k47.cz

Archiv novinek duben 2008

2017
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


Co bych vám povídal, byli v přesile...

29. dubna 2008 18:26 | sekce novinky

Teď něco programuji v javě a provedl jsem jeden maličký accessibility test (takové neslušné slovo) a ptám se: je láska k vývojovému prostředí brána jako deviace? Nepochybuji, že je.

To něco co programuji je webová aplikace, která nemá skoro nic společného s k47čku a vývoj v Javě mi -ve srovnání s php- připadá nesrovnatelněji pohodlnější a tak nějak celkově lepší. Nenapadá mě moc důvodů, proč je pro vývoj web-aplikací (dneska se neříká stránka, ale aplikace) tolik populární php. V Javě EE s pomocí Struts je všechno naprosto parádní, jde to rychle, vede to člověka na MVC a celkově je to moc fajn. Otázka je jestli tyhle výhody ocení miliony řadových špagetářů, kteří by ovšem, v zájmu lidstva, měli být co nejrychleji odchytáni a separováni, aby náhodou nezplodili potomstvo stejně podřadných programátorů. Stejně je to s objektovými databázemi… ach jóóó…

Ale dneska nemám v úmyslu jenom říkat na čem dělám a jak se mi nelíbí všechno ostatní (i když jeden člověk na tom postavil svojí internetově-blogerskou kariéru) a taky hodím něco do placu. A dneska platí rovnice něco = dva stripy. První dnešní je 669.150 ze staré várky. Jde zase o trochu jiný strip ve stejném složení jako minule. A pak je tu novější než nejnovější (tedy s největší pravděpodobností vyjde pozítří přespříští měsíc) 669.187, který vznikl výhradně jako imunitní reakce na NIGGův komentář v shoutboardu, kterému jsem připadal jako Harry Potter. Ve 669.187 je taky vele-známá osobnost, kterou ovšem budou znát jenom ti, kteří už přečetli (popřípadě viděli) nějakou tu mangu (popřípadě anime).


štítky: | 0 | komentovat | #

Pozzor poezzie

27. dubna 2008 20:26 | sekce novinky

Začnu hned velkými věcmi: Nastala veliká změna, která se dá srovnat snad jenom s příchodem doby ledové a to jenom velice ztuha. Jde pochopitelně o dnešní strip, který je zcela jiný než všechny předchozí. Číslo 669.149 opustilo koncepci tří okýnek a mikropříběh (absence humoru se nezměnila) je teď obsažen v jednom panelu. hmmm… příliš keců o ničem… Nicméně, kdyby to někoho zajímalo, tak ti čtyři pohlední mladí muži jsme my: tedy já, brácha, Helbi a malej Martin.

Dál jsem se rozhoupal a se zpožděním několika let přináším nějakou tu poezii s velice romantickým názvem Háky na maso. Je to velice stará věc, o které ani nemůžu přesně říct, kdy jsem ji napsal, ale odhaduji to někam do časového rozpětí od září 2002 do června 2006. A už asi půl roku mám napsáno v poznámkách abych Háky na maso našel, přepsal a zveřejnil a když jsem si posledně dělal ve věcech pořádek, stalo se.
Ale o čem vlastně jsou Háky na maso? Jsou hlavně o cestách vlakem a náladách, samotě, smutku, separaci, lásce. Psal jsme to kdysi dávno v dobách, kdy jsme byl docela dost duševně a citově rozvoranej a tak jsou Háky na maso takové jaké jsou.
Další malou zajímavostí je že každá sloka je tvořena 13 verši po 13 slabikách. Všichni pověrčiví lidé by jí pro to neměli číst.

A jen tak mimochodem: baví vás pomlouvat lidi za jejich zády? Mě ano.

publikovánoPozor, jdou sem fíčury!

24. dubna 2008 10:24 | sekce novinky

Nějak jsem chtěl udělat nějakou hodnotnější aktualizaci, ale něco se stalo, něco, co změní pravděpodobně změní životy nás všech. Máte pravdu jsem lhář, nestalo se nic, jenom jsem se na to vybodnul.

Ale potom jsem řekl „hujá!“ nebo jiné podobně nesmyslné citoslovce a pomocí javascriptu jsem vylepšil stránky se seznamy jako jsou třeba povídky, poezie, grafika nebo komiks/strip. Jde o to, že teď je možné pomocí nenápadného odkazu vpravo nahoře dynamicky stránku setřídit podle data nebo abecedy bez toho, aby se načítala nová stránka. Před tím sice taky bylo něco podobného možné, ale nebylo to ono. Tohle je mnohem lepší, věřte mi.
Navíc se pomocí javascriptu pod volbou setřídění ještě zobrazí sezam všech autorů a součet zářezů, které v dané sekci mají a když na toho autora kliknete, tak se zvýrazní všechny odkazy na jeho díla. Nevím jak vám, ale mě se to líbí.
A nejkrásnější je, že to výborně funguje ve Firefoxu, Opeře i mém linuxovém Internet Exploreru 6.

