k47.cz

Archiv novinek květen 2008

2017
květen
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


The cake is a lie! #2

31. května 2008 1:51 | sekce novinky

Dnešní technologický update se opírá o dva stěžejní předpoklady: 1) Komunikace je důležitá a 2) lidé chtějí něco hodnotit.

Na základě těchto postulátů a touhy zase něco naprogramovat jsem zprovoznil hodnocení článků. Takže teď je možné nejen úplně všechno komentovat a linkovat do linkovacích služeb, ale ohodnotit na bodové stupnici od jedné do pěti bodů, přičemž čím více bodů, tím lépe.

Pak jsem taky naimportoval příspěvky ze staré knihy návštěv, takže teď tu máme všechny komenty (které se zachovaly) od roku 2005 do současnosti. S touhle poměrně zajímavou rošádou a konverzí exportovaných dat na SQL mi pomohla moje nová láska – skriptovací jazyk Ruby. Taky mě napadlo, že bych mohl nějaké inhouse skripty a prográmky, které dělají mé dny krásnějšími, zveřejnit, ať z nich mají užitek i jiní. Mrknu se, co by se mohlo hodit a pak snad příště…

A aby se neřeklo, tak sem fláknu taky strip číslo 669.155, který je určen pro znalce Portalu.


0 | komentovat | #

Nikdy nemluvte s holkama o grafech

30. května 2008 2:12 | sekce novinky

A myslím to upřímně. To se prostě nevyplácí. Když jsem NIGGovi říkal, že hledání nejkratší cesty v metru přes přestupy je grafová úloha, která se vyřeší pomocí Dijkstry, tak se na mě všichni blízko stojící lidé dívali dost podezřívavě. No jo, 4 semestry na FELu člověka nenávratně poznamenají.

Což mi mimochodem nahrává na strip 669.154, který je právě o FELu a počátcích života na této planetě.

Ale na tohle všechno zapomeňte, protože to není vůbec podstatné. Hlavní je, že jsem po více než roce zase začal s poezií. Na přelomu března a dubna jsem nadatloval Ztichlej svět a teď je na řadě dekomprese_. Dekomprese je snížení tlaku okolí a v tom duchu se nese i ta poe-dekomprese_. Napsal jsem to během jedné noci kdy jsem se chtěl vypsat ze strachu, úzkosti a pocitů prohry. Ale jeden motiv se dekompresí_ táhne jako zlatá nit a ten motiv je ztráta mládí bez toho, abych něco vykonal, dokázal a zanechal nějakou stopu. dekomprese_ může na první pohled vypadat hravě a vtipně, skladbou třeba připomene Kvílení, ale je to jen moje další materializace úzkosti.

PS: podívejte se na poslední strip xkcd, neuvěřitelná věc, ze které mrazí.

publikováno


štítky: | 0 | komentovat | #

Je třeba vykydat chlív

27. května 2008 23:41 | sekce novinky

Co se >>sem vložte libovolnou nadávku<< dělo od minula do teď? Překvapivě mnoho věcí. Tak třeba jsem koketoval s templatovacím enginem Haml (resp. jeho variantu phpHaml), zalíbila se mi jeho krása a ústřední myšlenka Markup should be beautiful, zkusmo jsem si něco zkusil, ale skončil jsem na tom, že ve skriptu, který konvertoval Haml na beautifil XHMTL, implementátor použil nějakou funkci, kterou můj Apache z bezpečnostních důvodů zakazuje. Takže příště (sice bych to mohl nějak opravit, ale pak ztratil čas a důvod tady psát o tom, jak to někdy v budoucnu zkusím…).

Hned nato jsem se pustil do jazyka Ruby a jestliže php je peklo, pak ruby je ráj. Podruhé v životě jsem nadával proč můj hosting běží na php. Ruby je totiž plně objektový jazyk a to je zaklínadlo, které na mě působí. Kromě toho taky Ruby obsahuje spoustu vychytáveček a parádiček, které musela vymyslet nějaká zatraceně chytrá (japonská) hlava. No nic, až budu psát nějaký inhouse skript, tak vím kam sáhnout…

Jinak taky další věc, která mě pobavila, nastala, když brácha říkal: Mám tady zaheslovaný stránky a potřebuju k nim znát heslo. Říkám: Žádnej problém a už jsem chystal útok hrubou silou a protože toho člověka, kterýmu ty stránky patří, znám a vím, že je to blbec, tak jsem tušil, že heslo nebude nijak silný. Ale když jsme uviděl, že ta stránka je zaheslovaná pomocí javascriptu a heslo je napsaný v kódu stránky, tak jsem se smál asi půl hodiny. K prolomení této „ochrany“ stačilo pouze vypnou javascript. No tak tohle prozářilo jinak chmurný den…

Ale jak povídám: je třeba (aspoň částečně) vykydat chlív, protože se mi toho tady nahromadilo opravdu hodně.

