k47.cz

Archiv novinek červen 2008

2017
květen
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


Jenom, aby bylo mezi námi jasno!

27. června 2008 2:25 | sekce novinky

Konec světa se blíží. S werim, jsem se vsadil, že to bude už letos. On je přesvědčen o roce 2012. Však ještě uvidíme, holomkové!

Každopádně se to blíží a proto si pojďme odtrhnout další list z kalendáře. Třeba ten, na kterém je číslo 669.189.

Když jsme u těch stripů (kterými infikuji internet už nějaký ten měsíc), připravil jsem seznam (skoro) všech postav, které se ve stripech 669 kdy vyskytly. Takže zapněte javascript a pohleďte kdo je kdo.

Dál? Co dál? Tak třeba můj ORM/persist framework roste jako z vody: mapuje, objektuje, zapouzdřuje, funguje (skoro zázrak). I když mi stále připadá, že kód je málo elegantní…
A jsem ještě nepřemýšlel, jak se to bude jmenovat… Až budu mít jméno, přidám do programování novou stránku s informacemi, aby se vědělo, co to je a co to bude umět.

Zadalší: moc často neházím linky na youtube videa, ale teď není zbytí. Můj den z-čista-jasna prozářila písnička Eleanor Rigby od Pain. Je to samozřejmě remake původního Beatlesáckého tracku, který jsem předtím neznal, ale musím říct, že to bere dech.


PS #1: Vyšel nový Futurama-film: Beast with billion bucks, který je mnohem lepší než ten minulý! DVDčka objednávejte u vašeho oblíbeného dealera v Americe, nebo aktivizujte infrastrukturu, která vám požadovaná data doručí hned až do domu. Z úplně jiného důvodu bych vašim zrakům doporučil server uloz.to na kterém se ani v nejmenším nedají stáhnout pirátské filmy, zvlášť ty, které právě vycházejí a jejich jméno začíná na F. Takže pšt, já nic.

PS #2: A nezapomeňte anketovat!

publikováno


štítky: a | 0 + 3 | komentovat | #

Důležitý je pořád něco dělat

24. června 2008 3:30 | sekce novinky

Zkoušku z DMA možná projedu (výsledky písemné části se dozvíme až za 2 dny, na STM je nás holt jako sraček), ale důležitý je pořád něco dělat…

Právě teď dělám na ORM/persistentním frameworku (který interně používá skvělé dibi) a musím říct, že mě to baví! Nepůjde jenom o nějaký další Active records hnus, bude to mnohem víc – něco jako Hibernate (a to už něco znamená). Právě teď jsem zprovoznil objektové mapování relací 1:N ze strany té jedničky. Často tvorba probíhá stylem: napiš kód → zjisti, že PHP tohle neumí → přepiš kód → zjisti, že takhle to nepjde → změň návrh → neustále opakuj dokud nezvítězíš (třída složitosti nejméně O(n!)). Samozřejmě, že je to součást té „velké věci“, jejíž schématem jsem vás nedávno strašil.

No a co dál? S Anomalocaris detrimentum to vypadá pořád dost bledě. Dneska ve vlaku mě něco napadlo a byla z toho další stránka textu, ale pořád to není hotovo. Mimochodem, skončil jsem v téhle pasáži:

„V ten okamžik se zhroutil můj svět. Tedy ty kousky, které z něj zbývaly.“ Pomyslel si v okamžiku, kdy jel vlakem v horkém odpoledni toho léta, co byly postaveny první orbitální bombardéry a za okny viděl jen protihlukové bariéry a cáry bělostných mraků, které po modré obloze kreslily obrazy jako po malířském plátně. „Podříznul jsem si pod sebou větev.“
Tou dobou pomalu přestávaly zabírat Torpid i Lethargin – nejsilnější drogy, které oficiální IP propagandistické Oddělení psychotropní kontroly občanů předepisovala jedincům, kteří projevili nejsilnější rezistenci proti Systému. Tyto látky ho uvrhnuly do stavu klidové strnulosti, ale pomalu se probouzel…

Kdo z vás by měl nápad jak pokračovat, nechť laskavě napíše na mam-napad-jak-by-mela-pokracovat-povidka-anomalocaris-detrimentum [kyselá ryba] k47.cz. Každý nápad bude odměněn :).

Takže dneska to ukončíme nějakým tím stripem (BTW: Nigga psal a pak později toho večera mi sám říkal, že se mu várka třinácti kousků líbila, ale měla by přijít v pátek třináctého, aby to bylo stylovější). No a ať nežeru, tak třeba dva: 669.188 o filo­sofii na FELu a 669.189 o Linuxu.


