k47.cz

Archiv novinek listopad 2008

2017
květen
červen
červenec
srpen
září
říjen
listopad
prosinec
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
leden
únor
2002
leden
únor
březen
duben
květen
červen
červenec
září
říjen
listopad


Holky na FELu? Nahé? No si děláš srandu!

30. listopadu 2008 4:06 | sekce novinky

Minule jsme nakousl závažné téma o konci svobodné kultury, tak dneska bude všechno poněkud veselejší.

Možná se ptáte: co ten nadpis sakra znamená? Na FELu přece nejsou skoro žádné holky, víme? Existuje jedna oblíbená konverzační smyčka: „Máš holku?“ „Ne, jsem z FELu.“ Je to pochopitelně jenom negativní stereotyp. Na FELu jsou holky. Obě dvě. Zapomeňte na to, nadpis se totiž váže ke cvičení předmětu GT – Grafická tvorba, který probíhá tak, že na přednáškách je nám vykládáno o kompozici, malbě, typografii a podobných tvořivých disciplínách a na cvičení kreslíme, což je v kontrastu s ostatními technickými předměty. S kresbou jsme začínali na jednoduchých věcech a pak jsme postupovali ke kresbě obličejů a kompozicí. No a ve čtvrtek jsme kreslili nahý ženský model. Což byl podraz.
Ono to nebyla žádná sranda, protože není nic složitějšího než lidské tělo a navíc má člověk před sebou ten prázdný papír, který se navíc vždycky zdá o něco větší než ve skutečnosti je a musí nějak začít.
Ale abych to nezakecal: kreslili jsme nahý ženský model na FELu. Na FELu! A to je celé.
Takže pro mladší generaci studentů STM, kteří tenhle kurník čtou (což je snad jenom Tonda), bych vzkázal, že pokud se nebojí tužky, uhlu a papíru, tak GT je takový malý zázrak.


A teď dva stripy: číslo 669.243 o důvo­dech sebe-nenávisti a ne-narcisovatosti (s vyobrazením zcela neznámého muže) a 669.244 o dost podivné zábavě.


Že jsem stalker, jsem už psal a že se za to nestydím, je jasné už ze samotného faktu, že jsem o tom psal. Možná bych mohl přichystat nějaký článek nebo povídku na toto téma, abych objasnil, jak je (někdy) neuvěřitelně snadné se dostat k soukromým informacím úplně neznámých lidí. Nedávno jsem kamarádovi vyprávěl, koho, jak a proč jsem sledoval a byl překvapený tím, co se mi všechno podařilo najít a jak snadno. Přitom jsem neudělal nic špatného. Jenom jsem našel to, co na netu už bylo.
Aktuálně mám na Stalklistu 4 cíle. U jednoho z nich vím jenom jak přibližně vypadá, což bude těžké, ale pomocí dobré úvahy, robota a vylučovací metody se snad někam dostanu.

Konec konců mě napadá, že vlastně ani nevím, proč to dělám. Soukromí cizích je většinou tak žalostně nudné (ne že by moje soukromí bylo něco zajímavějšího). Zrovna nedávno jsem se dostal k logu IM konverzace určitých cílů a v polovině jsem to přestal číst a radši jsem šel hrát Geometry Wars. Byla to žalostná nuda. A navíc všichni mluví tou podivnou společenskou šifrou, kdy opisují skutečnost, která je příliš tvrdá nebo drsná na to, aby se mohla vyslovit přímo.


A nakonec jeden link na pár slov o individualitě a svobodě od Emmy Goldmanové. Přečtěte si a zjistíte, že na té Emmě něco je:
Stát se uchyluje k prostředkům násilí a silového řešení, a jeho snahy jsou navíc podporovány „morálním rozhořčením“ většiny nad kacířstvím, společenskou opozicí a politickým rebelantstvím – většiny, která byla celá století drezírována v uctívání státu, trénována v disciplíně a poslušnosti a podmaňována bázní z autority doma, ve škole, kostele, tisku apod.
Nejpevnějším valem autority je uniformita; nejmenší odchylka je největším zločinem. Masová mechanizace moderního života zvyšuje uniformitu tisíceronásobně. Nalezneme ji všude, ve zvycích, přáních, oblékání, názorech a myšlení. Její nejkoncentrovanější a nejtupější podobou je „veřejné mínění“. Málo lidí má odvahu postavit se proti němu. Ten, kdo se odmítá přizpůsobit, je ihned označen za „podezřelého“ a „odlišného“ a je odsouzen jako rušící element v pohodlné stagnaci moderního života.


