k47.cz

Archiv novinek listopad 2009

2017
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


Nirvana vs. Rick Astley - Never Gonna Give Your Teen Spirit up

28. listopadu 2009 23:54 | sekce novinky

Nedělám to moc často, ale o tohle video se musím podělit.štítky: a | 3 | komentovat | #

669.296

27. listopadu 2009 20:16 | strip » 669

štítky: a | 3 | komentovat | #

Groovy Stripbot

25. listopadu 2009 23:46 | sekce obsah » internal » projekty

Stripbot je můj dávný výtvor – twitterový robot, který už 8 měsíců potajmu tweetuje o nově publikovaných stripech z Čech i ze světa a shodou náhod je naprogramovaný v jazyku Groovy. Proto Groovy Stripbot.


stripbot

Mám rád stripy. O tom žádná. Vždyť už jsem taky několik stovek (více méně tragikomických) stripů vytvořil. Miluji kompaktní formát vyprávění, komprimované příběhy, které se musí vejít do několika málo panelů. Čím jsou absurdnější a svéráznější, tím lépe.

Na druhou stranu taky rád programuji a už dlouho mě lákal jazyk Groovy, který vychází z Javy (a běží na JVM), ale navíc obsahuje některé finesy a syntaktický cukr (uzávěry, duck typing, nové + přetížitelné operátory), který jsem obdivoval v Ruby, s nímž jsem koketoval několik měsíců nazpátek a jehož elegance mě okouzlila. Bohužel jsem neměl čas a důvod, abych se s Ruby seznámil nějak více. Stejný osud donedávna stíhal také Groovy.

Ale když jsem onemocněl a celé dny jsem se válel v posteli, pustil jsem si několik podcastů o Groovy a dostal jsem chuť v tomto jazyku něco vytvořit.

+++

Už nějakou dobu jsem přemýšlel, že bych udělal stránky, které by agregovaly RSS kanály stripů a fungovaly by tedy jako rozcestník po všem, co vyšlo ve světě stripů a web-komiksů. Podnikl jsem nějaké kroky v této záležitosti, ale později jsem celou věc uložil k ledu. Ale nápad jsem zanesl do dlouhodobého TODO listu a tam zůstal dlouhou dobu nepovšimnut.

Až do teď.

Právě v jazyku Goroovy jsem napsal Stripbota, což je vlastně jednoduchý skript, který běží u mě na počítači a každou hodinu zkontroluje vybrané RSS kanály. Když najde, že se tam něco změnilo, updatuje svůj twitter status. Jednoduché.

A k čemu je to <sem vložte libovolnou nadávku> dobré?

No, můžete začít stripbota folowovat nebo odebírat RSS kanál jeho twitter účtu a být pravidelně a včas informováni o novinkách ve světě převážně českých stripů. Jednak to a pak se mi taky líbí představa, že se automaticky generovaný obsah tváří, jako kdyby ho napsal živý člověk. Skoro.

+++

A když už jsem v tom, musím podotknout, že je docela škoda, že vychází jenom málo originálních českých stripů. Když nepočítám svoje pokusy na tomto poli (669 a mrtvý fel.log), pak zbývá Bugemos, MaFian liFe (už umřel), Kuře (bez RSS), Balónek, Komiks na IT biz, Bezejmenný hrdina (nepravidelně), Opice a zajíc (zase začal vycházet), anjel (bez RSS), šermířský strip a Mr. Nobody.

No dobře, zas tak málo jich není, ale některé z nich vycházejí každý týden, jiné zcela nepravidelně, další už skončily a spousta z nich bohužel nemá RSS kanál, což je převeliká škoda a znamená to, že se daný nedostane do stripbota.

Pak je na internetech ještě fůra uživatelsky generovaných stripů (např: „http://comix­.spaceport.cz/“), ale ty nelze brát vážně. Jednak proto, že jich je neuvěřitelně mnoho a pak taky, že jejich kvalita je většinou kolísavá.


Update: kompletní zdroják zde.