štítky: , a | 0 + 1 | komentovat | #

Klidně mi ucpěte hubu cementem, ale já se nedám

22. června 2008 17:17 | sekce novinky

Pořád vydávám signály, že píšu novou povídku a že už bude každou chvíli hotová. Mám nějakou část, ale došla šťáva a tak Anomalocaris detrimentum (název jako stehno, co?) se posouvá. Naštěstí jsem obdařen multitaskingem a bufferem s velikou kapacitou a tak mám v záloze spousta bokovek a podpásovek jako třeba trochu té (měsíc uleželé) poezie: Propast na konci časové osy – úzkost & strach ze smrti – klasika.

publikováno


0 | komentovat | #

Buffer overflow

21. června 2008 3:00 | sekce novinky

Tak vás tu vítám na pravidelném terapeutickém sezení anonymních alkoholiků, sexuálních deviantů, neúspěšných sebevrahů, programátorů a podobné sebranky…

Víte, já na něčem dělám a tady je důkaz. Na tom obrázku toho moc není vidět, protože jsem to fotil svým nekvalitním foťákem na mobilu, ale věřte mi, že v té pixelové mlze je toho zatraceně moc a ta rozmlžená čáranice je ve skutečnosti databázový model mojí über-web-dva-tečka-něco-aplikace. No uvidíme, co se toho vylíhne, ale zatím mě to celkem baví.

V souvislosti s tím výše zmíněným hororem jsem na něco narazil. Nechci to říct, ale musím. Tak se držte nebo si zacpěte uši: MySQL je sračka! Ať se na mě nahrnou všichni fanatici, ohánějíc se slovy jako svoboda a open source, ale já říkám, že MySQL je nedomrlej hnus. Tak třeba MyISAM nepodporuje cizí klíče. Opakuji: žádné cizí klíče. To si pak datovou integritu můžeme tahat z paty, žejo? Má sice fulltext, ale zase neprovozuje transakce. Tyhle věci má InnoDB, ale ta zase nemá fulltext. Navíc celkově chybí constraint CHECK, triggery nemohou kloudně zrušit „svojí“ akci. Paráda, co? A tohle je ten zázračný open-source databázový stroj? No to teda potěš koště.

Tfuj. Promiňte, ale musel jsem si odplivnout tuhle hořkou slinu.

Těšit nás může jenom, že teď, když MySQL bylo odkoupeno Sunem, se to snad změní k lepšímu.


Minule jsem vylil zvětralé víno a dorovnal sázky na 180, ale hádejte, kam mezitím pokročila velko-výroba stripů? 215. Vata je vata, takže dalších pět na stůl: 669.182 o nevyh­nutelné sebe-destrukci, 669.183 o tom, že trocha toho poctivého násilí nikdy neuškodí, 669.184 o další etapě z Levákova nešťastného života, 669.185 o sebe­vraždách a 669.186 o detek­ci krásy.

Nakonec ještě jedna věc. Velice doporučuji wallpapery od devianta vhm-alexe. Zamlouvá se mi jeho nejasný styl spojený se sarkastickou symbolikou. Třeba takový BRING YOUR OWN BOMBS mi právě teď visí na ploše.

A to je všechno. Můžete mlátit do stolu a dožadovat se přídavku, ale to až příště…


štítky: a | 0 + 5 | komentovat | #

StripBuffer.flush();

19. června 2008 0:18 | sekce novinky

Je třeba opět vykydat hnůj. Víte, stala se hrozná věc: nějakým způsobem (a neptejte se, jak se to stalo) jsem si udělal do zásoby doopravdy hodně stripů. Je jich tolik, že normálním tempem jeden-za-aktualizaci by poslední strip z této nezměrné várky vyšel krátce před přeměnou našeho slunce v supernovu. To by mělo pochopitelně tu výhodu, že bych měl vždycky kam sáhnout a k47čka by nikdy netrpěla nedostatkem, co se nekvalitních stripů týče, ale je třeba se podívat na opačnou stranu mince. Přece jenom ta vata je tak veliká, že v současnosti vybírám stripy vyrobené před několika měsíci a není prostor pro aktuálnost.

Z těchto důvodů se zdálo nevyhnutelné provést generální protažení trubek the-strip-generátoru a vyklizení výrobní linky. Metafory a opisy… do češtiny přeloženo: přesně teď uveřejním 13 stripů (pověrčiví lidé se laskavě otočí), abych dorovnal do čísla 669.180 a omladil zkostnatělý proces tvorby.