Tááágže teď je na řadě Morfion a jeho povídka Realitylike world – velice pochmurná a znepokojující vize, sen, tísnivá představa ve třech dějstvích, neurčitý příběh dvou lidí, který se na konci uzavře. Realitylike world – svět jenom jako. Mě to přišlo velice povědomé, známé. Takže kdo by chtěl putovat po opuštěném městě a poslouchat ten dokonalý chorál odnikud, tak může tak učinit přesně tady.

A k tématu se hodí i dnešní strip 669.153 o úzkos­ti, strachu z konečnosti a pocitech rozpadu.

To je pro dnešek (po dlouhé době, ale ne na dlouho) vše a příště vám řeknu, jak jsem do Linuxu nainstaloval Photoshop, jak jsem se zase nevyspal, jak jsem psal poezii nebo jak jsem blogoval.

publikováno


štítky: a | 0 + 4 | komentovat | #

Psi štěkají a karavana jde dál

18. května 2008 22:44 | sekce novinky

Všem, kterým něco dlužím se omlouvám, že nestíhám, protože nemám čas, dělám věci do školy a taky jsem zjistil, že se u nás bude nějak machrovat s topením – měnit nebo tak něco, každopádně je to proces na počátku kterého se stěhuje spousta nábytku, pak vznikne neuvěřitelné množství prachu (to mě přivádí na myšlenku, že manuální práce generuje prach, zatímco to intelektuální generuje prachy, ale je třeba ještě udělat několik výzkumů) a na konci se ten prach zase uklízí. Momentálně jsme ve fázi jedna.

Ale to není jediná komplikace, taky dělám takovou volovinku na druhý deliverable z TURů (když nerozumíte, nepodléhejte panice, právě jste se dostali do kontaktu s FELáckým argotem). Je to taková jednoduchá hra na postřeh, kterou píšu v javascriptu za vydatné pomoci SVG. A to znamená, že až to nějak domlátím, tak bych to tady mohl vystavit online. Aby byla taky trochu sranda, žejo.

Taky jsem si uvědomil, že se zítra píše jedna zápočtová písemka a teď je 22:31 a já jsem se na to ještě nepodíval. Takže: tum, tum, tum.

Morfion mi poslal nějaký text, na který jsem se ještě nepodíval. Není čas.

No a tak se to má v posledních dnech. Mám napilno a tak bych rozhodně neměl ztrácet čas psaním téhle novinky, ale musím. Weri se ozval, že by rád nějaký veselý strip před zkouškovým. A tak tady je strip na přání: 669.181 o pádech z lan a komických, ale velice bolestivých zraněních (hrají: Martin „the Angriest man who kills you all“ a Helbi „the even more angrier man who burns you and your house“).


štítky: | 7 | komentovat | #

Be kind to your local emo

17. května 2008 22:14 | sekce novinky

Minule jsem zapomněl na dvě věci. Zaprvé to byl více-méně pravidelný strip. Ale tento prohřešek není problém napravit několika vzteklými údery do klávesnice & tak tady je náprava mých hříchů – náprava s číslem 669.162, které je o tom, že je být lepší připraven na všechno.

A pak jsem taky zapomněl ohlásit nasazení formátovače texy!, který dá komentátorům větší možnosti, jak komentovat to naše lokální zlo (informace je přibalena ke každému formuláři).


0 | komentovat | #

Když je mi zle, bloguji

16. května 2008 23:02 | sekce novinky

Lepší pozdě než vůbec, říkám, když pozdě odevzdávám semestrálky a krčím rameny a pískám si a plivu do kouta a mám nemístné poznámky na svoje okolí. Tak nějak to chodí na FELu, na instituci, kde platí zákon silnějšího a přestřelky na chodbách jsou na denním pořádku.

Ha! Ale teď vážně. Minule jsem sliboval povídku a tak je teď tady.
Víte, vždycky jsem byl fascinován absurdními situacemi náhlé úzkosti, útěkem před problémy, utrženými potápěčskými zvony, urvanými kabinami výtahů, padajícími a potápějícími se věcmi a vždycky jsem dumal jaký by byl Útěk z explodující planety. Přesně tak se jmenuje i nová povídka-miniatura, ve které je letní pohoda prázdnin přetržena absurdní událostí. Hlavními motivy je přátelství, odloučení, samota & smutek a proto Útěk přesně zapadá do konceptu o kterém jsem už několikrát psal v blgu, akorát že tady se nejedná o útěk, ale o touhu návratu.