štítky: , , , , a | 0 | komentovat | #

NaNoWriMo - další kapitola šílenství

24. listopadu 2009 16:35 | sekce novinky
NaNoWriMo 2009 - počet slov

Předevčírem v půl čtvrté ráno jsme se s povídkou Corporal Cortex dostal na 25600 slov, tedy těsně za polovinu a zbývá už jenom sedm dní. Situace nevypadá nijak vesele a pokud se nestane zázrak (nebo na těch prvních 25 tisíc slov neudělám kouzlo Ctrl-C Ctrl-V) tak letošní NaNoWriMo nevyhraju. Ale pořád mě to nějakým zvráceným způsobem baví. Můžu si psát co mě napadne, nejsem vázaný nějakým cílovým dojmem, nemusím si to po sobě kontrolovat, tempo a stylistické prostředky jsou zcela libovolné, na konzistenci nikdo nehledí, nemusím pilovat jednotlivé věty a co víc, stále mám co psát.

A abych jenom nemluvil od větru dávám online druhý a třetí kousek povídky Corporal Cortex. Každý z nich má opět přibližně 2500 slov a opět neprošly žádnou kontrolou. Kdyby někdo mermomocí chtěl povídku opravit, zkontrolovat pravopis a překlepy. Může. Je to na něm.

PS: mojí neslavnou kariéru grafomana si můžete prohlédnout na přiloženém grafu.


publikováno

 • Corporal Cortex - #2

  „Na čem pracujete teď? Máte v plánu nějaký další podobně neobvyklý a ambiciózní projekt?“

  „Samozřejmě,“ odpověděl jsem bez meškání. „Připravuji pokračování mé knihy, ale nejsem pod tlakem vydavatelů nebo čtenářů. Samozřejmě by si někteří rádi přečetli co nejdříve pokračování a hlasitá menšina to po mě dokonce vyžaduje. Říká, že je to moje povinnost vůči nim. Neposlouchám je, protože příběh musí mít svůj čas, musí vznikat pomalu, aby se v něm mohlo nahromadit dost dějových linek, aby mohla vykrystalizovat skutečná brutální pravda současnosti, abych přišel na to o čem ten příběh ve skutečnosti je a abych měl čas skutečnost dostatečně maskovat a utopit v náznacích, moři vzájemně propojených odkazů a narážek na věci úplně mimo příběh knihy. Možná to bude trvat jeden rok, možná deset let a možná taky žádné pokračování nikdy nevyjde.“ číst dál…


 • Corporal Cortex - #3

  Tohle všechno jsem chtěl nějak dostat do své knihy, psal jsem spontánně, rychle, automaticky, musel jsem zachytit ty všechny pocity na jejich neodvratné spirálovité trajektorii napříč mozkem. Musel jsem. Nešlo vzdorovat. Drobnosti jako příběh, nebo nějaká logická návaznost přišla později, ve chvílích, kdy jsem měl mysl natolik čistou, že jsem se v tom chaosu dokázal zorientovat. V té době jsem se nestaral, že do dvaceti literárních rolí jsem obsadil muže, většinou mladé pohledné introvertní studenty mezi 17 a 24 roky, z nichž se každý prohýbá pod svou dávkou problémů. číst dál…štítky: , a | 0 | komentovat | #

Pár srandovních skutečností o prasečí chřipce

21. listopadu 2009 19:46 | sekce obsah » dojmy & názory

Článek je vysoce politicky nekorektní, když se vám nebude líbit nebo vás bude uráže, jděte do hajzlu.

Ok, začínáme.

Hrozba pandemie prasečí chřipky zase ukázala, že náš strach je přehnaný. Zpočátku je vybičovaný médii, ta ale po čase ztratí zájem, protože nechtějí referovat o tom, že se pořád nic neděje. Vzpomínám si, že o prvním nakaženém člověku v ČR jsem se dočetl v novinách v takovém miniaturním sloupečku zapadlém někde v moři textu. Už to nebyla hlavní zpráva, nikoho to nezajímalo. Přesně tak by se mělo postupovat. Žádná panika, pandemie zmutované chřipky se přes naší civilizaci převalila už několikrát, zemřely tisíce a někdy i miliony lidí, ale jako celek jsme to přežili. Stejné to bude i teď, lidé budou umírat, ale ve finále se změní jenom málo.

Víte, proč indiáni umírali na nemoci dovezené z Evropy? Protože na ně jejich imunitní systém vůbec nebyl zvyklý. Vůbec. Ale zato my tady v Evropě jsme na chřipkové viry zvyklí a prasečí chřipka je jenom další mutace chřipkového viru. To jenom pro začátek.

Když jsem pátral dál, narazil jsem na několik vyloženě srandovních skutečností ohledně téhle věci.