štítky: , a | 4 + 3 | komentovat | #

Konec svobodné kultury

28. listopadu 2008 12:31 | sekce novinky

Máme problém.
I když to není na první pohled vidět, v současnosti probíhá skrytá válka o naše práva a naše soukromí, o to, abychom mohli být ještě více sledovaní, ještě více pod kontrolou.
A když člověk začne sledovat současné dění a přidá k tomu třeba Lessigovu Svobodou kulturu nebo proslovy Coryho Doctorowa, tak se zákonitě musí naštvat a nemůže mu být jedno, co se v současnosti děje. Situace je hrozná, společnosti, které těží z autorského obsahu, se snaží každého, kdo jenom pomyslel na to, že by mohl zkopírovat jediný bit jejich dat, označit za piráta a vzít ho pod krkem. Kultura byla odjakživa svobodná a mohla se libovolně a neomezeně vyvíjet, ale v současnosti se tohle všechno mění. Kultura a obsah je vlastněný a chráněný neuvěřitelnými giganty, kteří chtějí v důsledku zvýšení zisků skoncovat se svobodnou kulturou.

Došla mi trpělivost a napsal jsem o tom článek Konec svobodné kultury, který je dumpem všeho, co se mi v té chvíli honilo hlavou. Obsahuje zmínky o pirátsví a kultuře (které jsou spolu neodmyslitelně spjaty), o maniakální ochraně obsahu, o mizející možnosti jeho volného šíření a o svobodě.

Konec svobodné kultury je pesimistický, protože současná situace není bůh-ví jak růžová, ale přesto tu svítá naděje.

A všichni se nejdřív se musíme pekelně naštvat a říct, že toho už máme dost a teprve potom se něco může změnit.

publikováno

 • Ve Francii prošel zákon, který umožňuje poskytovatelům internetu (ISP), od sítě odpojit piráty, kteří stahují obsah chráněný autorským zákonem. A dovoluje jim, aby to dělali zcela bez přítomnosti soudů, čímž se z ISP samých stávají soudci, kteří si rozhodují, kdo je vinen a kdo ne.

  Ve Francii hudební společnosti žalovali opensource P2P klienty a samotný server SourceForge, který se s nimi údajně spolčuje v přípravě šíření software, jež vědomě umožňuje přístup k souborům chráněným autorskými právy (link).

  Něco se děje. O tom není sporu. Nahrávací společnosti a jiná uskupení zapojená do průmyslu prodávající plastové kotouče, získávají značný vliv a mají slovo při tvorbě zákonů. A možná proto přichází konec svobodné kultury. číst dál…štítky: a | 0 + 87 | komentovat | #

Wtipkowacz!

24. listopadu 2008 1:58 | sekce novinky

Počínaje tímto okamžikem oficiálně spouštím nové stránky vtipy.k47.cz. Z názvu je patrné, že jsou to stránky o vtipech a humotu. Ale ve skutečnosti to není jenom tak ledajaká vtipná stránka. V podtitulu píšu největší databáze vtipů na českém internetu a za tím si stojím. vtipy.k47.cz totiž obsahují víc jak 26.000 vtipů, což je zatracená nálož srandy. Znáte snad jiné místo kde je víc vtipů pohromadě? Já ne.

Pravda je, že to ohromné kvantum dat jsem získal dost podivnou formou. V podstatě šlo o krádež, kdy několik jednoúčelových robotů prolézalo různé weby a prokousávalo se jejich obsahem. Otázka zní, jestli je vtip autorským dílem? Já myslím, že není, že patří do kategorie volného užití. Tak jsem je volně nakradl a teď se i vy můžete volně bavit.
A touhle dost křečovitou oklikou bych zakončil všechny soudy o tom, jestli je to správné nebo ne.