Fajn, takže už se to nese na stříbrném podnose: 158 (o patkách), 159 (o lidech, kteří se zabili, ale nějakým způsobem jsou stále v našich hlavách a my je nemůžeme vymlátit ven), 165 (o těžkém životě antických mýtických bytostí), 166 (o civilizačních chorobách), 168 (o směnném obchodě), 169 (o mizejícím mládí), 170 (o kolapsu tradičních hodnot civilizace), 171 (o elementárním rozdělení společnosti), 173 (o zásadních pravdách), 174 (o nástrahách stripotvůrce), 175 (o smyslu života), 176 (o skromných nárocích moderního člověka) a 180 (o komunikačním šu­mu).

A nakonec malý anonc: zase píšu povídku a ne ledajakou, jde už o šestý díl série, která nikdy neměla vzniknout. Takže příště tady možná, za určitých okolností a s určitou pravděpodobnos­tí bude…


0 + 2 | komentovat | #

Syntax error

15. června 2008 22:54 | sekce novinky

Tak jsem předevčírem zase napsal nějaký ten kód (už se ze mě stává skoro programátor), když tu náhle se všechno posralo. Začalo to, když se mi z ničeho nic smazal skript, který jsem psal celý den (takže celodenní práce v hajzlu, ale většinu toho času jsem se učil nové věci, takže napodruhé to dám mnohem rychleji), pak mi počítač snažil namluvit, že mám 0kB volného místa na disku (člověk nemusí mít titul, aby poznal, že je to málo), tak jsem začal hledat, kde se stala chyba, pak mi vzápětí notebook radostně oznámil, že mu dochází RAM, pak se všechno začalo strašlivě zpomalovat, až se to zpomalilo natolik, že to vyřešil tvrdý restart. No a uptime 8 dní a 12 hodin je.. vy víte kde. No a pak jsem si ještě veselou náhodou přemazal nový styl k47čky za ten starý, ale tady naštěstí pomohla záloha.

Kdo se mi bude snažit říct, že se to stalo kvůli tomu, že je (tedy byl) pátek třináctého, toho uškrtím strunou z piána (konečně důvod si něco takového koupit).

Tohle všechno je vlastně jenom předehra hlavního dějství. Otevřel jsem sekci programování a začínám tam sypat obsah (ale stejně ta sekce působí nějak nepatřičně mezi těmi relativně „kulturními“ sekcemi, ale takový je prostě život: psaním se uživí jeden z milionu, programováním každý druhý).

No nic, každopádně není to ani tak dlouho, co jsem v Javě napsal jako semestrálku z TINů vizualizátor průběhu Floyd-warshallova algoritmu hledajícího nejkratší cesty ze všech uzlů v grafu. Hodnocení 10 bodů z 10. Inu, vyšlo mi to přesně a suma sumárum mám z TINů přesně na bod za tři (ale jak jsem blognul, není to kvůli tomu, že by ten předmět na mě byl moc těžký, ale proto, že jsem blbec bez motivace, který na všechno sere a začíná se učit vždycky až po půlnoci).

Ale psát ten program byla celkem zábava a jelikož už pro mě nemá žádnou cenu, tak ho dávám v plén jako open source pod GPL2, klasika. Každý se v něm může vrtat a použít to, pokud ovšem nepůjde o studenta, který by to posléze vydával za svojí semestrálku.

To by mohlo být pro teď všechno. Napříště chystám něco velkého (nutnost této „věci“ pociťuju už nějakou dobu) a jenom tak jsem provedl důkaz rovnice emo + xkcd = emokcd.


A před chvílí mi brácha poslal odkaz na kapelu jeho kamaráda. Co bych byl za člověka, kdybych se nepodělil o Make no sense.

publikováno

 • zadání znělo:

  Tematický okruh 2 – Implementačně vizualizační

  Vytvořte demonstrační nástroj, který bude velmi názornou formou zobrazovat chování Floyd-Warshallova algoritmu. Aplikace musí splňovat tyto podmínky:

  1. Graf, na kterém se bude demonstrovat, si může uživatel sám definovat (editorem, vstupním souborem aj.)
  2. Aplikace bude prezentovat spojitost mezi algoritmem zapsaným pseudokódem (doporučuji použít ten ze skript) a vizualizovanými změnami na grafu.
  3. Průběh algoritmu bude minimálně možno pozastavit nebo restartovat
  číst dál…

štítky: a | 0 + 7 | komentovat | #

Nechceš jít na nějakou operu, kámo?