Za prvé: Stát má zásoby léků Tamiflu a Relenza pro 2 miliony lidí důležitých pro chod státu (policisté, lékaři a sestry, bankovní úředníci, vojáci a politici), což je moudré rozhodnutí, se kterým souhlasím. Abych to upřesnil: souhlasím s tou selekcí na potřebné a nepotřebné. Byla by nákladná blbost takhle chránit všechny občany republiky, ne všichni za to stojí. Musíme si tedy vybrat, kdo je důležitý a kdo ne. Jak je vidno, idea, že jsme si všichni rovni, zcela určitě neplatí. Stát také nakoupil první vlnu očkování pro milion lidí: zdravotníků, rizikových skupin (chronicky nemocní) a také asi 150000 osob nutných pro chod státu. Zase si vybral ty důležité. Já důležitý nejsem a případně umřu. Co naděláš.

Když už jsem v tom, dovolím si tvrdit, že ve skupině důležitých lidí nebude kupříkladu mnoho cikánů. Už se těším na hlasy prohlašující, že jde o diskriminaci. Inu, když jste negramotní negři, kteří jenom kradou, pak se nedivte, že nejste pro stát důležití. Když si musíme vybrat, vybereme si správně.


Jak se tedy bránit? Proboha, uvědomte si je to jenom chřipka. Stačí si často mýt ruce, neolizovat (si) špinavé prsty, nejíst nemytýma rukama, vyhýbat se místům, kde je hodně lidí (MHD) atd. Vitamíny, pravidelný spánek a jídlo také pomůžou. To je to celé kouzlo, které udrží viry venku. Když už se dostanou dovnitř, je čas na moderní medicínu. Abyste se vyhnuli prasečí chřipce, stačí se nechovat jako prase. To by mělo být nějaké motto.

A pokud jde o roušky, ty vám nepomůžou. Přesto jsem pro. Avšak jenom proto, že se mi líbí. Když v televizi vidíte Japonce s rouškami, tak ti je nosí ze slušnosti, aby případně nenakazili ostatní a také proto, že neradi dýchají svěží Tokijský vzduch. Každá metropole s více jak deseti miliony obyvateli ví o čisté vzduchu svoje.

Takže kdo nakonec zvítězí?

Jedoznačně Hoffmann–La Roche a GlaxoSmithKline – farmaceutické společnosti, které vyrábějí antivirotika Tamiflu a Relenza. Už teď je jasné, že vyhrály, záleží na dalším vývoji pandemie, který určí jak moc vyhrají. GSK mimo jiné vyrábí i očkovací vakcíny, takže vyhrává na další frontě. Jenom si to uvědomte: státy do rezervy nakoupily miliony dávek léků a když během následujících let nevypukne žádná pořádná pandemie, lékům vyprší trvanlivost a můžou se leda vyhodit (nezapomeňte nepoužité léčivo vrátit do lékárny). Ale ty léky jsou stejně prodány. A když pandemie vypukne (což je pravděpodobnější), pak to bude dokonalý kšeft. Miliony nemocných, kteří chtějí svůj lék, miliony očkování. Nádhera.

Nejvíc mrtvých lze pochopitelně čekat v nejchudších oblastech světa bez pořádné lékařské péče a léků, tedy v zemích třetího světa. A jelikož obě zmiňovaná antivirotika vyrábí Švýcarský Roche a Britská GSK, tipněte si, kde nebude problém s jejich dodávkami. Lidi budou hodně umírat, ale naštěstí někde jinde. My můžeme klidně spát.

Farmaceutický průmysl je stejně zajímavý. Zachraňuje životy a tak nějak panuje všeobecné přesvědčení, že oni jsou ti jedineční zachránci, kterým jde jenom o naše dobro. Ani náhodou. Naše zdraví je jenom příjemný vedlejší důsledek. Jde jim o prachy, stejně jako v jakémkoli jiném byznysu. A když není nějaká choroba dostatečně výnosná, nemá ekonomický význam vyvíjet příslušný lék. Tak to chodí. Když onemocnět, tak nějakou populární nemocí. GSK se do vývoje vakcíny možná pustila proto, že její Relenza prohrávala s konkurenčním Tamiflu. Ale to už bych spekuloval, ale otázka je: proč mají dva produkty, které se vzájemně vylučují. A abyste si uvědomili, o jak velký kšeft se jedná GSK má obrat 720 miliard korun a zisk 136 miliard, Roche má obrat 781 miliard korun a zisk dokonce 186 miliard. Pro srovnání: příjmy státního rozpočtu za rok 2008 dosáhly 1064 miliard korun.