Chcete volňásky? Já je mám!
A volňáskama myslím pozvánky do tunesBagu, tedy jakési službě, díky které si můžete ukládat hudbu na net, tu pak kdekoli poslouchat a hlavně jí sdílet s kamarády. Což znamená, že když tam čirou náhodou nahraju celou svojí dvěstěgigovou audiotéku, tak kdokoli, kdo půjde kolem a zavadí o ní pohledem, jí může poslouchat a nebo si kus stáhnout.
A prý je to (podle Rakouských zákonů, kde služba běží) zcela legální.
Takže kdo má zájem, napište koment se svým mailiki a dostanete volňásek. O tunesBag jsem se dozvěděl od Petra Stříbrného, který mě tam pozval.


štítky: a | 0 | komentovat | #

Something, something, something, dark side...

21. listopadu 2008 14:50 | sekce novinky

Dneska to budou jenom drobnosti. Jako třeba stripy: 669.241 o kaž­dodenních starostech studia na vysoké škole a 669.242 o snech ze kterých se chcete probudit co nejdříve.
Dál: pod každým článkem je teď hlasovátko líbí/nelíbí. co víc k tomu říct? Je tam. Můžete to vyzkoušet.
Pak jsem taky udělal pro lidi ze SASPI takovou věc. Je to jednoduchý robot, který sleduje diskuzní fórum Asociace-hra pro tisíc a jednoho hráče na SASPI, kde vzniká něco jako řetězový román a dělá z něj text čitelný bez skrolování v diskuzním vláknu a čtením odspoda nahoru.


PS: SOE provedeno. Plán na další pětiletku se plní na 120%. K tomuto odvážnému činu jsem použil webový nástroj Website Grader, který analyzuje stránky, vypočte několik statistik a poradí, co by se mohlo zlepšit, aby si stránek všímali vyhledávače. Velice pěkné.


0 | komentovat | #

Heroes of Might and magic 3: In the wake of Gods

18. listopadu 2008 17:01 | sekce novinky

V poslední době jsem taky trochu hrál. Pochopitelně ne dlouho, ale jenom během té doby, co bych měl dělat něco jiného a důležitějšího. Objevil jsem, že na disku mám už dlouho nainstalovány Heroes of Might and magic 3, klasickou devět let starou hru. Ryzí tahovku. Navíc s neoficiálním fanovským datadiskem In the wake of Gods, který do hry přidává spoustu nových a netušených možností a vlévá starému HOMAMu do žil čerstvou krev. A pro případ, že byste tento přídavek k návykové legendě neznali, přichystal jsem malý článek, o tom co je nového a skvělého v In the wake of Gods. Musím říct, že je toho opravdu hodně a ani po téměř jedné dekádě tato legenda netratila nic ze své zábavnosti a člověk u toho zase musí sedět do rána a procházet fantasy svět, sbírat artefakty, stavět armády, svádět taktické bitvy. A navíc: HOMAM 3 Complete, který je nutný pro hraní In the wake of Gods, se dá sehnat za něco málo přes dvě stovky (což je skoro zadarmo). Jako bonus pro chovatele tučňáků WOG jede bezproblémově přes Wine. Ono stejně staré hry je zajímavé téma: stojí pakatel, obecně nejsou méně zábavné než horké novinky a rozchodí se na kdejaké vykopávce.

Takže vzhůru do světa Heroes of Might and magic.


PS: objevil jsem post-rockovou zlatou žílu (už ani nevím, kde jsem se o tom dočetl): jednak japonské Mono a pak hlavně australskou skupinu Laura, jejichž první track Radio Swan is Down ze stejnojmenného alba mě naprosto pohltilo a smetlo svojí gradací z tiché uspávačky až do šílená smršti.

publikováno

 • Heroes of might and magic 3: In the wake of Gods

  Je tomu devět let, co vyšla klasická tahová strategie Heroes of might and magic 3. Nabízela spoustu hodin zábavy a možností jak se vyřádit ve světě Erathia. Vzápětí přišli další dva datadisky (Armageddon's Blade a Shadow of Death), aby pak utvořili nejkompletnější dvoudiskovou edici nazvanou HOMAM 3: Complete, která obsahovala veškerý obsah – kampaně, mapy, města, hrdiny a vylepšení – všech tří her.

