přihlásit se
k47.cz
Už deset let na vašich monitorech.

Co je to K47čka?

autor: kaja47 - CC by-nc-sa - publikováno: - sekce obsah » internal #19
štítky: , , a

Co to je…

K47 jsou podivuhodné stránky o všem. Je to pokladnice nejrůznější tvorby, obsahuje desítky povídek a básniček, stovky stripů, množství recenzí, grafiky, sekce o kultuře všeho druhu a jiné rozmanitosti. K47čka není za každou cenu vtipná, není ani přehnaně vážná, je prostě taková jaká je – svébytná, jiná, podivná, zajímavá, netradiční, absurdní, všední, opilá, unavená, rychlá, náladová, lyrická, napínavá, barevná, zábavná, experimentální. Je to jiný, netradiční svět který si říká Mizzerie, ačkoli není zas tak mizerný. Možná je to chvástání, označovat všemi těmi slovy ten pestrý salát různé tvorby, ale takovou se snažím K47čku udělat.

Co to je…

K47čka je stránka, která vznikla roku 2003, ale původní idea a impulz je ještě o rok starší. Kdysi dávno neměla pevné zaměření, byla malá, ošklivá, hloupá a prázdná. Byla to taková larva; místo, kam nikdo nechodil. Dalo by se říct, že na úplném počátku to byly osobní stránky o mě a o ničem. Hlavní hybnou silou jsem byl já (pochopitelně) i když jsem každou pomoc vítal (a to platí do dnes). Postupem času jsem na to nalepil několik sekcí z nichž některé časem odpadly nebo byly přejmenovány a změněny. Začal jsem psát recenze na počítačové hry, o skupině Rammstein (vaporizováno), několik referátů (metamorfováno), fejetony na úvodní stránce (Bůh ví, kde jsou teď), pár slov o autorech neboli Adios.

Jednoho dne jsem napsal několik povídek (jednu nebo dvě) a tak mimoděk vznikla Mizzerie. Tedy sekce, která obsahuje kulturní tvorbu všeho druhu. Zpočátku to byly jen povídky a poezie, ale na následující roky převzala hlavní slovo a v současnosti zabírá většinu K47čky.

Co to je…

K47čka je kousek žvýkačky nalepený na lavičce kdesi v Boltonu, je to čtvrteční večer v páteční repríze, je to divadelní představení bez konce, herců i naděje, je to notlobský obchod se zvířaty, je to drogový večírek v docích, kam nejste zváni, je to včerejší večeře, je to nejslavnější světový lenoch se jménem a peněženkou Nielse Bohra, je to zloděj majetku a orgánů, je to náhodný proud slov.

Co to je…

Všechno se časem měnilo a vyvíjelo a dnešní stav je vlastně jen výsledkem (v podstatě náhodných) událostí.

I jméno se během let měnilo. Původně se stránky jmenovaly Secret Kajan page, to jsem se snad ještě tolik nehlásil k nicku Kaja47 (který jsem o několik let poté zkrátil jen na K.). Od toho názvu jsem postupně upouštěl, protože zněl dost hrozně. Pak následovalo nějaké období, kdy jsem stránky nenazýval nějakým výrazným názevem. Vždycky jsem se o stánkách zmiňoval jako o kaja47.wz.cz. Ale tohle označení bylo dlouhé a tak jsem o stránkách začal (např. do aktualizací) psát jako o K47čce. A z toho později vznikl název K47industries jako název imaginární průmyslové společnosti (průmysl literární a grafické tvorby) a později i prostá doména k47.cz.

Úplně první webový prostor, na kterém se stránky vyskytly byl ten, který jsem získal s emailem na seznamu (tedy sweb.cz/kaja47). Ale z něj jsem stránky rychle přemístil na webzdarma (kaja47.wz.cz). Na WZ mě přitáhl na tu dobu docela velký prostor (50MB a jedinou podmínkou bylo zobrazení banneru na vstupní stránce). V této lokaci žily stránky několik let až do konce října 2006, kdy jsem si koupil vlastní hosting a doménu k47.cz od nejmenované „firmy jednoho muže“, která po velikých peripetiích zkrachovala, zavřela krám a já byl převeden pod hosting c4.

Co to je…

Samozřejmě bych měl také zmínit jeden inspirační zdroj, bez kterého by K47čka nikdy nebyla tím, čím je teď. Moc o tom nemluvím, ale naprosto zásadní roli v době definování grafického stylu a celkového ladění, měl diskmag Bazooka, který vycházel (a snad ještě vychází, ale nejsem si tím jistý) na CD a DVD příloze časopisu Level. Právě z Bazooky jsem odkoukal jejich grafický styl a třeba takový Adios je variace na sekci konečník z Bazooky. A podobností by se dalo najít víc než dost.

Kaja47

komentáře RSS

Zatím žádné komentáře. Buďte první.
Komentář bude formátován pomocí Texy! syntaxe.
Např: **tučný text**, *kurzíva*, "text odkazu":adresa.
Na ostatní komentáře můžete odkazovat pomocí [čísla komentáře].

Napište komentář!

 

o autorovi:

K. Jmenuji se Karel Čížex, v síti také známý jako kaja47 - tak trochu spisovatel, trochu programátor, trochu webař, milovník divné hudby atd atd.
mail:
jabber: kaja47@jabbim.cz

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

živě z twitteru

N/A

tadá

poslední články

Slepota v osmadvaceti
článek | 15. května 2016
Star Wars?
film | 9. dubna 2016
Pomalá televize
článek | 24. března 2016
Co se týče komixu...
článek | 29. února 2016
JLB:TUOT
| 6. února 2016
Chris Morris
článek | 21. ledna 2016
Terminalita #35 - Detektiv Toborin
povídka | 31. prosince 2015
Terminalita #34 - Malej Marty
povídka | 31. prosince 2015

poslední komentáře

Pixel dump
cialis_india | 21. května 2016
Slepota v osmadvaceti
Woodbin | 15. května 2016
MySQL: rychlý výběr náhodného záznamu
Tomas Hanke | 22. března 2016
Kosinová podobnost
Mat | 9. prosince 2015
NaNoWriNo, sedmý den, rychlá aktualizace
Pravidelný čtenář odjinud | 18. listopadu 2015
Jak jsem se (skoro) stal vegetariánem
kaja47 | 16. července 2015
Jak jsem se (skoro) stal vegetariánem
Michy | 16. července 2015
Ray Bradbury - 451 stupňů Fahrenheita
Anonym | 10. července 2015

největší kecalové

Anonym Anonym
Woodbin Woodbin
Mat Mat
Pravidelný čtenář odjinud Pravidelný čtenář odjinud
Michy Michy

K47i © 2002 - 2016 K. aka Kaja47