Tolik Útěk z explodující planety. Ale za týden se od posledně stalo víc věcí (kromě toho, že jsem něco málo napsal a chystám poloautomatický generátor stripů). Tak třeba jsem konečně dokoukal Death Note. Teda ještě před tím jsem shlédl Babel (byl mnohem slabší než 21gramů nebo Amores Peros ) a pak posledních 8 epizod DN a musím říct, že to byl jednak víc jak čtyřhodinový rauš a druhak za to Death Note stojí. Pravda, mladej Yagami pochopitelně umře, ale člověk si trochu pobrečí a tak nějak ho to rozvorá. Ale stálo to za to a doufám, že nikdy nikoho nenapadne udělat jakékoli pokračování. A malé doporučení nakonec: Švédstí industrail metalističtí Pain znějí taky velice solidně, zvlášť jejich novější alba.

A to je všechno, dobrou noc, popřípadě ráno, nebo kteroukoli jinou denní dobu.

publikováno


štítky: a | 0 + 1 | komentovat | #

R3designed!

9. května 2008 20:46 | sekce novinky

Je tady další velký otřes v dějinách k47čky. Přesně jak říká nadpis, dneska jsme r3designovali. Po třech letech a jednom měsíci nadešel čas, abych změnil vizuální podobu stránek. Všechno shrnuji v novém úvodníku Tady máte to své zlato!, kde je hlavně výčet novinek ve funkcích a vychytávkách, zbytek vidíte kolem sebe (myslím ne jako fyzicky kolem sebe, ale kolem na této stránkce).

S tím vším jsem v posledních pár dnech strávil pěkných pár hodin, než se všechno odladilo a vychytalo a otestovalo, několikrát jsem všechno odložil, protože jsem někde viděl něco, co jsem zaručeně chtěl mít i tady a tak jsem zase dělal nějaké zvrhlé javascripty, php děsivosti nebo hackoval css (hacky jenom pro IE7 existují, hurá!). A výsledek je tady.

Ale stejně jako píšu v úvodníku, ještě mám v hlavě nějaké smetí a nápady, které si říkají o to, být realizovány. Ale něco si taky musím nechat na příště, žejo.

No a co je vlastně nového? No, kromě nového vizuálna, které je volnější a o hodně méně sevřené nějakými ohraničeními, jsou tady vylepšení v komentování příspěvků a knihy návštěv, odpovědi na komentáře, gravatary, konečně funkční RSS kanál, napojení na likovací služby (jagg, linkuj, topčlánky, mediablog, topodkazy) a spousta dynamiky a ajaxu. A to vůbec není málo.

A aby tady byl nějaký obsah, tak sem přilepím ještě tři(!!!) stripy (669.161, 669.162, 669.163, které jsou o technice, selhání mezilidské komunikace a programování) a prohlašuji, že příště bude povídka.

publikováno


štítky: | 2 | komentovat | #

Sebevraždy povoleny

1. května 2008 22:26 | sekce novinky

Je první máj, lásky čas… To samozřejmě není pravda, teď je čas na sebevraždy, virtuální sebevraždy.

Podle statiky patří sekce PChry mezi nejnavštěvovanější sekce tady na K47čce i když se tam skoro nic neděje. Nicméně by byla škoda, kdyby tenhle lokální oheň uhasl úplně.
Víte, já už skoro vůbec nic na počítači nehraju, na „velké“ hry nemám čas a náladu a v podstatě jedinou velkou věcí, kterou jsem za poslední rok hrál byl Half Life 2, Half Life 1 a Portal. Ano, přesně tak: hraju všechno, pokud je to Half Life!
Ale na druhou stranu mám docela rád malé, nezávislé hry, freewarovky, jednoduché věci, které člověka chytnou na nějakou tu čtvrt-hodinku. A právě do téhle kategorie malých her zapadá i Karoshi. Je to opravdu jednoduchá věcička, která se od ostatních her odlišuje svým cílem: v Karoshi se musíte zabít. Více v mikrorecenzi s fůrou obrázků.

A pak taky nějaký ten strip. Číslo 669.151 je jiné, je černo růžové a je emo.

publikováno

  • článek o PC hře Karoshi 1 & 2
    Karoshi 1 & 2

    Chtěli jste se někdy zabít? A věřili byste, že to může být docela zábava? V reálu asi ne taková jako ve dvojici her Karoshi. číst dál…0 + 1 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017
Russian Circles stahují kruhy
hudební článek | 7. prosince 2016

poslední komentáře

669e15
meadc | 21. dubna 2017
669.246
meadc | 21. dubna 2017
MySQL group by trik
meadc | 21. dubna 2017
669.335
meadc | 21. dubna 2017
669.264
meadc | 21. dubna 2017
669.102
meadc | 21. dubna 2017
Naivní holka
meadc | 21. dubna 2017

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47