Hej, a co třeba trochu čísel

Trochu morbidních čísel. Během Španělské chřipky v letech 1918 – 1920 zemřelo 20 – 100 milionů lidí. V té době byla světová populace menší než 2 miliardy, takže v nejlepším případě mohlo vymřít 1% lidské populace v tom nejhorším 5%. Žádná hezká čísla, ale pořád tu máme 95% – 99% přeživších. Navíc Španělská chřipka vypukla po skončení 1. světové války, kdy jí onemocněli hlavně vojáci zesláblí boji. Teď za sebou nemáme žádnou válku a za zády nám stojí léky, očkování a celá moderní medicína.

Jestliže pandemie propukne, která bude mít stejné proporce a vymře 1% – 5% světové populace, pak to bude znamenat 68 – 340 milionů hrobů. Ale nebojte, budou umírat někde jinde. Panika není namístě.

A největší zklamání na konec přímo z úst ministryně zdravotnictví: „Klinický průběh je lehký u drtivé většiny pacientů.“

A já se tak těšil.

**

PS: v článku hlásám něco o moudré selekci, ale když půjde do tuhého, můžu klidně obrátit o 180 stupňů a dožadovat se bůh ví čeho. Když se tak stane, udělám to a nebudu ničeho litovat. Když jde o život, udělá to každý. Ano, jsem pokrytec a nestydím se za to.NaNoWriMo - zápisky o průběhu šílenství

17. listopadu 2009 19:09 | sekce novinky

Řeknu vám, že NaNoWriMo není žádná sranda. Tempo je obrovské. Stačí na pár dnů vysadit, nenapsat ani řádku a vzniklá ztráta se těžko dohání. Ale na druhou stranu jsem zjistil, že dokážu napsat víc jak 5000 slov za jeden večer. Stačí splnit jedinou podmínku: nikdy si to po sobě nečíst, nikdy nekontrolovat, nikdy neopravovat. Už mám napsáno 17000 slov, ale měl jsem mít 28000. Nacházím se celý jeden týden za denním plánem. Počítadlo s aktuálním počtem slov přikládám.

Mimochodem: všichni účastníci dohromady zatím vygenerovali neuvěřitelný objem textu: jednu a čtvrt miliardy slov. Slov, které si nikdo nikdy nepřečte. Smutné, ale pravdivé.

**

A aby toho nebylo málo, dávám online prvních 2500 slov mojí NaNoWriMo povídky jménem Corporal Cortex. Bez korekcí, bez kontroly pravopisu, bez úprav, přesně tak jak mi ta slova vyhřezla z hlavy. Číst jenom na vlastní nebezpečí.


publikováno

 • Corporal Cortex #1 (prvních 2500 slov)

  „Na minutu přesně,“ řekl můj režisér a doktor v jedné osobě, když jsme se blížili v jeho orvané Octavii ke Kinu. „Sleduj ten kordon naleštenejch ksichtů z vazelíny, sleduj ty čekající natěšený foťáky, ty novinářský krysy s psionickejma senzorama v mozku, sleduj to: hlavní nerv, blesjskavý nóbl kino, výkladní skříň společnosti Corporal Cortex. Dál už jsme to dotáhnout nemohli, Adame.“ číst dál…štítky: , a | 0 + 2 | komentovat | #

669.295

13. listopadu 2009 15:39 | strip » 669

štítky: | 7 | komentovat | #

NoNoWriMo - šílenství grafomanů

4. listopadu 2009 3:11 | sekce obsah » kultura » literatura

Včera začalo NaNoWriMo – National Novel Writing Month – celosvětová akce, jejíž účastníci se snaží během jednoho měsíce napsat román o padesáti tisíci slovech, což je v přepočtu sedmnáct tisíc slov denně. Na první pohled to nevypadá nijak děsivě, ale zkuste si to. Každý den musíte v průměru vyprodukovat 1700 slov víceméně smysluplného textu. Požadovanému dennímu počtu slov přibližně odpovídají povídky Playback, Dům polosyntetických hrůz nebo třeba Svědectví o chorobě a všechny z nich jsem psal mnohem déle než dvacet čtyři hodin. Naštěstí na literární díla nejsou v NaNoWriMu kladeny žádné nároky ohledně kvality a jedna moudrá poučka praví: „Nikdy po sobě nic neopravuj, radši to ani nečti a když už jsi v tom tak ani neskroluj nahoru.“ Cílem není napsat nějakou zásadní prózu našeho století, ale prostě to dotáhnout do konce a užít si to. Navíc výsledky vaší práce nebude nikdo hodnotit a nejspíš si je nikdo vůbec nepřečte. Záležitost jenom pro grafomany.