12. června 2008 14:17 | sekce novinky

Píšou o tom skoro všichni, tak o tom napíšu taky, protože se mě to jako dlouhodobého operátora taky týká: vyšla nová verze Opery. A teď ještě jednou, pomaleji a s použitím několika tagů: vyšla nová verze prohlížeče Opera. Ano, ano, asi po milionu let přišla nová major verze Ópery, která má na zadnici vytetováno číslo 9.5 a je zase o něco rychlejší (javascript je jako blesk), lepší, spolehlivější, mocnější (fulltextové vyhledávání v navštívených stránkách), s lepší podporou standardů a dalších vychytávek. Stahovat můžete ze stránek Opery nebo (pokud máte doma nějaké ty mrtvé tučňáky) počkat, až se objeví v repozitářích a bude nabídnuta na aktualizaci.

Na tomhle je zajímavá ještě jedna věc: nová Opera se vyvíjela velice pomalu a laxně a vypadalo to, že plná verze vyjde až někdy v daleké budoucnosti, ale jakmile bylo řečeno, že Firefox 3 vyjde brzo, vývoj neuvěřitelně akceleroval a když na svět vyplulo oznámení: FF3 bude 17. června – bum – a máme tu novou Operu ve finální verzi. Paráda.

Fanatici na diskuzních fórech začaly pochopitelně prohlašovat něco o tom, že Opera všechno uspěchala a vydala nehotovou verzi jenom proto, aby byla venku dřív než FF3. Bla, bla, bla. Někdy je docela sranda tyhle kydy číst.

Každopádně Opera stále nesplní Acid3 na 100% a ani podpora CSS3 není 100%, ale je tu nový prohlížeč, který říká: OBEY!.

Mimochodem když 669.194 nerozu­míte, začněte hledat Andre the Giant.


Jo a málem bych zapomněl: když použijete Operu 9.5, tak bude logo k47.cz zářit.


0 | komentovat | #

Bleskovka

10. června 2008 17:17 | sekce novinky

Přečetl jsem si tohle od Davida Grudla a vyprodukoval jsem tohle (669.ykcd).


0 | komentovat | #

Soc-nety

9. června 2008 16:33 | sekce novinky

Takže jak se na to tak koukám, tak se můj lobbing za Twitter naprosto minul účinkem a to může znamenat dvě věci: 1) moje čtenáře nezajímají sociální sítě, 2) nikdo mě nečte nebo 3) kombinace obojího. Každá varianta je ve své podstatě strašná.

No nic. Každopádně sprostá slova jako sociální sítě, web 2.0 a blogy na nás křičí skoro odevšad (a já si myslím, že pravý smysl těch slov vyšuměl a teď se z nich staly bezobsažné trendy-výrazy) a není možné si na tohle téma, které hýbe internetem, neudělat názor. Já jsem si názor už udělal a zní: roztříštěnost a všechno jsem sepsal v článečku Sjednocení soc-netů, který najdete v sekci úvahy, kam patří i nepatří. Přemýšlím, že nějak změním strukturu stránek, aby do ní i takovéhle nevyhraněné věci nějak zapadly. Otázka zní jak transformaci provést.

Mimochodem slovo soc-net je neologismus a jak jsem se díval, tak se nikde nepoužívá.

To by mohlo být všechno, ale počkat… ještě varování nakonec: nikdy a za žádných okolností se nedívejte ne film Threads – jeden z vůbec nejděsivějších filmů o konci civilizace následující po jaderném konfliktu. Ve své době byl natolik nestravitelný, že se v Británii nesměl mnoho let vysílat.

publikováno


štítky: | 0 | komentovat | #

Hrajte, dokud vám neseberou počítače

8. června 2008 13:08 | sekce novinky

A zase ty hry. Minule jsem tady do nebe vychvaloval Knytt stories a teď budu tu stejnou činnost provádět u hry Audiosurf, která je zase tak trochu podivná, ale jinak skoro až geniální závodní hra říznutá s tetrisem. Jak jsem napsal minule: konvenční věci mě zas tak moc nezajímají a podmínku podivnosti Audisurf splňuje na 100%.

Apakjetuještěs­tripčíslo 669.164, ke kterému bych dodal, že už nepiju, ale jinak je to pravda do posledního slova (jo a ty kachničky tam taky chyběly).

publikováno

 • článek o PC hře Audiosurf
  Audiosurf

  Chtěli jste se někdy doslova projet na vlnách vaší hudby? Teď máte tu možnost. Je tady totiž Audiosurf, jednoduchá hra, která naprosto vyniká svým nápadem a halucinačním technickém provedení. číst dál…štítky: | 0 | komentovat | #

Kdo si hraje zlobí v míře menší než velké

4. června 2008 20:35 | sekce novinky

Podle statistik docela táhnou články o počítačových hrách. Nedivím se. Sám si taky něco sem tam zahraju a pokud to není Half Life tak už beru snad jedině freeware hry, experimenty a jiné podivnosti. A právě do kategorie her zcela zdarma spadá i Knytt stories, který jsem hrál před několika měsíci a naprosto mi (stejně jako mnoha jiným) učaroval. Roztomilá minimalistická grafika a veliký svět, který vyzývá k prozkoumání – to je Knytt stories, na který jsem přesně teď napsal recenzi a řeknu to předem: je to fantastická hra!