  Ale přesto se našli lidé, kterým něco tu a tam chybělo. Věděli, že tady nebo tamhle by se dalo něco zlepšit. Tihle lidé se seskupili do takzvaného wog týmu a vytvořili In the wake of Gods – freeware fandovský datadisk, který se právem nazývá HOMAM 3,5. In the wake of Gods (zkráceně wog) zachovává princip původní hry, ale přidává neuvěřitelné množství vylepšení a nového obsahu. číst dál…štítky: a | 1 + 1 | komentovat | #

"Tak nám zabili Ferdinanda"

17. listopadu 2008 2:14 | sekce novinky

Jakýho Ferdinanda?
A není to jedno? Je mrtvej a nic ho už nevzkřísí.

Minule jsem vynechal stripy. Bylo to proto, že jsem měl ztěžklý prsty od toho věčného proklepávání klávesnice a tak nějak jsem se nezmohl na víc než na poslouchání Brada, který stojí za hovno, přemýšlení o tom jestli mám nebo nemám začít hrát HOMAM3 a trochu té práce na něčem novém (ani slovo nepovím).

Ale dluhy by se měly platit nejen o vánocích. A tak házím na stůl dva nekolkované stripy: jednak 669.239 s mužem v kukle v hlavní roli a pak 669.240, který se řídí heslem: „smíchem a násilím k lepším zítřkům.“


Mimochodem, víte, že vyšel nový Futurama film s podtitulem Bender's game? Připadá mi o něco lepší než ty dva minulé mimo jiné kvůli dvěma věcem. I když ryzí zlato to taky není.

A jenom tak na okraj: napadlo vás zkusit napsat Futurama Bender's game do vyhledávacího políčka wyhledawacze. Nic nezaručuju, ale mohlo by to mít nedozírné následky.


štítky: , a | 3 + 1 | komentovat | #

Pixel dump

15. listopadu 2008 20:10 | sekce novinky

Původně jsem teď chtěl postnout něco jiného, ale něco se stalo a vyskytlo se tu něco úplně odlišného a to dostalo přednost. Pointa téhle šifry je v tom, že mám předmět MGA neboli Multimediální a grafické aplikace (teď pomiňme fakt, že ho neslavně opakuji pro nedostatek chuti se do něčeho pouštět). Během semestru se musí odevzdat čtyři kontrolní body, z nichž se každý nějakým způsobem dotýká multimédií. Tématem prvního kontrolního bodu, který už mám za sebou, byla práce s bitmapovou grafikou. A jelikož jsem na tom pár chvil strávil, byla by škoda, kdyby výsledek zůstal na disku a pak za čas odešel společně se svým nosičem. Přeloženo do srozumitelné řeči: přibyly dvě nové položky do sekce grafika. A to jednak OBEY RAZR a druhak RAZR ve spárech robota. Asi jste pochopili, že téma se také točilo kolem telefonů a já jsem digitálně opracovával svojí Motorolu V3i, která se už sice trochu rozpadá, ale pořád se s ví dají dělat ty véčkovité tríčky.
Navíc se ke každému kontrolnímu bodu musí vyhotovit dokumentace, což byla ta nudnější část, ale musela být. A i tu jsem přibalil. Takže jsou tu další dva článku: Návod na OBEY RAZR a pak Postup pro Motorolu v robotické ruce.

A zajímavost nakonec: kdysi dávno jsem psal povídky a všechny ostatní texty na Windows v Office nějaké prastaré verze (a tím pádem jsem používal jejich doc formáty), pak jsem přešel na Open Office, které mi nabízely stejné pohodlí a obsahovaly ty funkce, které jsem potřeboval (psaní textu a kontrola pravopisu). Pak jsem před rokem a něco migroval na linux, OOfice a formát odt zůstaly. A teď po pěti letech psaní jsem opustil všechny ty hrůzo-editory a začínám povídky generovat do obyčejných textových souborů.
Gedit mi nabízí taky možnost psát a kontrolovat pravopis, což je pro mě stěžejní. A navíc startuje mnohem rychleji než nejnovější Office na drogách! Formátování zastane přirozená Texy! syntaxe a navíc takový texťák upravím všude (je tu sice ten trabl s různými konci řádků). Tomu se říká progres, co? Ostatní jdou po tom nejnovějším a instalují všechny ty super Office 20000k XP Extra Extended Professional Ultimate Leet Edition. Já jdu úplně na opačnou stranu.
Úplný vrchol a dosažení bodu omega samozřejmě nastane, až zahodím i všechny ty GUI fidlátka a budu psát ve VIMu. Víme?

