k47.cz

Primer - fascince filmem

autor: kaja47 - CC by-nc-sa - publikováno: - sekce obsah » kultura » filmy #2152
štítky: , , a
film je součástí sbírky Nej filmy «« »»
předchozí: 669.313 (24. dubna 2010) - následující: Feministky - uzlíček stupidity (17. května 2010)

Primer je důkaz toho, že film za 7000 dolarů může vydělat šedesátkrát tolik a s přehledem strčit do kapsy všechny sci-fi spektákly posledních let. Stačí když ho natáčí vizionář, který je zároveň inženýrem a matematikem.

Řeknu to hned na začátku: Primer je zdaleka to nejlepší, co jsem viděl po Districtu 9 a dost možná jeden z nejlepších filmů vůbec. Kdyby mě někdo vzbudil ve čtyři ráno a chtěl jméno jednoho filmu, odpovím Primer.

Film sleduje dva mladé inženýry Abea a Aarona, kteří přes den pracují pro velkou korporaci, zatímco po večerech se věnují vlastním vědeckým projektům. Během práci na něčem, co mělo blokovat gravitační pole, náhodou objeví stroj času. Ten funguje tak, že musí být někdy v minulosti zapnut a dovolí člověku dostat se normální rychlostí zpět do tohoto okamžiku. Tedy, když chce cestovat 6 hodin do minulosti, musí ve stroji strávit přesně 6 hodin.


Okamžitě je napadne, že by měli využít příležitosti a začínají obchodovat na burze. Plán je prostý: Nejdřív si zjistí, jak se změnily ceny akcií, pak se v čase vrátí a ty, jejichž cena nejvíce narostla, koupí.

Ale potom začínají přemýšlet, na co ještě by se dal stroj použít a od té chvíle se děj začíná komplikovat. Protagonisté se ocitají v nekončících časových smyčkách, kdy se nedá zjistit nic z toho, co se stalo v předchozích iteracích. Spletitost příběhu se pomalu stává neúnosnou. Avšak přesto všechno dává dokonalý smysl, děj nemá žádná slabá místa, žádné logické díry. Každé slovo, každý záběr, každá scéna má svůj důvod, zapadá do schématu.


Tvůrci navíc nic zbytečně nevysvětlují, nezlehčují vědu na úroveň stravitelnou pro běžného diváka. Předhazují před diváka složitý problém, skoro až hádanku nebo rébus a je už jenom na něm, jak si film vychutná a dekóduje. Všechno se rozkrývá postupně, po částech, opět bez nějakého explicitního vysvětlování. Na závěrečnou scénu možná bude hledět s němým údivem. Ani ta v sobě neskrývá žádné očividné rozluštění nebo aspoň návod. Je to další střípek v brilantní mozaice Primeru.

Brilantní, to je to správné slovo.

--

Kdo chce narychlo schéma děje, pak je v tomhle XKCD stripu (vpravo dole).

--

Ještě dám k dobru několik vodítek: sledujte, kdy má Aaron sluchátko, kdy krvácel z ucha Aaron a kdy Abe, sledujte drobné trhliny v dialozích, sledujte pasáž, která začíná: Té diskuzi se nedalo vyhnout. Abe by chtěl vědět jak. Aaron by mu řekl jak narazil na skladní listy. A jak na jméno Abram Terger viděl napsané dvě místnosti. Pak by Abe chtěl vědět jak. …, pečlivě sledujte rozhovor u benzínky, sledujte jak Aaronův rukopis, když po 2. cestě časem sedí s Abem u počítačů, komu patří hlas vypravěče a kdy se poprvé cestuje v čase.

--

Obsah seriálu Nej filmy

čtěte pokračování »

komentáře RSS

5 komentářů a můžete napsat další
Tombuben
28. června 2010 23:27 #847
Tombuben píše…

No, film jsem viděl docela nedávno, ale skoro vůbec jsem nedokázal sledovat děj… Asi proto, že nejsem až tak dobrý v angličtině (ve skutečnosti se považuji za docela dobrého angličtináře) a nenašel jsem na film české titulky… asi jediné řešení pochopit celý příběh je dívat se na film znovu a znovu… Nevíš mimochodem o nějakých českých titulcích? Myslím, že s nimi to sice nebudu stále chápat, ale budu se moci více soustředit na film(který považuji za skvělý… zamotaný, ale skvělý) a méně na překládání slov z „technické“ angličtiny.

kaja47
29. června 2010 22:34 #848
kaja47 píše…

Bez titulek to musí být celkem peklo. Mě konkrétně sedí tyhlety titulky. A kdyžtak to řeší titulky.com

Já jsem Primer viděl všeho všudy snad čtyřikrát a s každým shlédnutím jsem se dozvídal nové skutečnosti.

Tombuben
29. června 2010 23:02 #849
Tombuben píše…

Díky:) Úplně bez titulek jsem to neviděl, všechno totiž jistí anglický titulky… Nevim, jak bych to bez nich zvládl. Jinak příběh je zběžně k nalezení i na Wikipedii (anglické), kde je vážně hodně mnou nepostřehnutých vě­cí

lewis
10. srpna 2010 5:46 #856
lewis píše…

Film absolutně nechápu,nechápu hlavně ten princip cestování,je to bezesporu jeden z nejzamotaněkších filmů vůbec.Memento byl jen slabý odvárek,který mi teď připadá až moc jednoduchý na pochopení.Zato primer budu muset zhlédnout ještě asi mnohokrát. Pokud by měl někdo zákem o malou diskuzi k tomuto filmu budu rád. faredust@seznam.cz

kaja47
11. srpna 2010 4:33 #857
kaja47 píše…

[856] Celý příběh a všechny záhady Primeru jsou podrobně vysvětleny v těchto třech videích. Pokud ti nevadí, že se připravíš o všechno to neustálé objevování nových skutečností (což je kouzlo celého filmu), v těch videích to máš černé na bílém včetně přesného datování.

Napište komentář!

 

o autorovi:

další projekty

wyhledawacz fel.log stalkr vtipy.k47.cz k47.shop Zkracovač adres stripbot

tadá

poslední články

Shooting stars
článek | 26. dubna 2017
KAMSSKSR
| 25. března 2017
I should have danced on that Astronautalis concert
hudební článek | 28. února 2017
ASCII blog
| 6. února 2017
Západní země
hudební článek | 2. ledna 2017
Russian Circles stahují kruhy
hudební článek | 7. prosince 2016

poslední komentáře

Rumové deníky
sdf | 20. května 2017
ASCII blog
Severák | 13. února 2017
Post-rocková věda
Severák | 28. ledna 2017
Sedm let post-rocku
kaja47 | 5. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Roman Štec | 1. listopadu 2016
Sedm let post-rocku
Anonym | 1. listopadu 2016

K47i © 2002 - 2017 K. aka Kaja47