Jak jste jistě pochopili, odměna za celé to nesmyslné snažení a utrpení je… nic. Vůbec nic. Člověk o sobě může říkat, že to dokázal a dostane i nějaký oficiální štempl, ale jinak naprosto vůbec nic.

Ale přesto do toho jdu. Mám nějaké nápady, jejichž zpracování jakoukoli konvenční cestou by bylo zcela absurdní. Ale budu potřebovat hodně ginu pro případ, kdyby došly nápady. Gin dokáže docela dobře vykompenzovat literární nadání a inspiraci. Podívejte: 50000 slov není málo, na to člověk musí být po zuby vyzbrojen.

Mému padesátitisícovému pokusu říkám Corporal Cortex a nemám ponětí, co by to mohlo znamenat. Corporal Cortex bylo první náhodné slovní spojení, které mi přišlo na mysl, znělo aspoň nějak zajímavě a bylo stejně nevyslovitelné a nezapamatovatelné jako Anomalocaris Detrimentum. Bude to příběh o spisovateli, jahož by bylo příznačnější označovat jako literárního sabotéra. Tomuto člověku vyjde kniha, která se čirou náhodou stane bestsellerem a on její zfilmování svěří tomu nejnekompeten­tnějšímu člověku na kterého narazí – nějakému režisérovi, který nemá ani nejmenší vzdělání v oboru, ale to vynahrazuje neuvěřitelným zápalem pro věc. V tom okamžiku začíná natáčení, které je cokoli jenom ne tradiční, organizované a jasné. To je startovní bod Corporal Cortex. Kam se budou věci odvíjet dál, není vůbec jasné.

O dalším dění vás budu včas informovat.

**

PS: cortex cerebri je označení pro mozkovou kůru.

PS2: Můj nano-profil.


štítky: , a | 2 | komentovat | #

669.294

2. listopadu 2009 4:02 | strip » 669

štítky: | 4 | komentovat | #

Třetí Terminalita

1. listopadu 2009 1:10 | sekce novinky

Dlouho se nic nedělo. Víc než měsíc jsem nevygeneroval žádnou prózu, ale to teď napravím. Třetí díl Terminality tentokrát s podtitulem Mistr Garcia je venku. Pomalu se odhaluje skutečná chaotická duše příběhu, začíná se pít a náznaky číhají na každém kroku. Rozsah je stejný jako vždycky, takže čtení zabere jenom chvilku.

„Když jsme se toho dne poprvé napili ginu, už nebylo cesty zpět. Začala pařba a nikdo nemohl couvnout. Všechno už mohl být jenom horší.“

A teď už se do toho pusťte.


publikováno

 • Terminalita #3 - Mistr Garcia

  „Tak co jako bude, he?“ seděl jsem v cimře s nízkým stropem a ostrými světly, kam se jen-tak-tak vešlo šest lidí. Ta místnost byla stázovou kójí, po které čas stékal jako podzimní deště a nechával osazenstvo nedotčené jeho kostnatýma rukama.

  Přiťukli jsme si a napili se toho jedovatého nektaru z Ambrosie, many nebeské, Léku, který nás Bratry Trosečníky dokázal ještě držel při životě. Hlavou se mi prohnaly hromady a štosy nevyřešených problémů, mailů čekajících na odpověď, úkolů, které musím splnit co nejdříve, termínů, které vypršely minulou středu roku dva-tisíce-čtyři. Ale pro tento okamžik všechny problémy a staré hříchy uhořely na hranici, zatřepaly se v plamenech a zmizely. Vypařily se. Najednou jsem se cítil volně a pohodlně. Napil jsem se znova. číst dál…štítky: a | 0 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Halwa/Tengri/Terraformer
hudební článek | 31. května 2017
669.352
| 28. května 2017
Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017

poslední komentáře

Prezidenti nejsou tím, čím se zdají být
BEST SERVIC | 22. června 2017
It's over 9000!
BEST SERVIC | 22. června 2017
Takhle nějak to vždycky skončí
BEST SERVIC | 22. června 2017
Obey
BEST SERVIC | 22. června 2017
Kaplicky versus chobotnice
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.chromekcd
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.350
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.335
BEST SERVIC | 22. června 2017

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47