publikováno

 • počítačová grafika OBEY RAZR
  OBEY RAZR

  Fotomontáž telefonu Motorola RAZR V3i, Sochy svobody a klasického streetartu Andre the Giant Has a Posse s postupem tvorby. Jde o školní práci pro předmět MGA. číst dál…


 • nezařazený článek OBEY RAZR! - návod

  Podrobný popis tvorby koláže/montáže OBEY RAZR (nutná součást odevzdávky úlohy z MGA). číst dál…


 • počítačová grafika Robotický RAZR
  Robotický RAZR

  Fotomontáž telefonu Motorola RAZR V3i v robotické ruce na pozadí metropole včetně detailního popisu tvorby.
  Jde o školní práci pro předmět MGA. číst dál…


 • nezařazený článek Robotický RAZR - návod

  Podrobný popis tvorby koláže/montáže OBEY RAZR (nutná součást odevzdávky úlohy z MGA). číst dál…štítky: | 286 + 50 | komentovat | #

Říkal tady někdo hejt?

12. listopadu 2008 18:06 | sekce novinky

Trochu jsem si zahejtoval a bylo to nutný. Když je člověk nasranej, musí to ven nehledě na následky.
Víte, mě serou stereotypy, mě štve ta absurdní šablonovitost světa, nechápu ty nereálné idoly, které na nás valí televize, internet a média. Dopalují mě ty věci, které člověk musí dělat, protože je to normální. Už jsem o tom psal v aB a píšu o tom znova v samostatném článku Šablony a stereotypy.

Pokusi jsem se tam kázat chaotické zlo a svůj pohled na věc, kde se nesnažím říct, co je správně, ale vyjmenovávám všechno, co je špatně, všechno ty pokroucené a zdeformované ideály a vize souhlasného světa, kde nikdo nemá problém, kde nikdo netrpí a nikdo není nespokojen. Slyšíte to? Ano, přesně tuhle estetiku nám láme do hlavy naše okolí. Co vidíte na plakátech, co vidíte v televizi, co slyšíte z rádia, co čtete na internetu? Přesně tyto stereotypy, které překryjí pravdu a nahradí ji nějakou vyumělkovanou nerealitou. V článku tepu do komunikace, pravdy do podstaty vyjadřování, protože tohle všechno se postupně deformuje.

To by byla hlavní událost dneška. Teď už jenom podružnosti:

 • tady je strip 669.237, který zapadá to tématického (řádově lepšího) triptychu: Mistr, Okoun, zrůdy, stalk a žalobičky (pokud vám připadá, že mluvím v šifrách, je třeba se trochu věnovat samostudiu).
 • momentálně mám rozepsány 4 povídky a pracuju na nich simultánně. Jednak to je pochopitelně několik nových Arytmií, pak je to povídka Past, která patří do série Město; další je příběh, který zatím nemá jméno, ale navazuje na dvě věže a Y3F a poslední je mini-povídka nenavazující na nic současného, kterou zatím označuji jako BC.
 • opravil jsem docela blbou chybu, která na FF2 zcukla hlavní menu do nečitelného chuchvalce písmen. Díky za echo patří Martinovi H. (postavím ti mohylu nebo tak něco). Přece jenom dvojkovou hořící lišku má něco kolem 8% návštěvníků a tohle byla pro ně rána pod pás.
 • pak jsem taky opravil chybu v H4CKED kampani na kterou mě upozornil až Chorche. Ono s tou chybou to nedávalo smysl. Objevil se sice invader, ale už to nepřesměrovávalo no tričko-shop, což byl tak trochu smysl toho celého tyjátru.
 • objevil jsem komiksovou sérii Gone with the Blastwave, která docela přesně odpovídá mojí vizi Města (která se zatím vyskytuje jenom ve výše zmíněné povídce Sen): obrovské zničené město, opuštěné lidmi, ve kterém se vyskytují jenom tři válčící strany: červení, žlutí a modří. Gone with the Blastwave je příběh dvou červených vojáků, kteří nevědí, jak se tam vzali a touží se z města dostat. Navíc je GWTB velice pěkně nakresleno a dokonce existuje neoficiální český překlad.