V poslední době mě taky zaujal připravovaný Mirrors edge, což bude v podstatě parkourový simulátor, který nabídne reálný pohyb hlavní hrdinky, reálnou perspektivu první osoby, pocit, že jste uvitř a že vy děláte všechny ty skoky, skluzy, kotrmelce a jiné vylomeniny. Na Mirrors Edge čekám na to jako na smilování boží (tedy stejně jako jsem čekal na Epizodu 2, Portal a teď na Epizodu 3). Škoda jen, že to vyjde někdy koncem tohoto roku. Víc prozradí trailer.

Ale nesmíme zapomenout na nějaké to podpultovní pěkně vychlazené zboží: 669.160.

publikováno


0 + 3 | komentovat | #

Nebojte říct, co se vám líbí

3. června 2008 16:48 | sekce novinky

Tak jsem po dlouhé době rozjel novou anketu, která je o trochu méně absurdní než ta minulá a týká se vašich předpovědí ohledně toho, jak dlouho tady ještě bude série stripů 669 (indicií vám může být nové číslo 669.157).


0 + 1 | komentovat | #

Když musíte, křičte

2. června 2008 17:48 | sekce novinky

A řeknu vám, že se ni někdy chce křičet. Třeba, když jsem nedávno radil jednomu člověkovi s programováním a ten člověk je… Jak to říct? Naprosto vymaštěnej. Nechodí na přednášky, vůbec nic neumí, nesnaží se a ještě nadává, jaká je Java sračka. Povídám: Udělej konstruktor s těmahle parametrama. A on: Já nevím, co je to konstruktor. To si říkám, že buď je tak neuvěřitelně blbej, nebo se jenom přetvařuje. Když jsem viděl jeho špagetoidní kód, tak mi došlo, že se nepřetvařuje. Milerád bych se mu vysmál a pak odešel, kdyby jenom on nebyl jeden z těch, kteří za radu nabídnou peníze. Zaplatil si a tak se stal zákazníkem. Měl by tedy dostat nějaký servis a ne kudlou do pajšlu.

Pak jsem pomáhal dalšímu člověkovi s nějakým miniprográmkem a s ním bylo soužití nepoměrně lepší než s tím nejmenovaným prvním případem. A díky tomu druhému, říkejme mu pan P., budu příště na třídním srazu pít (v omezené míře) zadarmo.

Mimochodem, moje předpoklady se potvrdily a sledovací mechanismy hlásí, že návštěvníci hodnotí články, což je činnost chválihodná. Je potřeba označit všechno, co se vám nelíbí, abych mohl tento hlas lidu posléze ignorovat (nebo taky možná ne).

Každopádně, otázka zní: a co jako? No dneska tady pořád mluvím o programování, tak teď do stavu online hodím mojí jednu maličkou utilitku, která umí zkonvertovat export BleuBoardí knihy návštěv do SQL, díky které jsem nasypal staré příspěvky do současné knihy návštěv. Někomu by se to mohlo hodit, kdyby chtěl migrovat pryč od BB. Ještě musím pro programy a podobnou haluz udělat nějakou extra sekci, do které záhy přibudou nějaké další vylomeniny, které jsem po večerech nacvakal a někomu by se mohly hodit. Ale pochopitelně to nebude hned. Nejdřív musím prolézt všech sedm pevných disků, kterým vládnu a podívat se, co kde je a pak na začátek každého souboru napsat nějakou tu licenci. A jelikož jsem příznivec svobody, volím GNU GPL 2.

Příště se uvidí co a jak, ale ještě na dnešek jsem přichystal dva stripy: 669.156, který je zase pro lidi poznamenané Portalem a pak 669.167, který je od programátorů pro programátory, ale jinak je velikou životní pravdou.

publikováno


štítky: | 0 + 3 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017
Russian Circles stahují kruhy
hudební článek | 7. prosince 2016

poslední komentáře

669e15
meadc | 21. dubna 2017
669.246
meadc | 21. dubna 2017
MySQL group by trik
meadc | 21. dubna 2017
669.335
meadc | 21. dubna 2017
669.264
meadc | 21. dubna 2017
669.102
meadc | 21. dubna 2017
Naivní holka
meadc | 21. dubna 2017

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47