A aby se neřeklo, tak sem přihodím ještě jeden strip z nové várky. Losuji v osudí a výhercem je majitel losu s číslem 669.179, které je o tvůrčích mukách, které zažívají (někteří) umělci.


0 + 2 | komentovat | #

Smrtelná arytmie

18. dubna 2008 20:03 | sekce novinky

Včera jsem byl označen jako nenávistný blogger, vážně mi nedochází proč zrovna já, takový mírný a přející člověk, který vedl informační kampaň Alkohol, drogy a blogování za to nestojí, děti jsem byl takto hanlivě označen…

Ale vlastně proč ne, mohl bych si to napsat do životopisu a hned někam nahoru, aby lidi věděli, s kým mají tu čest!

Konec srandy, teď se bude plakat. Nebo se bude aspoň číst. Je tu další povídka.

Rozhodl jsem se na k47čku dát povídku Na palubě křižníku Mortis Arytmia, kterou jsem psal v prosinci minulého roku a v lednu tohoto roku. Jde vlastně o pátý díl Arytmie – šílené série, která začala tak, že jsem si jednoho dne sednul k počítači a zcela automaticky jsem psal, co mě napadlo. Vznikl tak podivuhodný osobní a sugestivní text, který se mohl zdát zábavný, ale ve skutečnosti byl o lidské samotě, odloučení a neschopnosti činu. Pak následovaly další tři texty s podobným tématem i stylem a pak i pátý, možná že úplně poslední, text, který se trochu vymyká. Na palubě křižníku Mortis Arytmia je -dalobyseříct- vážnější a taky trochu v určitých ohledech drsnější. Nejlepší bude si to prostě přečíst.

Jo a mimochodem: křižník Mortys Arymia jsem dal na SASPI a dokonce i velkému chemikovi se to líbilo v míře větší než malé.

++ a tak nějak by se to neobešlo bez nějakého toho stripu ze staré várky, třeba stripu číslo 669.148, který je o zcela běžných záležitostech vysokoškolské obce.

publikováno


0 | komentovat | #

Tak na tohle vám seru..

14. dubna 2008 1:28 | sekce novinky

Vrátil jsem se ze srazu jedné zájmové skupiny a musím uznat, že mezi ně doopravdy nepatřím. Technik mezi humanisty, prostě děs. Pochopitelně technik v takovém případě pomlátí humanisty hasákem nebo francouzským klíčem. Technika ještě nikdy nevyhrála tak markantně… Ale abych neodbočoval. Za ten víkend, jsem napsal jednu rychlou povídku (přijde na řadu velice záhy) a jeden velice žůžo program, který jsem chtěl napsat už nějaký ten pátek. Nejde o nic jiného než o generátor textu, který pracuje tak, že se mu předhodí nějaký vstupní text, on zaindexuje jednotlivá slova, zjistí jejich návaznosti a na základě těchto dat vychrlí strojový text, který pochopitelně nemá zcela náhodný charakter, ale je to solidní dada. Mě hlavně zajímalo jednak z hlediska, jak bude výsledek podobný češtině a druhak z hlediska výpočetní a paměťové náročnosti. Všechno pochopitelně závisí, jaká vstupní data program dostane.

Když jsem se vrátil domů, pochopitelně jsem si nenávistně zablogoval.

Hmm.. tak to bychom měli… A teď je čas na úvahu o Svobodě volby. Téma svoboda a možnost volby mi v hlavě vrtá už celé roky. Důkazem toho je i anoncovaná úvaha Svoboda volby, kterou jsem napsal během července 2005, tedy před dvěma a půl roky. Obsah tohoto textu by se dal shrnout tak, že zastávám determinismus a žádná svoboda neexistuje, ale nikomu to v podstatě nevadí. Důvody se dočtete v samotné úvaze.

A k tomuto tématu se hodí i dnešní strip číslo 669.178 z nové vár­ky.

A nezapomeňte, blog nečtěte pokud možno vůbec!

publikováno


štítky: | 0 | komentovat | #

---> tímto směrem opusťte letadlo

9. dubna 2008 23:27 | sekce novinky

Je tu horká novinka, přátelé! Vím, že komunikace a sdělování názorů na každé šustnutí ve světě (a absolutní cenzura těchto snah) jsou důležité pilíře online světa a proto jsem opět zprovoznil možnost komentování všech příspěvků tady na k47čce. Tato funkce už před nějakou dobou fungovala a tehdejší čtenáři tady zanechali nějaké ty příspěvky. Tyto artefakty dávných dob a slovní fosilie jsem samozřejmě vylovil a nalepil do databáze, ať máme s čím startovat.

A abych nebyl nařčen z toho, že mezi davy šířím příliš nadšení, zveřejním strip ze staré várky 669.147, který je výhradně o smrti.0 + 1 | komentovat | #

Absolut geek

7. dubna 2008 12:34 | sekce novinky

Mám nové brýle! To je rána, co?