publikováno

 • Poslední dobou stále víc přemýšlím o šablonách a stereotypech všude okolo nás (do spirály úvah mě uvrhl pochopitelně deviantArt, kde se to u mangových fanartistů šablonami jenom hemží) a čím díl tím víc mě začíná srát ten souhlasný svět, který v našich hlavách vybudovala média, ten fantastický iluzorní svět, ve kterém je každý fajn a nikdo nemá problém. Ale každý z nás má problém. Minimálně ten jeden finální a terminální problém. Nejsnazší řešení je pochopitelně všechno popřít a jednoduše o tom nemluvit, pak můžeme podlehnout iluzi, že problém přestává existovat. Ale to je jednak hovadina a druhak sebeklam. číst dál…štítky: a | 0 + 2 | komentovat | #

Eshop? no to 'si děláš prdel, ne?

8. listopadu 2008 4:03 | sekce novinky

Je to tak. Nedá se svítit!
Mikroskopický eshop s tričkama s vlastním potiskem musel jednou přijít, to mi bylo jasné už když jsem kdysi dávno založil složku obrázky/trička, do které jsem házel věci u který jsem si říkal: „ty vole, tohle by šlo tisknout na tričko,“ což bylo tak před rokem. A devět věcí z toho mišmaše šlo do první várky, která je k dispozici hned teď (OBEY!).

Takže kdo by čirou náhodou toužil nosit na triku lokální fenomén 669 nebo něco z pirátské série, ať klikne sem. Ceny jsou pravda pálkovní, ale za to nemůžu já, ale T-shock, který to všechno zajišťuje technicky. Navíc v tom prťavém náhledu není pořádně vidět, co je na tričku natištěno, ale můžete mi věřit, že i když to není vidět, že to za to bude stát (OBEY!).

++ technická: odteď se v menu ukazuje počet článků v daných sekcích (inspirace ve Fílově blogu je zcela očividná). A díky téhle věcičce jsem zjistil, že je tady k dispozici 406 článků. Čtyři-sta-šest. To není špatné číslo.

++ když jsem prolézal podrobné statistky svého hostingu, zjistil jsem, že na k47čku odkazuje pasfec – pražský (ex-?)vandal, kachničkář, webař, herní programátor, snowboardista, horolezec atakdále. Titulatura pěkná, co říkáte? Ještě jsem zapomněl dodat, že je z FELu a taky patří ke druhu homo sapiens. Nepsal bych o tom, kdyby k47čku v seznamu oblíbených nezařadil těsně nad mistrovo blogísek, což se dá vykládat mnoha způsoby. Třeba tak, že k47.cz je řádově lepší.


štítky: | 0 | komentovat | #

Svět se hroutí

5. listopadu 2008 1:08 | sekce novinky

Začněme doporučením knih (a vy čtenářové se taky připojte a doporučte něco), které jsme v poslední době četli líbili se. Takže číslo jedna: Ragtime od Doctorowa – pěkný román o americe na začátku 20. století, který mě ze začátku zaujal tím, že děj plynul kolem a zdánlivě se nic nedělo. Vypadalo to, jako kdyby šlo hlavně o nástin společnosti té doby (kapitalisté ve svých mramorových palácích na jedné straně, dělníci se kterými se nikdo nepáral na straně druhé a černoši, které taky neměli moc v lásce na straně třetí).

Číslo dvě: Kmotr – mafiánská klasika, co víc o tom říct než: dobré, velice dobré!

Číslo tři: žádné číslo tři není!

