-rock, který se mi tehdy dostal do rukou. I když je článek jenom torzo, stejně ho publikuji. Někomu se může odkazovaná hudba může zalíbit.


65daysofstatic - Escape From New York

65daysofstatic – Escape From New York (info)

Živák skupiny 65daysofstatic, co víc k tomu říct. Snad jenom, že je zatraceně dobrý.Maybeshewill - Sing The Word Hope In Four-Part Harmony

Maybeshewill – Not For Want Of Trying

Fantastická titulní skladba, kde se do šíleného kázání Howarda Beala zařezávají nekonečné kytary ostré jako žiletky & všechno to dostává nový smysl. Neuvěřitelná skladba.
Dále za zmínku stojí The Paris Hilton Sex Tape – dynamický bordel, který přechází do klavíru a zase zpátky v neustále gradující post-rockový chaosMaybeshewill - Sing The Word Hope In Four-Part Harmony

Maybeshewill – Sing The Word Hope In Four-Part Harmony (info)

Výborné deklamační skladby Co-conspirators a Our History Will Be What We Make Of It. Hudbou podbarvený hlas, vyprávějící o úpadku a společnosti mi naprosto učaroval. Zbývající skladby jsou taky fajn.And So I Watch You From Afar - And So I Watch You From Afar

And So I Watch You From Afar – And So I Watch You From Afar (info, receze)

Obrovské překvapení z Irska. ASIWYFA hrají energickou a zatraceně nabitou hudbu. Už otvírák Set guitars to kill jasně naznačí o čem, že to celé bude.Long Distance Calling - Avoid The Light

Long Distance Calling – Avoid The Light (info)

Neřeknu vám proč, tohle album tak zatraceně dobře funguje, protože sám nevím. Už na první pohled je jasné, že Avoid The Light je velká věc, ale nikdo vlastně neví proč.Lights At Sea - Lights At Sea EP

Lights At Sea – Lights At Sea EP (info)

Solidní album: bicí + kytary. Skladba Be silent fatasticky graduje, skřípe, vrže, nadává. OMG.If These Trees Could Talk - Above The Earth, Below The Sky

If These Trees Could Talk – Above The Earth, Below The Sky (info)

If These Trees Could Talk tentokrát vyrobili o něco generičtější postrockový zvuk než na jejich první nahrávce. Navíc mi přijde, že tu chybí nějaká zásadní věc jako Malabar Front z minulého alba. Nicméně vřele doporučuji.Our Ceasing Voice - Steadied Stars In The Morphium Sky EP

Our Ceasing Voice – Steadied Stars In The Morphium Sky EP (info)

Pomalejší, snovější, rozechvělejší. Tak může působit Steadied Stars In The Morphium Sky, ale je to jenom přetvářka, která člověka ukolébá, aby pak na nepřipraveného udeřila plnou silou + fantasticky zprasený zvuk na konci As The Horizon's On Fire. Tato deska prostě funguje.Nomia - Nomia EP

Nomia – Nomia EP (info)

Tři desetiminutové skladby, nejlepší z nich je zavírák Perseus.Za všechnu tuhle skvělou hudbu děkujeme Wokovi, který o ní píše na svém (druhém) blogu becidel. Navíc jako dárek v komentářích u každého alba vždy zanechává odkaz na jeden soubor, který obsahuje několik MP3jek. Pěkné. Děkujeme.

PS#1: Když už mluvím o Becidelu, jeho RSS kanál je ve Wyhledawaczi v seznamu právě vyšlo.

PS#1: Začíná prosakovat, že Machinae Supremacy začínají na něčem pracovat.


štítky: a | 1 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Halwa/Tengri/Terraformer
hudební článek | 31. května 2017
669.352
| 28. května 2017
Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017

poslední komentáře

Prezidenti nejsou tím, čím se zdají být
BEST SERVIC | 22. června 2017
It's over 9000!
BEST SERVIC | 22. června 2017
Takhle nějak to vždycky skončí
BEST SERVIC | 22. června 2017
Obey
BEST SERVIC | 22. června 2017
Kaplicky versus chobotnice
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.chromekcd
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.350
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.335
BEST SERVIC | 22. června 2017

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47