Moje minulé mi mohl Gordon Freeman závidět a ty současné mi už on i polovina světových emařů závidí :). Koupě každých nových brýlí se nese v duchu vizuální geekizace, kdy každé další jsou plastovější, černější, mnohem výraznější a celkově víc geek než ty předešlé. A to mimo jiné znamená, že fotka ve stripech 669 je stará, špatná a nevyhovující. Je ji potřeba obnovit, ale je tady problém. Stripy až do čísla 669.176 mám už hotové a předělávat je rozhodně nechci. Takže nová podoba bude až potom, co doberu stará čísla jako třeba 669.146 (o koních, dluzích a zadlužených koních). No a to taky vysvětluje naší minulou jarní záhadu.

Takže to jsme si takhle po ránu vysvětlili další nerozluštitelnou záhadu a teď je třeba pokročit dál. Ale ještě než něco rozjedu, víte, že jsem byl předevčírem slaňovat? Byla to docela sranda, kontrolovaně padat z pátého patra, stejně jako ze stejného patra házet záchodové mísy. Kdo to nezná, nepochopí. A právě o tom je taky dnešní druhý strip z nové várky: 669.177.

Ale pozor to ani v nejmenším není všechno. V poslední době se stalo spoustu maličkých a drobných událostí: změnil jsem kódování stránek na utf-8 (ještě si vzpomínám jak jsem kdysi dávno bolestivě migroval z windowsáckého win-1250 na iso-8859–2, ale teď to bylo díky nástroji iconv mnohem snazší), což má jenom ten důvod, že mě štvalo, když jsem si nechal některé stránky vypsat v konzoli pomocí cat nebo less, tak se mi místo diakritiky vypisoval jenom salát. Takže jsem konvertoval na mezinárodní znakovou sadu, ve je zahrnuta i klingonská abeceda.

Taky jsem trochu zapracoval na validitě a když myslím trochu, myslím opravdu v míře limitně se blížící nule a tak se tento bloat monument jen trošičku přiblížil stavu XHTML valid. Ale hlavní je, že to tak nějak funguje.

V neposlední řadě (a to považuji za stěžejní bod dnešního programu, takže nevím proč to strkám takhle dozadu) jsem zprovoznil RSS kanál. Hurá! Od teď budou Operátoři, Firefoxovátorové a další mít vpravo v adresním řádku malou oranžovou věc, která indikuje, že je tady RSS kanál. Ale možná vás zajímá, jak se generuje na (v podstatě) statickém webu? Je to možné jenom díky zázraku XSLT transformace, která převede regulérní novinky v XHTML na RSS 2.0 a jednomu velice malému skriptu.

A aby dneska nebylo po álejích málo nablito, tak jsem taky trochu zablogoval na téma holky a příběhy (číst v noci, pod peřinou a s nabitým koltem v ruce pro případ nouze).

Ha! Zajímalo vás někdy, jak je vlastně k47čka velká? Mě to zajímalo hlavně, co se textové informace týče a tak jsem to narychlo prubnul a vyšlo mi zhruba 2.400.000 znaků což znamená velice přibližně 1300 normostran textu a to není vůbec málo!


štítky: | 0 + 3 | komentovat | #

The cake is a lie!

4. dubna 2008 10:16 | sekce novinky

Tak už to vypadá, že nám definitivně začalo jaro a míní tady několik měsíců pobejt a nenechat se vyhnat nějakou náhlou zimou. Proto nesmíme hledět na následky a musíme předběhnout čas a zveřejnit strip s číslem 669.172, který je o tomto tématu a určité menšině lidské populace, která není vždycky vítána nebo pochopena. Vy víte o kom mluvím! Více uvnitř neofrankované obálky.

Neptejte se mě proč jsem znenadání přeskočil 27 čísel. Tedy, ptát se můžete, ale stejně vám neodpovím. Budeme tomu říkat taková naše malá záhada.

Jinak to bude dneska víceméně telegrafická zpráva a uvedu pouze dvě věci: Jednak jsem na popud „NIGGY the černého blackmana“ zase nahodil shoutboard. Takže můžete směřovat svoje výlevy přesně tam. A druhak jsem si hrál se vzhledem svých Ubuntu a zase jsem se dostal k uspokojivému výsledku. Možná bych ta tohle téma mohl napsat nějaký článek… Screeny jsou zde a na věky věků přidány do galerie: současný a minulý.


0 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Halwa/Tengri/Terraformer
hudební článek | 31. května 2017
669.352
| 28. května 2017
Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017

poslední komentáře

Prezidenti nejsou tím, čím se zdají být
BEST SERVIC | 22. června 2017
It's over 9000!
BEST SERVIC | 22. června 2017
Takhle nějak to vždycky skončí
BEST SERVIC | 22. června 2017
Obey
BEST SERVIC | 22. června 2017
Kaplicky versus chobotnice
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.chromekcd
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.350
BEST SERVIC | 22. června 2017
669.335
BEST SERVIC | 22. června 2017

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47