Číslo čtyři: Little Brother taky od Doctorowa, ale tentokrát od Coryho. I když je to kniha určená pro mladší a i když je anglicky, je ke stažení pod licencí Creative commons (by-nc-sa) a je doopravdy dobrá. Už jenom předmluva je fantastický flák textu k zamyšlení. Little brother je o naší společnosti, neurotické a vystrašené, která se vzdala některých práv jenom proto, aby měla pocit jakéhosi virtuálního bezpečí, je to civilizace kamer, sledování, odposlechů a vysledovatelných čipů, které skrývá blyštivé pozlátko a nejsou na první pohled vidět. A v tomto prostředí se pohybuje hlavní hrdina – hacker, který ví, že je sledován a ví jak tomu vyhnout. A dál… dál jsem se nedočetl. Je to anglicky, takže to jde pomaleji, než by se mi líbilo.

I když je to moc pěkné, nějak nevím, co dál. Mám latentní depku zašitou hluboko pod kůží. Včera jsem si spravil náladu, když jsem vyhejtoval jednoho amíka na dA a pak jsem od tří do pěti hodin dělal věci do školy (od tří do pěti ráno). Věci, který musím dělat nedělám, odkládám, odsouvám a vyhýbám se jim, dělá se mi zle z povinností. Místo toho se patlám v projektech, které chci udělat, ale přesto kde nic tu nic. Je to se mnou špatný. Už ani nepíšu.

Už nějaký ten den tady je nová fíčura, ale ještě jsem to nehlásil, což muselo být nějakým nedopatřením. Takže vo co jako 'de, kámo? Pod každým článkem, povídkou, grafikou, novinkou nebo stripem je uvedena tzv. zkrácená adresa, což je adresa, která vede na daný článek, ale je mnohem kratší než ta regulérní, takže se hodí třeba pro zápisky do mikroblogů. Přece jenom rozdíl mezi http://k47.cz/po­vidky/na-palube-krizniku-mortis-arytmia a http://k47.cz/se318 je co se délky týče zcela zřejmý. Takže teď se to může do mikroblogů sázet jedna radost a nemusejí se používat externí služby jako třeba Dentovo jdem.cz. Otázka zní, jestli to někdo někdy využije.

A teď vám povím jedno děsivé tajemství. Stripy postupně docházejí. Už nějaký ten pátek jsem neudělal ani jeden jediný, takže teď opatrně dobírám poslední zbytky a pak bude definitivní konec. Dneska jsem zalovil v klobouku a vytáhl náladovku 669.238, která ačkoli vznikla před pár týdny, vystihuje současnost víc než dobře.

Dneska se musíte spokojit jen s jedním stripem, já jdu spát, zastřelit se nebo se něčeho pořádně napít. Ještě se uvidí.


štítky: , a | 0 + 3 | komentovat | #

Noční jízda

4. listopadu 2008 0:44 | sekce novinky

Můj noční život konečně dosáhl úplnosti. To že chodím spát ve čtyři a když můžu, vstávám ve dvanáct, je už klasika. Ale včera jsem vyrazil na kole ve půl sedmé, což není tak pozdě, ale venku už byla úplná tma. A bylo to zajímavé, protože když jsem vyjel ze světla lamp do čiré noci, najednou mi připadalo, že jsem strašně vysoko nad silnicí, která byla najednou strašlivě úzká. Ale dojel jsem.

Pak, po návratu jsem zase tady na k47čce něco vylepšil. Od teď se napravo u každé novinky na hlavní stránce vypíše, co bylo toho dne nově publikováno. Mohlo by se to hodit pro ty, kteří nemají čas číst ty moje slinty (ve kterých jsou pochopitelně mezi řádky skryty zcela zásadní moudra o životě, vesmíru a tak vůbec) a chtějí se jenom rychle doklikat k tomu, co v dané novince nově vyšlo.

Po tom, co jsem odbyl tuhle věc, jsem napsal JamendoControl – další maličkou Nette komponentu, která umí ze serveru Jamendo načíst oblíbená alba daného uživatele (tedy v ideálním případě vás) a pak zobrazit malé klikatelné náhledy. Na Jamendu je zajímavé, že pomocí API všem dávají prakticky neomezený přístup do jejich obří databáze hudby. Chválihodné.


PS: když jsem se včera dával do administrace, zjistil jsem, že k47čce o 1 bod stoupl S-rank, což mě taky trochu potěšilo. Ale zase na druhou stranu čekám, že zase brzo spadne. PPS: chystám se začíst do Little Brother knihy Coryho Doctorowa, která je ke stažení zcela zdarma (licencována pod CC AT-NC-SA). Tomuhle se říká svobodná kultura. PPPS: bylo by libo další strip? A co třeba 669.236 (All your base are belong to us, stará Pohlová i //Rozum a chtíč included)?

publikováno

 • programování Nette JamendoControl
  Nette JamendoControl

  Další jednoduchá Nette komponeta, která zobrazí klikatelné náhledy oblíbených alb ze serveru Jamendo pomocí jejich API. číst dál…
Grafománie

1. listopadu 2008 13:21 | sekce novinky

V RSS čtečce mám pochopitelně taky kanál k47čky. Tomu se nikdo nemůže divit. Ale zajímavé je, že jak na to tak koukám, tak poslední dobou jsou zdejší novinky dlouhé jako samostatný plnohodnotný článek někde jinde a přitom je to jenom novinka, která ohlašuje a rekapituluje, co se děje tady na stránkách nebo kdekoli jinde, co vyšlo, nevyšlo nebo se změnilo, ale přitom v ní nic není.

Nejspíš jde o příznak grafomanie.

Ale dneska bych to natočil z trochu jiného sudu. Tak předně: během bezesných nocí (skoro 40 hodin na nohách, je to normální?) jsem rozdělil výpis nových článků (ten o pár pixelů výš) na dva sloupce v jednom je nová Tvorba ve druhém Obsah. Tak aby to odpovídalo nově nastavenému trendu. A dál: v Nette jsem opět pochopil jak jednoduše funguje AJAX (opět proto, že jsem na to už jednou úplně náhodou přišel a pak jsem zase zapomněl) a udělal jsem takovou srandičku na hlavní stránce, kde se dá u aktuálního článku pomocí šipek přepínat náhled na další/předchozí článek. Praktický přínos je nulový, wtz, ale ta implementace v Nette je fakt parádní. Nemusel jsem napsat ani jeden řádek JavaScriptového kódu, jenom import jednoho js souboru, upravit šablonu, pář řádek kódu do presenteru a bylo to.

U Nette bych se ještě rád zastavil. Hmm, teď mě tak napadá, že někdo nemusí vědět, co to Nette vlastně je (styďte se vy nehodní). Jde o mocný a zároveň elegantní framework pro vývoj webových aplikací z klávesnice Davida Grudla. Já v něm už nějaký ten pátek trochu dělám. Zajímavostí Nette bylo, že hlavně zpočátku k němu nebyla žádná dokumentace a tak dychtivý vývojář musel být trochu věštec, aby pochytil, jak se v tom dělá. Nicméně od té doby se situace zlepšila, ale pořád to není jako s jinými frameworky, pro které najdete stovky příkladů. Je to škoda, protože Nette má svoje kouzlo. Svojí trošku do mlýna jsem se rozhodl přihodit i já. Napsal jsem CacheControl – jednoduchou Nette komponentu, která se umí kešovat a mohla by se někomu hodit jako ukázka. Tolik tedy CacheControl (zajímavé je, že přibližně stejnou dobu, jakou jsem psal tuhle novinku mi zabralo napsání toho zatraceného controlu, což znamená, že jedna z těch dvou věcí je ztráta času).

A co třeba Strip číslo 669.235 o ško­dlivosti Linuxu? Dneska bez řečí, už nemám sílu ani nápady jak by to šlo okecat.

publikováno


štítky: , , a | 0 + 5 | komentovat | #

graf novinek

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017
Russian Circles stahují kruhy
hudební článek | 7. prosince 2016

poslední komentáře

Rumové deníky
sdf | 20. května 2017
ASCII blog
Severák | 13. února 2017
Post-rocková věda
Severák | 28. ledna 2017
Sedm let post-rocku
kaja47 | 5. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Roman Štec | 1. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Anonym | 1. listopadu 2016

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47